انتخاب رشته پایه نهم به دهم و کنکور در تبریز به سبک مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز – به مدیریت دکتر اکبر رضایی

0
1819
انتخاب رشته نهم به دهم و کنکور در تبریز بر اساس نتایج آزمون های استعداد، شخصیت و انگیزش در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته نهم به دهم و کنکور در تبریز بر اساس نتایج آزمون های استعداد، شخصیت و انگیزش در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

انتخاب رشته پایه نهم به دهم و کنکور در تبریز. مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز یکی از مراکز مشاوره معتبر در تبریز است که با مجوز سازمان روانشناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران به مدیریت دکتر اکبر رضایی تأسیس شده است. این مرکز با بهره‌گیری از کادر مجرب و اساتید و مدرسان دانشگاه‌های تبریز برای انجام بهترین روش انتخاب رشته به صورت کاملاً علمی و آکادمیک در کنار شما خواهد بود.

انتخاب رشته پایه نهم به دهم و کنکور دانش آموزان دبیرستانی بر اساس آزمون های استعداد واقعی، استاندارد و بین المللی در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته پایه نهم به دهم و کنکور دانش آموزان دبیرستانی بر اساس آزمون های استعداد واقعی، استاندارد و بین المللی در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

دانش‌آموزان پایه نهم که در آستانه انتخاب رشته در دوره دوم دبیرستان قرار دارند، اولین تصمیم مهم زندگی خود را برای آینده تحصیلی و شغلی می‌گیرند. تصمیمی که اگر با سهل و ساده‌انگاری همراه باشد، ممکن است انگیزه دانش‌آموز را برای ادامه تحصیل کمتر کند. دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به مقطع دهم باید پس از اتمام امتحانات پایانی خردادماه خود انتخاب رشته کنند. در انتخاب رشته پایه دهم، والدین و دانش‌آموزان باید حساسیت لازم را داشته باشند و رشته‌ای را که متناسب با استعداد، شخصیت و علاقه خودشان باشد انتخاب کنند. در صورت سردرگمی در انتخاب رشته می‌توانید از مرکز جوانه رشد تبریز وقت رزرو کنید تا پس از اخذ آزمون‌های معتبر کمک‌های لازم برای اخذ تصمیم درست و علمی دریافت کنید.

استعدادیابی و انتخاب رشته پایه نهم به دهم و کنکور در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد – پروفسور اکبر رضایی
استعدادیابی و انتخاب رشته پایه نهم به دهم و کنکور در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد – پروفسور اکبر رضایی

استعداد به توانایی یا آمادگی فرد برای انجام سریع و آسان انواع خاصی از کارهایی که در پیش دارد و همچنین ظرفیت او برای یادگیری‌های مختلف اشاره دارد. آزمون‌های استعداد ناظر به آینده‌اند و برای پیش‌بینی موفقیت‌های آتی فرد به کار می‌روند. ما در مرکز مشاوره جوانه رشد استعدادهای مختلف افراد را اندازه‌گیری می‌کنیم. این توانایی‌ها مربوط به آنچه در مدرسه آموخته‌اید یا علایق شما نیستند که ممکن است با گذشت زمان تغییر کنند. استعدادها، توانایی‌هایی هستند که با آن‌ها متولد شده‌اید، بنابراین می‌توانید از نتایج آزمون خود برای تصمیم‌گیری در انتخاب رشته تحصیلی و حرفه آتی خود استفاده کنید.

آزمون‌های شخصیت و پرسشنامه علاقه بیانگر احساسی است که در آن لحظه نسبت به خود دارید. آزمون‌های استعداد در مرکز مشاوره جوانه رشد برای استعدادیابی ما از افراد نمی‌خواهیم به سؤالات ذهن گرایانه پاسخ دهند یا فرم‌هایی را پر کنند. ما اطلاعات عینی درباره توانایی‌های ذهنی و اینکه چه شغلی ممکن است با توانایی‌های افراد مطابقت داشته باشد ارائه می‌دهیم.

چگونه آزمون‌های استعداد در انتخاب رشته تحصیلی و شغلی به من کمک می‌کنند؟

دانستن نقاط قوت و ضعف خود یکی از مهم‌ترین جنبه‌های برنامه‌ریزی تحصیلی و شغلی است. آزمون‌های استعداد، داده‌های عینی در مورد حیطه‌هایی که احتمالاً در آن‌ها موفق خواهید شد و حیطه‌هایی که ممکن است بخواهید از آن‌ها اجتناب کنید، فراهم می‌کنند. افراد از مشاغلی که در آن‌ها از استعدادهایشان استفاده می‌کنند، رضایت و موفقیت بیشتری کسب می‌کنند.

انتخاب رشته بر اسا مجموعه آزمون های نیمرخ استعداد APTS در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته بر اسا مجموعه آزمون های نیمرخ استعداد APTS در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته بر اسا مجموعه آزمون های استعداد تحصیلی SATB در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته بر اسا مجموعه آزمون های استعداد تحصیلی SATB در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

آزمون‌های ما متفاوت هستند

آزمون‌های مرکز مشاوره جوانه رشد منحصر به این مرکز هستند. این آزمون‌ها توسط یک آزمونگر ماهر با رعایت محدودیت زمانی اجرا می‌شوند. در طول آزمون از شما خواسته می‌شود تکالیف متنوعی انجام دهید و اجرای کامل تمامی آزمون‌ها تقریباً دو ساعت طول می‌کشد. در آزمون‌های ما هیچ نمره «خوب» یا «بد» وجود ندارد، فقط اندازه‌های عینی از چگونگی انجام تکالیف را به‌طور طبیعی به دست می‌دهند. آزمون‌های ما به‌صورت حضوری اجرا می‌شوند و امکان اجرای آنلاین وجود ندارد. ما هرگز داده‌های شما را در اختیار دیگران نمی‌گذاریم، و برای شما همیشه این امکان وجود دارد که حتی سال‌ها پس از شرکت در این آزمون‌ها، با مشاوران استعداد آموزش‌دیده مرکز مشاوره جوانه رشد درباره نتایج خود صحبت کنید.

شاید برای بسیاری این سؤال مطرح باشد که تفاوت آزمون‌های مرکز مشاوره جوانه رشد با سایر آزمون‌هایی که مراکز دیگر برای تصمیم‌گیری در مورد انتخاب رشته تحصیلی و شغلی انجام می‌دهند، چیست؟ در اکثر مرکز از آزمون‌های نگرش سنج ازجمله آزمون‌های هوش‌های چندگانه و آزمون‌های شخصیت، پرسشنامه علاقه و یا از آزمون‌های هوشی استفاده می‌کنند؛ ولی در مرکز مشاوره جوانه رشد از آزمون‌های واقعی استعداد که توانایی‌های مختلفی شناختی را می‌سنجند استفاده می‌شود.

یک تفاوت مهم آزمون‌های استعداد مرکز مشاوره جوانه رشد با آزمون‌های هوش‌های چندگانه و پرسشنامه‌های علاقه و شخصیت این است که در آزمون‌های استعداد ما از افراد نمی‌خواهیم تا به سؤالات خود ادراکی پاسخ دهند یا فرم‌هایی را پر کنند. پاسخ دادن به پرسشنامه‌های نگرش سنج با توجه به احساسات، خلق، علاقه، نظر شما خیلی آسان است؛ بنابراین، نتایج یک آزمون شخصیت یا پرسشنامه علائق سنج فقط بر اساس احساس شما نسبت به خودتان است، نه بر اساس اینکه واقعاً در زمینه‌های مختلف چقدر توانایی دارید.

انتخاب رشته پایه دهم در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته پایه دهم در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

در ارتباط با آزمون‌های هوش هم می‌توان گفت که نمرات ضرایب هوشی در انتخاب رشته تحصیلی و شغلی ارزش محدودی دارند، نتایج آزمون‌های استعداد شما الگویی را تشکیل می‌دهند که نقاط قوت و ضعف مختلف شما را نشان می‌دهند. دو نفر ممکن است نمرات ضرایب هوشی یکسانی داشته باشند ولی الگوهای استعداد بسیار متفاوت داشته باشند.

استعدادها در طول زندگی پایدار می‌مانند

استعدادها، علایق نیستند و برخلاف استعدادها، علایق می‌توانند تغییر یابند. بعید است که شما در سی‌سالگی همان علایقی را داشته باشید که در شانزده‌سالگی داشته‌اید؛ اما شما در هر سنی استعدادهای یکسانی دارید. استعدادها، توانایی‌های طبیعی هستند و پژوهش‌ها نشان داده‌اند که نمرات استعداد افراد در طول زندگی نسبتاً ثابت باقی می‌مانند.

انتخاب رشته بر اساس مجموعه آزمون های نیمرخ استعداد در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته بر اساس مجموعه آزمون های نیمرخ استعداد در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

شرایط انتخاب رشته در پایه نهم به دهم

یکی از نقاط عطف در زندگی هر شخصی انتخاب رشته، مسیر تحصیلی و شغلی آینده است. چه تصمیم خود را برای انتخاب رشته گرفته باشید چه نه، یکی از سؤالات اساسی این است که اصلاً شرایط انتخاب رشته در پایه نهم چیست؟ چه قوانینی دارد؟ نحوه انتخاب رشته به چه صورت است؟ بنابراین با توجه به اهمیت این انتخاب، دانش‌آموزان باید نسبت به شرایط انتخاب رشته در پایه نهم از جمله معدل، سوابق تحصیلی و سهمیه آگاهی کامل داشته باشند. با توجه به تغییرات کنکور در سال‌های اخیر، اهمیت انتخاب رشته بیشتر است چون طبق قوانین جدید، برای کنکور سال ۱۴۰۴ باید نوع دیپلم با زیرگروه آزمایشی کنکور مشابه باشد. این مقاله راهنمای انتخاب رشته نهم است که در آن قوانین و شرایط انتخاب رشته نهم و مسیر انتخاب رشته برای پایه نهم را توضیح داده‌ایم.

رشته‌های تحصیلی پایه نهم

در سال متوسطه دوم می‌توانید وارد شاخه نظری (دبیرستان) یا هنرستان شوید که هرکدام شامل

انواع رشته‌های تحصیلی نهم هستند.

رشته‌های نظری

رشته‌های پایه نهم در شاخه نظری شامل موارد زیر است:

 • رشته تجربی
 • رشته ریاضی فیزیک
 • رشته انسانی
 • رشته علوم و معارف اسلامی

رشته‌های هنرستان

در هنرستان دو زیرشاخه وجود دارد:

 • فنی حرفه‌ای
 • کار دانش

برای تعیین رشته نهم در این شاخه‌ها، گروه‌ها و در برخی موارد زیرگروه‌های مختلفی دارد که دانش‌آموز پس از ورود به هریک از آن‌ها، می‌تواند وارد رشته‌های مختلفی شود.

انتخاب رشته نهم هنرستان

شرایط انتخاب رشته‌های تحصیلی نهم

در سال‌های اخیر تغییراتی در شرایط انتخاب رشته در پایه نهم صورت گرفت. به‌طور مثال نمرات متوسطه اول (هفتم، هشتم و نهم) در انتخاب رشته‌های کلاس نهم تأثیر خواهند داشت. یکی دیگر از شرایط انتخاب رشته در پایه نهم تأثیر سهمیه‌ها مانند سهمیه منطقه، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان در انتخاب رشته است. برای مثال در یک منطقه که ۲۰۰ نفر سهمیه انتخاب رشته کنکور تجربی دارند، ممکن است تعدادی از دانش‌آموزان با معدل بالای ۱۸ هم مجبور شوند با توجه به پر شدن ظرفیت پذیرش، در رشته‌های دیگر تحصیل کنند.

امتیازات موردنیاز برای انتخاب رشته نهم

مجموعه امتیازاتی که دانش‌آموز در هریک از موارد زیر کسب می‌کند، درنهایت هدایت تحصیلی وی را رقم می‌زنند:

 • علایق دانش‌آموز: ۱۰ درصد
 • نظر والدین: ۵ درصد
 • نظر معلمان تمام دروس: ۱۰ درصد
 • نتیجه آزمون‌های مشاوره‌ای: ۳۵ درصد
 • عملکرد درسی دانش‌آموز: ۳۵ درصد
 • نظر مشاور تحصیلی: ۱۰ درصد

جدول انتخاب رشته نهم بر اساس تیپ شخصیتی

جدول زیر با استفاده از نظریه هالند نوشته‌شده که بر اساس نوع تیپ شخصیتی، رشته تحصیلی مناسب برای شما را پیشنهاد می‌کند.

تیپ شخصیتیهدایت تحصیلی
واقع‌گرافنی و حرفه‌ای، کشاورزی، صنعتی، تربیت‌بدنی رشته تحصیلی و شغلی که در ارتباط با اشیا و ابزار باشد و جنبه فنی داشته باشد.
جستجوگرعلوم ریاضی و علوم تجربی رشته‌های تحصیلی و مشاغلی که با داده کار می‌کنند و مستلزم تحقیق و پژوهش مداوم هستند.
هنریرشته‌های هنری، طراحی گرافیک، زبان، برخی رشته‌های علوم انسانی، تجربی و ریاضی رشته تحصیلی و مشاغلی که در ارتباط با داده‌ها و اشیا بوده و خلاقیت و ابتکار در آن‌ها اهمیت داشته باشند.
اجتماعیرشته‌های علوم اجتماعی، علوم تربیتی، الهیات، علوم قضایی و حقوق، روانشناسی، مشاوره هر نوع رشته تحصیلی و شغلی که در ارتباط با مردم باشد و در ارتباط با آموزش، تدریس و رفاه اجتماعی هستند.
متهوررشته‌های علوم تجربی، بازرگانی، مدیریت، علوم قضایی، حقوق، علوم سیاسی رشته‌ها و مشاغلی که با مردم سر و کار دارند و در حوزه سازمان‌دهی، مدیریت و فروشندگی هستند.
قراردادیرشته‌های امور اداری و دفتری، حسابداری، بازرس مالی، بانکداری رشته‌ها و شغل‌هایی که با جزئیات و کار با داده‌ها ارتباط دارند.

جدول انتخاب رشته نهم

نتیجه آزمون هدایت تحصیلی در انتخاب رشته نهم

اداره آموزش‌وپرورش برای کمک به تصمیم‌گیری بهتر دانش‌آموزان، شناخت بیشتر آن‌ها از روحیات خود و آشنایی با شرایط انتخاب رشته در پایه نهم، فرایند هدایت تحصیلی را ارائه داده است. از اهداف این آزمون، هدایت متوازن دانش‌آموزان به شاخه و رشته‌های مختلف سال نهم است. طی این فرایند با ارائۀ خدمات راهنمایی و مشاوره به دانش‌آموز کمک می‌شود تا استعدادها، توانایی‌ها، علایق و ویژگی‌های شخصیتی خود را در کنار رشته‌های تحصیلی، حرفه‌ها و مشاغل موجود و موردنیاز جامعه بشناسند. پیش‌ازاین آزمون هدایت تحصیلی در سامانه همگام انجام می‌شد اما مدتی است که صرفاً در سامانه پادا برگزار می‌شود و انتخاب رشته پایه نهم هم از طریق همین سایت است.

انتخاب رشته داتش آموزان پایه نهم در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته داتش آموزان پایه نهم در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

انتخاب رشته در پایه نهم: حداقل نمره برای انتخاب رشته نهم

اگرچه انتخاب رشته صرفاً بر اساس نمرات اصولی نیست، اما هدف از این مطلب فقط این است که حداقل نمره لازم که یکی از مهم‌ترین شرایط انتخاب رشته در پایه نهم است را بدانید و وقتی با توجه به مجموع شرایط تصمیم به ورود به رشته‌ای را گرفتید، از نظر درسی نیز آمادگی و شرایط انتخاب رشته در پایه نهم را کسب کنید. نمرات به ۲ صورت در انتخاب رشته سال نهم تأثیر می‌گذارند:

 • تأثیر حذفی نمرات: اگر حداقل نمره را برای ورود به یک رشته کسب نکنید، حق انتخاب آن را ندارید.
 • تأثیر نمرات بر امتیاز: نمرات هر درس برای ورود به هر رشته امتیاز جداگانه دارند که ۳۵% بر انتخاب رشته اثر دارد.

نمرات درس ریاضی و علوم تجربی در سه سال اول متوسطه، با ضریب ۳ محاسبه می‌شوند. همچنین اولویت‌بندی رشته‌ها بر اساس فرایند هدایت تحصیلی را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

رشتهدروس تخصصیمیانگین نمرات متوسطه اول
ریاضی فیزیکریاضی۱۴
تجربی۱۳
تجربیریاضی۱۳
تجربی۱۴
انسانیزبان و ادبیات فارسی۱۴
مطالعات اجتماعی۱۳
زبان عربی۱۲
علوم و معارف اسلامیزبان و ادبیات فارسی۱۴
مطالعات اجتماعی۱۳
زبان عربی۱۲

مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در سه سال دوره متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۲۵۲ باشد. به‌عبارت‌دیگر اگر نمرات هر درس را در ضریب آن جمع و حاصل جمع آن را بر تعداد دروس مرتبط با رشته تقسیم کنیم، معدل باید حداقل ۱۴ باشد.

نقش سهمیه در انتخاب رشته‌های نهم

یکی از شرایط انتخاب رشته در پایه نهم سهمیه است که انواع مختلفی دارد:

 • سهمیه ایثارگران و جانبازان
 • سهمیه خانواده شهدا و رزمندگان
 • سهمیه مناطق

مهم‌ترین شرط سهمیه انتخاب رشته پایه نهم، سهمیه منطقه است. سهمیه منطقه یعنی امکان انتخاب و ورود به مدارس دولتی و نمونه دولتی در هر رشته، به منطقه زندگی و تحصیل دانش‌آموز تعیین می‌شود و به تعداد مدارس آن منطقه و ظرفیت تحصیل در پایه نهم بستگی دارد. به‌طور مثال در یک منطقه ممکن است ۴۵۰ سهمیه برای ورود به رشته تجربی در نظر گرفته شده باشد؛ بنابراین اگر نمره شما برای انتخاب رشته مدنظرتان به حدنصاب کافی برسد اما ظرفیت خالی برای آن رشته باقی نماند، متأسفانه باید رشته دیگری را انتخاب کنید. برای همین گاهی توصیه می‌شود که دانش‌آموز منطقه و محل زندگی خود را تغییر دهد. سهمیه‌های دیگری مانند‌ ایثارگران و جانبازان هم در اینکه جای خالی برای انتخاب رشته باقی بماند مؤثر هستند.

شرایط انتخاب رشته‌های مختلف

با توجه به تفاوت درس‌ها و منابع کنکور در هرکدام از رشته‌های سال نهم، شرایط انتخاب رشته‌های مختلف از نظر دروس مهم و نمره موردنیاز برای آن‌ها متفاوت است. در ادامه به تفکیک درباره شرایط انتخاب رشته نهم در شاخه‌های مختلف توضیح داده‌ایم.

شرایط انتخاب رشته نهم در رشته‌های مختلف

شرایط انتخاب رشته تجربی در نهم

زیرشاخه‌های رشته تجربی نهم بیشتر به پدیده‌های طبیعی می‌پردازند. دانش‌آموزان این رشته باید تا حدودی به حفظیات علاقه‌مند باشند و کنجکاوی و اشتیاق بالایی به دو درس زیست و شیمی از خود نشان دهند.

شرایط انتخاب رشته تجربی نهم شامل موارد زیر هستند:

 • مجموع سه نمره پذیرفته‌شده در درس‌های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه اول (هفتم، هشتم و نهم) کمتر از ضریب ۴۲ نباشد.
 • حداقل معدل ۱۴

انتخاب رشته نهم مدرسه: شرایط انتخاب رشته ریاضی در نهم

در بین رشته‌های نهم علاقه دروس به ریاضی و فیزیک، هندسه، محاسبات و تحلیل در رشته ریاضی حرف اول را می‌زنند. شرایط انتخاب رشته ریاضی نهم عبارت‌اند از موارد زیر:

 • مجموع سه نمره پذیرفته‌شده در درس‌های ریاضی و علوم تجربی در سه پایه متوسطه اول، کمتر از ضریب ۴۲ نباشد.
 • داشتن حداقل معدل بالای ۱۴ برای تحصیل در رشته ریاضی و فیزیک

شرایط انتخاب رشته انسانی در نهم

علاقه‌مندی و استعداد در حفظیات و دروسی مانند فلسفه، ادبیات فارسی و عربی را برای انتخاب رشته انسانی نهم اهمیت دارند. شرایط انتخاب این رشته را در ادامه می‌خوانید:

 • مجموع سه نمره پذیرفته‌شده خرداد یا شهریور در هر یک از درس‌های زبان و ادبیات فارسی، عربی و مطالعات اجتماعی در سه پایه دوره متوسطه اول بدون ضریب، کمتر از ۴۲ نباشد.
 • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۳۷۸ باشد (معدل حداقل ۱۴)

 نمره دروس مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربی در متوسطه اول، به ترتیب با ضریب سه، چهار و دو محاسبه می‌شود.

شرایط انتخاب رشته علوم و معارف اسلامی در پایه نهم

عربی، فقه و تفسیر قرآن از جمله دروس مهم این رشته هستند و برای موفقیت در آن باید هم به حفظیات علاقه‌مند و هم در آن قوی باشید. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در دانشگاه‌های علوم و حدیث و حوزه علمیه مشغول به تحصیل شوند. شرایط انتخاب رشته معارف در ادامه ذکر شده‌اند:

 • مجموع سه نمره پذیرفته‌شده در دروس زبان و ادبیات فارسی، مطالعات اجتماعی و عربی در متوسطه اول کمتر از ضریب ۴۲ نباشد.
 • مجموع نمرات دروس مرتبط با رشته در متوسطه اول با در نظر گرفتن ضریب هر یک از دروس حداقل ۳۷۸ باشد (معدل حداقل ۱۴)

نمره دروس مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربی در متوسطه اول، به ترتیب با ضریب سه، چهار و دو محاسبه می‌شود.

نحوه انتخاب رشته کلاس نهم

انتخاب رشته برای پایه نهم به‌صورت اینترنتی است و از طریق سامانه پادا انجام می‌شود. دانش‌آموزان پس از تکمیل فرم هدایت تحصیلی، با توجه به همه مواردی که گفته شد مانند حداقل نمره و معدل متوسطه اول، نمرات آزمون هدایت تحصیلی، ظرفیت رشته‌ها و مدارس مناطق مختلف آموزش‌وپرورش که در سامانه پادا مشخص شده است، رشته تحصیلی سال نهم خود را انتخاب می‌کنند. برای ورود به سامانه پادا، باید رمز عبور خود را از مدرسه دریافت کرده باشید و در قسمت ورود کاربران سایت، از شماره ملی به‌عنوان نام کاربری استفاده کنید.

انتخاب رشته مجدد

اگر در امتحانات حدنصاب نمره را در یکی از شاخه‌ها، زمینه‌ها و رشته‌های تحصیلی کسب نکرده باشید، می‌توانید با تکمیل فرم درخواست تعیین رشته مجدد، در امتحان تعیین رشته در شهریورماه (هم‌زمان با امتحانات دانش‌آموزان تجدیدی) شرکت کنید. همچنین ممکن است دانش‌آموزی پس از انتخاب رشته و تحصیل در پایه دهم، تمایل به

تغییر رشته داشته باشد. در این صورت باید منطقه این تغییر رشته را با توجه به سهمیه‌ها تأیید و دانش‌آموز برای ورود به پایه یازدهم در امتحان تغییر رشته شرکت و دروس خاصی را پاس کند. در پایه دهم و یازدهم نیز امکان تغییر رشته وجود دارد.

خلاصه اینکه

برای یک انتخاب رشته صحیح، باید به نمرات، استعداد، علایق و اهداف خود در کنار ضوابط و شرایط انتخاب رشته نهم توجه داشته باشید و بدانید انتخاب رشته‌های تحصیلی نهم فاکتورهای متعددی دارند. تأثیر نمره در انتخاب رشته نهم یا همان سوابق تحصیلی، به‌اندازه‌ای است که اگر نمرات شما چندان بالا نباشد یا حتی به حدنصاب نرسیده باشد، باید قید ادامه تحصیل در رشته موردعلاقه خود را بزنید یا ترمیم معدل انجام دهید.

نمره آزمون آنلاین هدایت تحصیلی، نمرات دانش‌آموز و کسب حداقل معدل شرایط انتخاب رشته کلاس نهم هستند. نتایج آزمون هدایت تحصیلی و ظرفیت پذیرش مدارس از طریق سایت پادا قابل‌مشاهده هستند. انتخاب رشته نهم نیز در همین سایت انجام می‌شود.

سؤالات متداول:

 • تعیین رشته نهم بر چه اساسی انجام می‌شود؟

شرایط انتخاب رشته در پایه نهم شامل نمره هدایت تحصیلی، نمرات برخی از دروس مهم هر رشته، معدل سه سال متوسطه دوره اول و سهمیه‌ها است.

 • روش انتخاب رشته در سال نهم چگونه است؟

انتخاب رشته کلاس نهم به‌صورت آنلاین است و از طریق سایت پادا انجام می‌شود.

 • انتخاب رشته نهم به دهم در چه تاریخی انجام می‌شود؟

زمان انتخاب رشته نهم به دهم خردادماه هر سال و پس از اعلام نتایج امتحانات است اما برای دانش‌آموزان تجدیدی در شهریورماه انجام می‌شود.

 • حداقل معدل برای انتخاب رشته نهم چقدر است؟

یکی از شرایط انتخاب رشته در پایه نهم این است که معدل سه سال دوره اول متوسطه حداقل ۱۴ باشد.

انتخاب رشته پایه نهم و کنکور در تبریز
انتخاب رشته پایه نهم و کنکور در تبریز

انتخاب رشته کنکور- مرکز جوانه رشد تبریز

قدم اول انتخاب رشته: تکمیل آزمون‌های روان‌شناختی شخصیت و انگیزش در ۲۰ دقیقه

برای اینکه از شخصیت و علائق خودتان آگاهی داشته باشید و درنتیجه بتوانید رشته موردنظرتان را آگاهانه‌تر انتخاب کنید، مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز، در ابتدای فرایند انتخاب رشته از شما می‌خواهد آزمون‌های شخصیت و انگیزش روا و پایایی را تکمیل کنید تا بر اساس نتایج این آزمون‌ها در انتخاب رشته بهتر راهنمایی دریافت کنید.

انتخاب رشته کنکور در تبریز
انتخاب رشته کنکور در تبریز

قدم دوم انتخاب رشته: انتخاب رشته کامپیوتری

انتخاب رشته کامپیوتری مرحله ساده و مهمی هست که در آن بر اساس نرم‌افزار انتخاب رشته، محدوده رشته و شهر قبولی شما تخمین زده می‌شود. این روش بر اساس آخرین بانک اطلاعاتی قبولی‌های سال گذشته صورت می‌گیرد. پرینت انتخاب رشته کامپیوتری به شما کمک خواهد کرد تا حدودی با رشته‌ها و دانشگاه‌هایی که احتمال قبولی شما در آن‌ها بیشتر است، آشنا شوید و موقع انتخاب رشته اصلی مطمئن‌تر و واقع بینانه تر عمل کنید.

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید

قدم سوم انتخاب رشته: جلسه خصوصی با مشاور متخصص و انتخاب رشته اولیه

پس از مشخص شدن نتایج آزمون‌های روان‌شناختی شخصیت و انگیزش، مشاور متخصص نتایج آزمون‌های روان‌شناختی را برای شما تحلیل می‌کند و بر اساس این نتایج و همچنین رتبه کنکور شما، رشته‌های مختلفی را پیشنهاد می‌کند که با تیپ شخصیتی و علائق شما همخوانی و هماهنگی بیشتری دارند تا از این طریق بتوانید وارد رشته دانشگاهی و شغلی بشوید که رضایت شما را به دنبال داشته باشد.

توجه: با توجه به تغییرات جدید سازمان سنجش در شیوه انتخاب رشته کنکور و جدا شدن انتخاب رشته برای قبولی در رشته‌های بدون کنکور (صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی)، مشاور تخصصی شما در این مرحله برای انتخاب ۱۰۰ رشته برای لیست انتخاب رشته بدون کنکور و ۱۵۰ رشته برای انتخاب رشته با کنکور دانشگاه سراسری برای شما پیشنهاد می‌کند.

قدم چهارم انتخاب رشته: تکمیل فرم انتخاب رشته اولیه در خانه با توجه به توضیحات و نتایج آزمون‌های شخصیت و انگیزش و رتبه کنکور

در این مرحله شما بر اساس توضیحات مشاور و نتایج آزمون‌های شخصیت و انگیزش و رتبه کنکور خود به همراه والدین به پر کردن فرم انتخاب رشته اولیه خود اقدام می‌کنید.

انتخاب رشته کنکور تبریز
انتخاب رشته کنکور تبریز

قدم پنجم انتخاب رشته: جلسه خصوصی دوم برای انتخاب رشته مطمئن‌تر

حتماً شنیده‌اید که می‌گویند کار از محکم‌کاری عیب نمی‌کند؟ در این جلسه شما یک‌بار دیگر این فرصت را دارید تا با مشاور متخصص رشته انتخابی خودتان جلسه خصوصی داشته باشید تا جابه‌جایی‌های انتخاب رشته را بررسی کنید، سؤالاتتان را بپرسید و درنتیجه از انتخاب رشته خودتان مطمئن‌تر شوید.

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید.

در انتخاب رشته آزمون سراسری ۱۳۹۹ به چه مواردی باید توجه کنیم:

۱٫ بررسی دقیق دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش

دفترچه انتخاب رشته بلافاصله بعد از اعلام نتایج سازمان سنجش منتشر می‌شود. این دفترچه علاوه بر کد رشته‌ها، توضیحات مهمی دارد که متأسفانه بیشتر داوطلبان به آن توجه نمی‌کنند. پیش از اقدام به انتخاب رشته، حتماً تمام موارد مندرج در دفترچه و کد رشته‌های آن را به‌دقت بررسی کنید.

انتخاب رشته کنکور در تبریز
انتخاب رشته کنکور در تبریز

۲- در نظر گرفتن علاقه و بازار کار

در انتخاب رشته شرط مهم و اولیه، علاقه است و پس‌ازآن، توجه به بازار کار رشته و آینده رشته. ممکن است رشته‌ای در گذشته بازار کار خوبی داشته باشد، ولی در آینده چنین نباشد و بالعکس، بعضی رشته‌ها در آینده بازار کار پررونقی داشته باشند. پس به‌جای نگاه به گذشته، با نگاه به آینده رشته‌ها را به‌دقت بررسی کنید.

۳- سنجش وضعیت مالی خود و خانواده خود

اقتصادی‌ترین انتخاب ممکن، دوره‌های روزانه و سراسری دانشگاه‌های محل سکونت شماست. پس‌ازآن، به دوره‌های نوبت دوم شهرستان‌ها یا استان محل سکونت خود فکر کنید. بعدازآن می‌توانید نسبت به انتخاب دوره‌های مجازی دانشگاه‌های دولتی اقدام کنید. در گام چهارم، دانشگاه پیام نور را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

پس‌ازاین مرحله، تحصیل در شهرستان‌ها و استان‌های نزدیک بهترین انتخاب ممکن است.

تحصیل در پردیس‌های خودگردان دانشگاه‌های دولتی مستلزم صرف هزینه بالایی است، در کل آن را پیشنهاد نمی‌کنیم ولی اگر ازنظر مالی مشکلی نداشته باشید می‌توانید آن‌ها را هم مدنظر داشته باشید.

۴- دوراندیشی و تأمل در انتخاب رشته

یکی از بزرگ‌ترین خطاها در انتخاب رشته‌این است که صرف‌نظر از علاقه خودتان، تمام رشته‌های یک یا چند دانشگاه را انتخاب کنید تا در یکی از آن‌ها قبول شوید. حتی بدون اینکه بدانید این رشته‌ها درباره چه چیزی هستند؟ بازار کار آینده آن‌ها چیست؟ آیا از پس درس‌های آن بر خواهید آمد یا نه؟ بنابراین در انتخاب خود دوراندیشی و تفکر بیشتری داشته باشید.

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید.

۵- رشته‌های موردعلاقه خود را فهرست کنید

در گام اول، رشته‌هایی که به آن‌ها علاقه دارید، فهرست کنید.

•         بیشترین علاقه را به کدام رشته دارید؟ (برای شناخت علائق خود می‌توانید از روانشناسان مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز مشاوره رایگان بگیرید).

•         در کدام رشته تحصیلی استعداد بالایی دارید؟ (برای استعدادیابی خودتان می‌توانید با هماهنگی قبلی از خدمات مرکز آزمون جوانه رشد تبریز استفاده کنید).

•         و چه رشته‌ای در آینده بازار کار بهتری خواهد داشت؟

این‌ها را متناسب با شخصیت خود تحلیل کنید. (برای شناخت ویژگی‌های شخصیتی خود می‌توانید از روانشناسان مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز مشاوره بگیرید).

از یاد نبرید بزرگ‌ترین خطا این است که انتخاب رشته را تنها بر اساس رتبه انجام دهید.

انتخاب رشته کنکور در تبریز
انتخاب رشته کنکور در تبریز

۶- نکته مهم. در کدام شهرها و استان‌ها می‌توانید دانشجو شوید؟

به‌هیچ‌وجه بدون ارزشیابی شرایط مکانی و رفت‌وآمد به یک شهر یا استان، نسبت به انتخاب آن اقدام نکنید. مشاهده‌شده که در برخی از موارد، افراد دانشگاهی را انتخاب کرده‌اند که دورترین فاصله را از شهر محل زندگی آن‌ها داشته و دچار صدمات زیادی شده‎‌اند.

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید.

انتخاب رشته تجربی

بعضی رشته‌های پرطرفدار کنکور علوم تجربی عبارت‌اند از (ترتیب رشته‌ها به‌صورت تصادفی انتخاب شده است):

 • بیوتکنولوژی
 • دامپزشکی
 • فیزیوتراپی
 • اتاق عمل
 • اعضای مصنوعی
 • بهداشت عمومی
 • بینایی‌سنجی
 • پرستاری
 • پزشکی
 • دندانپزشکی
 • داروسازی
 • زمین‌شناسی
 • زیست‌شناسی
 • رادیولوژی
 • شنوایی‌سنجی
 • شیمی دارویی
 • شیمی کاربردی
 • شیمی محض
 • کاردرمانی
 • گفتاردرمانی
 • گیاه‌پزشکی
 • علوم آزمایشگاهی
 • علوم تغذیه
 • علوم دامی
 • علوم و مهندسی جنگل
 • علوم و مهندسی باغبانی
 • مامایی
 • مهندسی بهداشت
 • مهندسی شیلات
 • مهندسی فضای سبز
 • میکروبیولوژی
 • هوشبری

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید.

انتخاب رشته علوم انسانی

برخی از رشته‌های پرطرفدار علوم انسانی عبارت انداز (ترتیب رشته‌ها به‌صورت تصادفی انتخاب‌شده است):

 • جغرافیا
 • حسابداری
 • حقوق
 • دبیری علوم اجتماعی
 • دبیری زبان و ادبیات عرب
 • روان‌شناسی
 • روزنامه‌نگاری
 • زبان و ادبیات فارسی
 • زبان و ادبیات عربی
 • فقه و حقوق
 • فلسفه
 • علوم ارتباطات اجتماعی
 • علم اطلاعات و دانش‌شناسی
 • علوم سیاسی
 • علوم قضایی
 • علوم تربیتی
 • مدیریت دولتی
 • مدیریت بازرگانی
 • مددکاری اجتماعی
 • مدیریت کسب‌وکارهای کوچک
 • مشاوره
 • مدیریت مالی
 • آموزش‌وپرورش ابتدایی
 • اقتصاد
 • ادیان و عرفان
 • الهیات و معارف اسلامی
 • تاریخ
 • باستان‌شناسی
 • تربیت‌بدنی و علوم ورزشی
 • جامعه‌شناسی
 • مدیریت صنعتی
انتخاب رشته کنکور تبریز
انتخاب رشته کنکور تبریز

انتخاب رشته ریاضی

برخی از رشته‌های پرطرفدار کنکور ریاضی عبارت‌اند از (ترتیب رشته‌ها به‌صورت تصادفی انتخاب‌شده است):

 • مهندسی کامپیوتر
 • مهندسی مکانیک
 • مهندسی برق
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی عمران
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی معماری
 • مهندسی نفت
 • مهندسی شیمی
 • مهندسی هوافضا
 • مهندسی مواد و متالورژی
 • مهندسی معدن
 • مهندسی نقشه‌برداری
 • مهندسی انرژی
 • مهندسی اپتیک و لیزر
 • مهندسی شهرسازی
 • مهندسی پلیمر
 • مهندسی دریا
 • مهندسی نساجی
 • مهندسی راه‌آهن
 • علوم کامپیوتر
 • فیزیک
 • معماری داخلی
 • شیمی
 • ریاضیات و کاربردها

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید.

گام‌های انتخاب رشته

 1.  اعلام رتبه‌ها. پس از امتحان کنکور، اعلام رتبه‌ها پراسترس‌ترین روز است. معمولاً بر اساس روند سال‌های قبل، ظرفیت دانشگاه‌ها مشخص است که هر رتبه‌ای شانس قبولی در چه کد رشته‌ای را دارد. سایت سازمان سنجش شخصاً نسبت به اعلام رتبه داوطلبان کنکور سراسری اقدام می‌کند. به یاد داشته باشید برای مشاهده رتبه خود لازم است شماره داوطلبی یا شماره پرونده‌تان را داشته باشید.

۲. انتشار دفترچه انتخاب رشته. دفترچه انتخاب رشته، گاهی یکی دو روز قبل از اعلام نتایج منتشر می‌شود. توصیه می‌شود همه توضیحات دفترچه انتخاب رشته را به‌دقت مطالعه کنید.

۳. مهلت انتخاب رشته. بسته به نوع آزمون مهلت انتخاب رشته قدری متفاوت است. این مدت، در دفترچه انتخاب رشته نوشته شده است؛ اما معمولاً این مهلت ۵ تا ۷ روز است. در طول این مدت، می‌توانید نسبت به بررسی کد رشته‌ها و انتخاب آن‌ها اقدام کنید. انتخاب رشته خود را به‌روز آخر نگه ندارید در روزه‌های اول این کار را انجام بدهید.

۴. اصلاحیه دفترچه. معمولاً دفترچه‌های انتخاب رشته چند روز بعد، اصلاحیه‌ای می‌خورند که بر اساس آن، برخی کد رشته‌ها تغییر می‌کنند، برخی حذف می‌شوند و چند کد رشته‌ای هم اضافه می‌شود. حتماً تا پیش از پایان مهلت انتخاب رشته، سایت سازمان سنجش و اخبار آن را بررسی کنید تا از اصلاحیه دفترچه نیز اطلاع داشته باشید.

۵٫ بررسی سازمان سنجش. در این مرحله، بر مبنای ظرفیت دانشگاه‌ها و انتخاب رشته داوطلبان، سامانه هوشمند نسبت به جایگذاری افراد به ترتیب رتبه و اولویت انتخابی‌شان اقدام می‌کند. این فرایند معمولاً بین ۳ تا ۴ هفته طول می‌کشد. توجه: نتایج اعلام‌شده از سوی سازمان سنجش قابل‌تغییر نیست. اگر در انتخاب رشته خود اشتباهی کرده باشید و مثلاً در حال حاضر در انتخاب اولویت ۱۰ خود قبول‌شده باشید، حال‌آنکه انتخاب موردعلاقه‌تان ردیف ۱۵ بوده و نمره لازم جهت قبولی در آن را کسب کرده باشید، بسیار به‌سختی می‌توانید نسبت به جابه‌جایی آن اقدام کنید. پس بهتر است به‌جای آنکه در روز اعلام نتایج آزمون تصمیم بگیرید که کدام رشته برای شما بهتر بود، در روز انتخاب رشته ‌این تصمیم را اخذ کنید.

انتخاب رشته کنکور در تبریز
انتخاب رشته کنکور در تبریز

۶٫ انتشار کارنامه. یکی دیگر از مواردی که بسیاری از داوطلبان به آن توجه نمی‌کنند، انتشار کارنامه انتخاب رشته آن‌هاست. این کارنامه معمولاً چند روز (تا یکی دو هفته) پس از اعلام نتایج آزمون منتشر می‌شود. در کارنامه انتخاب رشته مشخص می‌شود که در هر کد رشته‌ای، چه رتبه‌ای کسب کرده‌اید. این کارنامه به‌خصوص برای افرادی که قصد دارند سال دیگر نیز در کنکور مذکور شرکت کنند، بسیار اطلاعات مفیدی می‌تواند داشته باشد.

۷٫ تکمیل ظرفیت. تکمیل ظرفیت به‌صورت جدی یکی از شانس‌هایی است که سراغ داوطلبان پیگیر می‌آید. معمولاً تمام آزمون‌ها یکی دو هفته تا یک ماه پس از اعلام نتایج، تکمیل ظرفیت هم دارند. این تکمیل ظرفیت مربوط به کد رشته‌هایی است که:

•         داوطلبان آن‌ها را انتخاب نکرده‌اند؛

•         داوطلبان آن‌ها را انتخاب کرده‌اند اما پس از قبولی ثبت‌نام نکرده‌اند؛

•         دانشگاه پس از انتخاب رشته داوطلبان، نسبت به دایر کردن این کد رشته اقدام کرده است.

البته گاهی تکمیل ظرفیت شامل برخی کد رشته‌ها نمی‌شود؛ اما شانس قابل‌توجهی برای داوطلبان در این مرحله هم وجود دارد.

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید.

نکات ضروری در انتخاب رشته

 1. تناسب با استعداد.

اگر در انجام کار یا فراگرفتن دانشی نسبت به دیگران بهتر و سریع‌تر هستید، در آن زمینه استعداد دارید. برخی ممکن است در زمینه محاسبات و مسائل ذهنی استعداد بیشتری داشته باشند، برخی دیگر در زمینه‌های هنری. افرادی خلاقیت ویژه‌ای در آزمایش‌ها دارند وعده‌ای هم در نوشتن قابلیت بالایی از خود نشان می‌دهند.

یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که در انتخاب رشته صورت می‌گیرد، رفتن به سمت رشته‌هایی است که به‌هیچ‌وجه عنوان استعداد آن را ندارید. به‌عنوان‌مثال زمینه لازم ذهنی را برای انجام محاسبات پیچیده ندارید، اما ازآنجاکه همه افراد فامیل شما در رشته‌های مهندسی درس می‌خوانند، شما هم به‌ناچار وارد رشته ریاضی و کنکور ریاضی و رشته‌های مهندسی می‌شوید. حتی اگر در کنکور رتبه خوبی کسب کنید و وارد رشته شوید، در آینده، از شغل خود رضایت نخواهید داشت.

مرکز مشاوره جوانه رشد این افتخار را دارد که با استفاده از آزمون‌های معتبر استعدادیابی و با دریافت هزینه اندک استعدادهای شمارا مشخص کرده و در جهت هدایت تحصیلی راهنمایی‌های ارزنده‌ای برای شما داشته باشد.

۲ داشتن علاقه

پس از استعداد، علاقه دومین شرط اصلی انتخاب یک‌رشته تحصیلی محسوب می‌شود. ممکن است شما استعداد خواندن مطالب مربوط به زیست‌شناسی، شیمی، فیزیولوژی بدن و … را داشته باشید، اما از حضور در فضای بیمارستان یا دیدن خون به‌شدت متنفر باشید.

ممکن است شما توانایی خواندن و حفظ مطالب را یا به زبان دیگر، استعداد این کار را داشته باشید و بتوانید دروس علوم انسانی را به‌خوبی بخوانید و در کنکور رتبه عالی کسب کنید، اما از حضور در دادگاه‌ها و جانب‌داری از فردی در مقابل دیگری، احساس خوبی نداشته باشید.

به یاد داشته باشید، علاقه پس از استعداد مطرح است. ممکن است شما علاقه به رشته‌ای داشته باشید اما به‌هیچ‌عنوان استعداد آن را نداشته باشید! پس باید به سمت رشته‌ای بروید که در کنار علاقه، استعدادش هم در وجود شما باشد.

۳ وجود بازار کار

 در بعضی موارد، هم استعداد حضور در رشته‌ای را دارید و هم علاقه کافی به مطالعه و درنهایت کار کردن در آن رشته؛ اما مسئله، فقدان بازار کار است. در حال حاضر، بازار کار برای بعضی رشته‌های دانشگاهی وجود ندارد و در مورد بعضی دیگر از رشته‌ها، بازار کار اشباع شده است و ورود به آن، به‌سختی امکان‌پذیر است. حتی گاهی ممکن است رشته مذکور در حال حاضر بازار خوبی داشته باشد، اما در آینده نه‌چندان دور (مثلاً ۵ یا ۱۰ سال دیگر) بازار آن رو به افول باشد.

به همین دلیل، ارزیابی اینکه وضعیت «آینده» بازار کار رشته موردنظر به چه صورت است، نقش تعیین‌کننده‌ای در انتخاب درست شما خواهد داشت.

۴ تناسب جغرافیایی

تا اوایل دهه هشتاد که حجم پذیرش دانشجو کمتر بود، دانشگاه‌ها معمولاً برای تمام داوطلبان غیربومی ظرفیت خوابگاهی داشتند؛ اما رفته‌رفته و با افزایش ظرفیت پذیرش، دانشگاه‌ها در این زمینه با مشکل مواجه شدند و از سوی دیگر، خوابگاه‌های دانشگاهی نیز ظرفیت کمتری پیدا کردند و به بخش خصوصی (خوابگاه‌های خودگردان) واگذار شدند.

به همین دلیل، سیاست وزارت علوم مبنی بر «بومی گزینی» پررنگ‌تر شد. امروزه برای داوطلبانی که بومی منطقه‌ای نیستند، شانس قبولی به نسبت داوطلبان همان منطقه قدری کمتر است.

همچنین در نظر داشته باشید که هزینه زندگی در شهر دیگر شامل:

•         هزینه اسکان (خوابگاه دانشجویی یا پانسیون)

•         هزینه خوراک (صبحانه و شام در تمام‌روزها و ناهار در روزهای پنجشنبه و جمعه)

•         هزینه رفت‌وآمد به شهر محل سکونت

ممکن است دانشجویان غیربومی را دچار فشارهای اقتصادی نماید. پس با توجه به تمام این مسائل، با دقت بیشتری کد رشته‌های شهرستان‌های دیگر را انتخاب کنید.

انتخاب رشته کنکور تبریز
انتخاب رشته کنکور تبریز

۵ اعتبار دانشگاه

یکی از مهم‌ترین آیتم‌ها در انتخاب رشته، اعتبار دانشگاه مذکور است. اعتبار یک دانشگاه را می‌توانید بر اساس سامانه‌های اعتبارسنجی جهانی، اعتبار دانشگاه در رتبه‌بندی‌های وزارت علوم و بر اساس گفته سایر دانشگاهیان بسنجید. اصولاً هرقدر اعتبار یک دانشگاه بیشتر باشد، داوطلبان با رتبه‌های بالاتر ابتدا به سراغ آن دانشگاه خواهند رفت.

 بر اساس رتبه‌بندی که نتایج مختصر آن را در تصویر پیش رو مشاهده می‌کنید، به ترتیب این دانشگاه‌ها قرارگرفته‌اند:

•         دانشگاه تهران

•         دانشگاه علوم پزشکی تهران

•         دانشگاه صنعتی شریف

•         دانشگاه صنعتی امیرکبیر

•         دانشگاه تربیت مدرس

۶ هزینه دوره تحصیلی

هزینه دوره تحصیلی صرف‌نظر از هزینه‌های زندگی، هزینه‌ای است که دانشگاه بابت تحصیل شما دریافت می‌کند.

 •        دوره‌های روزانه فاقد شهریه در سنوات مجاز هستند؛

•         در دوره‌های نوبت دوم (شبانه) بخشی از هزینه تمام‌شده تحصیل خود را به دانشگاه پرداخت می‌کنید اما از تسهیلات وام شهریه و سایر خدمات دانشگاه مانند دانشجویان روزانه بهره‌مند خواهید شد و در مدرک شما نیز عنوان «نوبت دوم» درج نخواهد شد.

•         دوره‌های مجازی نسبت به شبانه قدری هزینه بالاتری دارند و در مدرک آن‌ها قید «مجازی» درج خواهد شد.

•         پردیس‌های دانشگاهی نسبت به دوره مجازی قدری شهریه بالاتری دارند.

•         دانشگاه پیام نور از دوره شبانه هزینه کمتری دارد.

•         دانشگاه‌های غیرانتفاعی معمولاً هم‌تراز پردیس‌های دانشگاهی هزینه دریافت می‌کنند.

•         دانشگاه آزاد اسلامی هم بیشترین هزینه شهریه را دارد.

۷ تناسب کد رشته و رتبه

به‌عنوان آخرین نکته به این مسئله هم دقت کنید. البته به‌طور متداول هنگامی‌که می‌خواهید انتخاب رشته کنید این نکته را اولین آیتم در نظر می‌گیرند؛ اما اگر بخواهید اصولی عمل کنید، باید به‌عنوان آخرین مؤلفه به آن بپردازید.

برای رزرو و انجام انتخاب رشته کنکور در تبریز با شماره ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز تماس بگیرید.

جمع‌بندی

به‌عنوان جمع‌بندی می‌توان گفت که انتخاب رشته دقیق و اصولی یکی از برگ‌های برنده داوطلبان کنکور سراسری برای قبولی در رشته و دانشگاه دلخواه است و برای انجام هرچه بهتر آن نیاز به اطلاعات دقیق از استعداد، علائق و ویژگی‌های شخصیتی و توانایی‌های خوددارید. گروه مشاوره تحصیلی مرکز جوانه رشد تبریز با بهره‌گیری از کادر مجرب، متخصص و اساتید و مدرسان دانشگاه‌های تبریز و همچنین با استفاده از ابزارها و نرم‌افزارهای مناسب، انتخاب رشته کنکور سراسری را به صورت علمی و آکادمیک برای همه داوطلبان کنکور سراسری آسان‌تر کرده است. برای شروع فرایند انتخاب رشته هم اکنون با مرکز مشاوره جوانه رشد تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی این مرکز بهره‌مند شوید.

آزمون‌های استعداد برای دانش‌آموزان دبیرستانی منجر به برنامه‌ریزی شغلی بهتر می‌شود

تست استعداد برای دانش‌آموزان دبیرستانی به برنامه‌ریزی شغلی بهتر کمک می‌کند. تست‌های شخصیتی کل داستان بیان نمی‌کنند. آن‌ها توانایی‌های ذاتی دانش‌آموزان را کنار می‌گذارند – کارهایی که برای انجام آن‌ها به دنیا آمده‌اند و هر روز از انجام آن‌ها راضی خواهند بود. بهترین بینش‌ها از استفاده از آزمون‌های استعداد و علاقه برای دانش‌آموزان دبیرستانی و دیگران به دست می‌آید.

استعداد چیست؟

استعداد یک استعداد یا توانایی طبیعی برای انجام کاری است. استعدادها – برخلاف علایق – تغییر نمی‌کنند. طبق بنیاد تحقیقات جانسون اوکانر، استعدادها در سن ۱۴ سالگی تعیین می‌شوند. قبل از آن، هنوز در حال شکل‌گیری هستند و ممکن است تغییر کنند.

همه استعدادهایی دارند که ذاتی هستند – مردم با آن‌ها متولد می‌شوند. مثل راست دست بودن یا چپ دست بودن. تو اونجوری به دنیا اومدی و مانند تلاش برای انجام کارها با دست چپ اگر راست دست هستید سخت است، انجام کارهایی که ذاتاً در آن استعداد ندارید نیز سخت است. همچنین می‌تواند خسته‌کننده باشد.

کمک به دانش‌آموزان برای برنامه‌ریزی آزمون‌های استعداد برای دانش‌آموزان دبیرستانی

دانش‌آموزانی که استعدادهای خود را در مراحل اولیه کشف می‌کنند، کلید انتخاب درست دانشگاه و شغل آن‌هاست. دانش‌آموزانی که استعدادهای خود را می‌دانند می‌توانند تصمیمات هوشمندانه‌تری بگیرند. آن‌ها می‌توانند در کلاس‌های دبیرستانی شرکت کنند که به آن علاقه دارند به‌جای اینکه مجبور باشند. و آن‌ها می‌توانند وارد دانشگاه یا برنامه‌ریزی شغلی در آینده‌ای شوند که مطمئن هستند با دانستن اینکه آن‌ها را برآورده خواهند کرد.

مشخص است که 80 درصد از دانشجویان حداقل یک بار رشته خود را تغییر می‌دهند . بعضی‌ها تا شش بار تغییر رشته می‌دهند . وقتی دانش‌آموزان آینده‌شان را بر اساس استعدادهایشان برنامه‌ریزی می‌کنند، می‌دانند که کدام حرفه برایشان مناسب است و به‌احتمال‌زیاد به رشته‌ای ادامه می‌دهند.

کالج فنی دانمارک در کارولینای جنوبی به مدت دو سال از آزمون استعدادیابی برای دانش‌آموزان استفاده می‌کند. طبق گفته دکتر ویلی ال. تاد، جونیور، رئیس دانشکده فنی و مدیر عامل دانشکده فنی دانمارک، در حال حاضر کاهش در تعداد دانشجویانی که تغییر رشته می‌دهند، دیده شده است.

و چسبیدن به یک رشته می‌تواند هزینه‌های کل دانشگاه را بسیار کاهش دهد. و اگر دانش‌آموزی آینده‌ای را انتخاب کند که به دانشگاه نیاز ندارد، می‌تواند این اعتماد را نیز داشته باشد. سی‌وشش درصد مشاغل در سال ۲۰۲۰ نیازی به مدرک دانشگاهی نداشتند .

دانش‌آموزان دبیرستانی از آگاهی در مورد استعدادهای خود سود می‌برند

دانش‌آموزان دبیرستانی اغلب از اینکه نتایجشان از آزمون استعداد چقدر دقیق است شگفت‌زده می‌شوند. بیشتر آن‌ها هیجان‌زده هستند که به کلاس‌ها و مشاغلی که مطابق با استعدادهای آن‌ها هستند نگاه کنند. دانستن اینکه ذهن آن‌ها چگونه کار می‌کند و چه نقاط قوتی دارند به دانش‌آموزان اجازه می‌دهد تا بدانند چه کسانی هستند و چه توانایی‌هایی دارند. تفکر آن‌ها را برای تمرکز روی پتانسیل خود باز می‌کند.

و این به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا پاسخ دهند: “بعد از دبیرستان چه می‌شود؟”

ارزیابی استعداد در مرکز جوانه رشد تبریز

مرکز جوانه رشد تبریز با آزمون‌های اختصاصی خود برای آماده‌سازی بهتر دانش‌آموزان برای آمادگی در دانشگاه و کمک به انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی استفاده می‌کنند. در این مرکز مجموعه‌ای از ۹ خرده آزمون و دو پرسشنامه برای کشف استعدادها و علایق دانش‌آموزان استفاده می‌شود.

دانش‌آموزان دبیرستانی پس از شرکت در آزمون استعداد، مشاغلی را می‌بینند که با استعدادها و علایق آن‌ها همخوانی دارد.

این آزمون‌ها برای دانش‌آموزان دبیرستانی و دبیرستانی طراحی شده است، اما می‌تواند توسط هر کسی در هر سنی استفاده شود.

پس از شرکت در این مجموعه آزمون‌ها یکی از دانش‌آموزان دبیرستانی گفت: «شرکت در سنجش استعداد مرکز جوانه رشد بسیار چشم‌نواز بود! به من مشاغل زیادی را نشان داد که نمی‌دانستم وجود دارند. برخی از آن‌ها، هرگز فکر نمی‌کردم که به آن‌ها علاقه‌مند شوم.

“این برای من مفید بود زیرا من واقعاً نمی‌دانستم به چه چیزی علاقه دارم. مشاغلی که پس از پاسخ دادن به همه سؤالات به وجود آمدند کلی نبودند. طیف گسترده‌ای از چیزهای مختلف برای کشف وجود دارد! اگر در مورد کاری که می‌خواهید در آینده انجام دهید مطمئن نیستید، قطعاً توصیه می‌کنم از مرکز جوانه رشد تبریز وقت رزرو کنید.

آنچه YouScience Discovery به دانش‌آموزان و مربیان نشان می‌دهد

دانش‌آموزانی که آزمون‌های مرکز جوانه رشد تبریز را تکمیل می‌کنند گزارشی از نتایج خود دریافت می‌کنند که به آن‌ها نشان می‌دهد:

 • ذهن آن‌ها چگونه کار می‌کند و چگونه اطلاعات را پردازش می‌کند
 • نقاط قوت ذاتی آن‌ها بر اساس استعدادهایشان
 • مشاغل موردتقاضا در دنیای واقعی که با استعدادها و علایق آن‌ها مطابقت دارد.
 • رشته‌های مناسب دبیرستانی و دانشگاهی

 داتش آموزان از کلاس هشتم و نهم شروع به استفاده از این آزمون‌ها کنند. هر دانش‌آموز با راهنمایی مشاور متخصص، از نتایج خود برای کشف مشاغل مختلف و برنامه‌ریزی مسیر تحصیلی و شغلی خود استفاده می‌کند.

مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز استعدادهای خود را به دو دسته اصلی تقسیم می‌کند.

استعدادهای رویکرد شخصی

استعدادهای رویکرد شخصی نشان می‌دهد که چگونه شخص در کار، در یک کلاس یا تلاش‌های شخصی به کار خود نزدیک می‌شود.

 • جهت‌گیری چارچوب زمانی بر انواع اهدافی که شخص تعیین می‌کند و نحوه نزدیک شدن آن‌ها به آن اهداف تأثیر می‌گذارد.
 • واژگان شخصی نحوه تبادل ایده‌ها، بیان عقاید و انتقال اطلاعات توسط شخص را نشان می‌دهد.
 • رویکرد کاری نشان می‌دهد که فرد چگونه به تکالیف کاری فکر می‌کند، پردازش می‌کند و انجام می‌دهد.
 • سبک بین فردی این است که چگونه یک فرد تعاملات را آغاز می‌کند و انرژی ذهنی را دوباره پر می‌کند.

استعدادهای اصلی درایور

محرک‌های اصلی استعدادهایی هستند که به بهترین وجه اثربخشی و رضایت را در نوع خاصی از کار پیش‌بینی می‌کنند – در یک شغل، کلاس یا جاهای دیگر. آن‌ها هدایای طبیعی هستند که مردم احساس می‌کنند به استفاده از آن‌ها تمایل دارند. درایورهای اصلی در مرکز جوانه رشد تبریز در اینجا فهرست شده‌اند.

 • سرعت مقایسه بصری معیاری برای سنجش مهارت بصری است، یعنی اینکه شخص چقدر سریع و دقیق اطلاعات بصری را پردازش می‌کند.
 • ایجاد ایده‌ها.  نشان می‌دهد که آیا افکار هم‌زمان در چندین جهت جریان دارند یا ایده‌های منفرد از الگوی خطی‌تری پیروی می‌کنند.
 • استدلال عددی توانایی پردازش منطقی مسائل پیچیده ریاضی را منعکس می‌کند.
 • استدلال استقرایی نشان می‌دهد که چگونه جمع‌آوری اطلاعات و چگونه مشکل یک نفر را حل می‌کند – چقدر سریع و عمداً نتیجه‌گیری می‌شود.
 • تجسم فضایی توانایی نگاه کردن به یک شکل دو بعدی و تجسم ظاهری است که به‌صورت سه‌بعدی گسترش یافته است.
 • استدلال توالی یک توانایی حل مسئله است که نشان می‌دهد چگونه فردی اطلاعات را به‌صورت ذهنی به ترتیب منطقی و خطی مرتب می‌کند.

مجموعه آزمون‌های نیمرخ استعداد مرکز جوانه رشد تبریز همچنین دارای مجموعه‌ای از ابزارهای تحلیلی و مشاوره تحصیلی است. آن‌ها به مدیران مدرسه، مشاوران و معلمان کمک می‌کنند تا دانش‌آموزان را به برنامه درسی مناسب دبیرستان، از جمله مسیرهای آموزش شغلی و فنی (CTE) ، کارفرمایان بالقوه‌ آینده، دوره‌های کارآموزی، کارآموزی  و گزینه‌های آموزش پس از متوسطه راهنمایی کنند.

مربیان با شناخت استعدادها و علایق دانش‌آموزان خود، به‌ویژه استعدادهای آن‌ها، سود می‌برند. دانستن منابعی را در اختیار مربیان قرار می‌دهد تا دانش‌آموزان را برای یادگیری و همچنین تحصیلات پس از دبیرستان و شغل آماده کنند.

معلمانی که از نتایج آزمون‌های استعداد استفاده کرده‌اند، به افزایش تعامل با دانش‌آموزانی که معمولاً به کلاس‌ها و آموزش خود بی‌علاقه هستند، اشاره می‌کنند.

مربیان وقت خود را به آماده‌سازی نیروی کار آینده برای مسیرهای دانشگاهی و شغلی اختصاص می‌دهند. و برای آن‌ها بسیار مهم است که استعدادها و علایق را ارزیابی کنند. کمک به دانش‌آموزان در ارتباط دادن آنچه در کلاس درس می‌آموزند با امکانات زندگی واقعی، الهام‌بخش تعامل، اعتمادبه‌نفس و طرحی برای حرفه‌ای‌های موفق و پرشور است.

آزمون برتر استعداد شغلی برای دانش‌آموزان دبیرستانی

دبیرستان زمان ایدئالی برای آماده شدن برای آینده خود با انتخاب رشته دانشگاه است.  اما برای شروع، ابتدا باید شغلی را که می‌خواهید دنبال کنید، بشناسید. به همین دلیل شرکت در آزمون استعداد شغلی برای دانش‌آموزان دبیرستانی بسیار ضروری است.

مطمئن نیستید از کجا شروع کنید؟

خوب، این روز شانس شماست زیرا ما بهترین تست‌های استعداد شغلی را که در اینترنت پیدا کرده‌ایم فهرست کرده‌ایم. این به شما یک نقشه شغلی خاص می‌دهد که مسیر شما را راهنمایی می‌کند.

انتخاب رشته بر اساس آزمون های استعداد تحصیلی و شغلی در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته بر اساس آزمون های استعداد تحصیلی و شغلی در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

آزمون استعداد شغلی برای دانش‌آموزان دبیرستانی 

انواع مختلفی از آزمون‌های استعداد شغلی رایگان برای دانش‌آموزان دبیرستانی وجود دارد که می‌توانید در آن‌ها شرکت کنید. این یک راه سرگرم‌کننده برای دانستن بیشتر در مورد خودتان است. فرصتی برای توقف و درون‌گرایی فراهم می‌کند. اگر جدی گرفته شود، آزمون‌های استعداد شغلی که برای دانش‌آموزان دبیرستانی طراحی شده‌اند، می‌توانند به شما کمک کنند تا شغلی را که برای شما مناسب‌تر است تعیین کنید و به شما کمک کند وارد کالج رویایی خود شوید . همان‌طور که شخصیت، مهارت‌ها، سرگرمی‌ها و علایق شما را در نظر می‌گیرد، نتایج بینش‌هایی را درباره خودتان آشکار می‌کند که احتمالاً قبلاً نمی‌دانستید. شاید شما یک مقاله‌نویس عالی بسازید ؟

آزمون استعداد شغلی نشانگر نوع مایرز-بریگز (MBTI)

اگر قبلاً در آزمون استعداد شغلی برای دانش‌آموزان دبیرستانی شرکت کرده‌اید، با MBTI مواجه شده‌اید . حتی آزمون‌های آنلاین تصادفی که شما و دوستانتان برای یکدیگر ارسال می‌کنید، احتمالاً به چارچوب MBTI متکی هستند.

این یکی از محبوب‌ترین و پرکاربردترین آزمون‌هایی است که مشاوران راهنمایی دبیرستان از آن استفاده می‌کنند.

شما آزمون استعداد شغلی را مرتبط می‌دانید زیرا از رفتارهای قابل‌مشاهده استفاده می‌کند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است از شما سؤالی پرسیده شود که نشان می‌دهد هنگام تماشای یک سریال تلویزیونی چقدر سرمایه‌گذاری کرده‌اید. با استفاده از چهار حوزه کلیدی، شخصیت شما را شناسایی می‌کند. همه زمینه‌هایی که می‌توانند سرنخ‌هایی برای مشاغل بالقوه‌ای که می‌توانید دنبال کنید بیاورند. 

 • برون‌گرایی در مقابل درون‌گرایی – به این موضوع پاسخ می‌دهد که آیا ترجیح می‌دهید تعامل بیرونی داشته باشید یا درونی.
 • حس در مقابل شهود – به نحوه دریافت و تفسیر اطلاعات مربوط می‌شود. چه از طریق حواس شما باشد یا از طریق شهود.
 • تفکر در مقابل احساس – به این موضوع توجه می‌کند که آیا شما با استفاده از منطق یا احساسات تصمیم می‌گیرید.
 • قضاوت در مقابل درک – به ساختار ترجیحی شما در برخورد با جهان اشاره دارد. این‌که آیا می‌خواهید همه‌چیز تصمیم‌گیری شود یا برای گزینه‌ها باز هستید.

با دیدن ENTJ، ESTP، INFJ، یا ISFP نترسید. این‌ها تنها بخشی از نتایج احتمالی آزمون شغلی است. 16 تیپ شخصیتی ممکن وجود دارد که با استفاده از مخفف‌های چهارحرفی شناسایی می‌شوند .

به‌عنوان یک ابزار ارزیابی شغلی، MBIT می‌تواند به شما کمک کند نیازهای خود و نحوه تعامل شما با افراد دیگر و محیط خود را کشف کنید. با دانستن این موضوع، می‌توانید محیط ایدئال و فرهنگ شغلی را که می‌توانید در آن پیشرفت کنید، شناسایی کنید.

همچنین می‌توانید مقالات دیگر را بررسی کنید تا بیشتر بدانید که تیپ شخصیتی شما برای حرفه شما چه معنایی دارد . یکی دیگر از راه‌های سرگرم‌کننده برای استفاده از نتیجه، این است که بفهمید کدام شخصیت‌های معروف تیپ شخصیتی شما را دارند .

می‌توانید در آزمون استعدادهای شغلی رایگان شرکت کنید یا از متخصصان مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز بخواهید تا آزمون دقیق‌تری برای استعدادیابی داشته باشد.

آزمون استعداد شغلی هالند

ضرب‌المثل “پرندگان تک‌پر با هم جمع می‌شوند” در این آزمون اهمیت پیدا می‌کند. شباهت خود را با دوستان خود در نظر بگیرید. آیا شما سرگرمی‌های مشابهی دارید؟ ترجیحات مشابه، شاید؟ این‌ها چیزهایی است که هالند کد به دنبال کشف آن‌ها در آزمون استعداد شغلی است. اگرچه، این تست شغلی برای نوجوانان رایگان نیست، اما بسیار مؤثر است! 

این آزمون بر اساس نظریه انتخاب شغلی RIASEC جان‌هالند، علاقه شما را در شش زمینه اندازه‌گیری می‌کند.

 • واقع‌بینانه – مکانیکی، الکتریکی، ساخت‌وساز، کار در فضای باز
 • تحقیقی – تحقیق، آزمایش، حل مسئله، تفکر
 • هنری – هنر، صنایع‌دستی، طراحی، بیان خود
 • اجتماعی – آموزش، مشاوره، مراقبت‌های پزشکی
 • کارآفرینی – فروش، رهبری، متقاعدسازی، سیاست
 • متعارف – ضبط، سازمان‌دهی، طبقه‌بندی

آیا “کاری را که دوست دارید انجام دهید و هرگز مجبور نخواهید شد در زندگی خود کار کنید.” آشنا به نظر رسیدن؟ این ماهیت هالند است.

این بر این باور استوار است که موفقیت زمانی تضمین می‌شود که تیپ‌های شخصیتی مشابه شغلی با هم برای رسیدن به یک هدف مشترک کار کنند. پیش‌فرض آن این است که کار با افراد همفکر محیطی ایده‌آل برای تقویت علاقه و شکوفایی استعدادهایتان است.

همانند نحوه عملکرد برنامه‌های دوست‌یابی، هالند کد با زمینه شغلی ایدئال با علایق شما مطابقت دارد. این به شما کمک می‌کند تا محیط کاری سازگار با شخصیت شما را در نیروی کار پیدا کنید.

ارزیابی انگیزشی پتانسیل شخصی (MAPP) آزمون استعداد شغلی

انگیزه انجام چه فعالیت‌هایی دارید؟ چه چیزی به شما انگیزه می‌دهد که از خواب بیدار شوید و به مدرسه بروید؟ این سؤالات همان چیزی است که MAPP به دنبال پاسخ به آن است.  

آزمون استعداد شغلی MAPP یک آزمون استعداد شغلی معتبر برای دانش‌آموزان دبیرستانی است که به‌طور خاص برای دانش‌آموزان طراحی شده است. از زمان شروع آن، بیش از ۸ میلیون نفر در سراسر جهان در این آزمون شرکت کرده‌اند. در میان این پذیرفته‌شدگان دانش‌آموزان دبیرستانی مانند شما هستند که برای تصمیم‌گیری در مورد رشته تحصیلی یا شغلی که انتخاب کنند به کمک نیاز داشتند.    

وقتی متوجه شدید که 71 سؤال وجود دارد، ممکن است دلسرد شوید. بله  طولانی‌تر از اکثر آزمون‌های ارزیابی شغلی است. اما فقط به این دلیل که سعی می‌کند در تجزیه‌وتحلیل خلق‌وخو، علایق، مهارت‌ها و سبک یادگیری شما جامع باشد. این به دنبال یافتن وظایفی است که از آن‌ها لذت می‌برید، روش‌های کاری شما، نحوه تعامل شما با دیگران و نحوه برخورد شما با سایر جنبه‌های کار.

نتیجه به این شکل است:

به‌احتمال‌زیاد محمد انگیزه‌ای برای شرکت در فعالیت‌هایی ندارد که مستلزم توجه مداوم به استانداردهای دقیق، اندازه‌گیری‌های دقیق، تشخیص خطاهای جزئی و تمرکز طولانی بر روی فرآیند هستند.”

پس از گرفتن نتیجه، خوشحال خواهید شد که برای اتمام آزمون وقت گذاشته‌اید. شما یک قدم به شناخت شغلی که مناسب شماست نزدیک‌تر خواهید بود. و می‌توانید از تقاطع‌های مخوفی که در انتظار فارغ‌التحصیلان دبیرستانی کم‌تر آماده هستند، اجتناب کنید.

۴٫ آزمون استعداد کیرسی

یکی دیگر از آزمون‌های شغلی برای نوجوانان که می‌توانید انجام دهید، مرتب کننده خلق‌وخوی Keirsey است که بر اساس مدل دکتر دیوید کیرسی ساخته شده است. این چارچوب افراد را به چهار مزاج تقسیم می‌کند.

نگهبان – این‌ها افرادی هستند که تمایل دارند وظیفه‌شناس باشند و بر دستاوردها و سنت‌ها تمرکز کنند.

ایدئالیست – افراد این دسته دلسوز و انتزاعی هستند که دوست دارند هدف عمیق‌تری برای کاری که انجام می‌دهند پیدا کنند.

منطقی – این افراد به دنبال خودکنترلی، انضباط و شایستگی هستند.

صنعتگر – افراد خوش‌بین و سرگرم‌کننده در دسته صنعتگران قرار می‌گیرند.

قبل از اینکه این مرتب کننده خلق‌وخو را به‌عنوان یک کلیشه آشنا دیگر رد کنید، دو بار فکر کنید. این نیست. خلق‌وخوی ویژگی‌های غالب ذهن انسان است. فرآیندهای داخلی شما را در نظر می‌گیرد و اینکه چگونه می‌تواند بر روحیه شما تأثیر بگذارد.

دکتر کیرسی مشاهده کرد که خلق‌وخوی یک فرد بر فعالیت‌های اصلی او در زندگی تأثیر می‌گذارد. این آزمون با ارائه بینشی نسبت به خلق‌وخوی شما، به درک بهتر خود و بهترین شغل برای یک دانش‌آموز دبیرستانی منجر می‌شود. 

۵٫ آزمون بررسی شغلی پرینستون

این تست شغلی ۲۴ موردی برای نوجوانان که مطمئناً کنجکاوی شما را برانگیخته خواهد کرد زیرا مخصوصاً برای دانشجویان ورودی کالج طراحی شده است.

علایق، انگیزه، مدیریت استرس و رفتار بین فردی شما را می‌سنجد. شاخص‌های اصلی آن خواسته‌ها و نیازهای شما هستند. بر اساس پاسخ‌های شما، به هر یک از دسته‌های زیر طبقه‌بندی می‌شوید:

 • قرمز: تولید محور
 • سبز: مردم محور
 • آبی: ایده محور
 • زرد: رویه محور

نتایج به شما مناطقی را که بیشتر به آن‌ها علاقه دارید و مشاغل توصیه‌شده برای شما را بیان می‌کند.

این یکی بیشتر یک مسابقه است تا یک آزمون حرفه‌ای واقعی. این کاری سرگرم‌کننده است که با دوستان خود در حین معاشرت انجام دهید.

بااین‌حال، نتایج را با احتیاط تفسیر کنید زیرا به دلیل کلی بودن بیش‌ازحد مورد انتقاد قرار گرفته است. بهتر است از آن همراه با سایر آزمون‌های شغلی استفاده شود.

۶٫ تست شغلی CareerExplorer

تست شغلی CareerExplorer یک آزمون حرفه‌ای جامع برای نوجوانان است که شخصیت و علاقه فرد را بیش از ۱۴۰ ویژگی مشخص می‌کند. سپس نتیجه این آزمون با بیش از ۸۰۰ شغل مقایسه می‌شود. این همچنین زمانی که شما در حال ارزیابی مزایا و معایب کار در دبیرستان هستید مفید است.

چیزی که آن‌ها را از اکثر تست‌های شغلی متمایز می‌کند این است که به‌جای اینکه از شما سؤالات واضحی بپرسند که منجر به مشاغل ژنتیکی می‌شود، روی ساختن یک مدل روان‌سنجی از شخصیت شما تمرکز می‌کنند. آن‌ها می‌توانند با مشاهده موارد زیر به این مهم دست یابند:

 • منافعآن‌ها متوجه می‌شوند که چه مشاغلی به شما علاقه دارد.
 • تاریخچه و اهداف آن‌ها به محل زندگی شما، میزان حقوق مورد انتظار و تجربیات شما نگاه می‌کنند.
 • محل کارآن‌ها تجزیه‌وتحلیل می‌کنند که کدام نوع از محل کار برای شما مناسب‌تر است.
 • شخصیتآن‌ها از شما می‌پرسند که آیا فکر می‌کنید از نظر شخصیتی برای آن شغل مناسب هستید یا خیر.

۷٫ MyMajors

MyMajors  اکتشاف رشته‌های فعال را برای دانش‌آموزان، کالج‌ها و دبیرستان‌ها ارائه می‌دهد. برای آزمون شغلی برای نوجوانان، شما یک ارزیابی ۱۵ دقیقه‌ای انجام خواهید داد تا بهترین مسابقات شغلی، رشته و دانشگاه خود را بیابید.

همچنین می‌تواند توسط دانشجویانی که قبلاً در کالج هستند استفاده شود اما هنوز شک دارند که آیا رشته مناسبی را برای خود انتخاب کرده‌اند یا خیر. بیش از ۲ میلیون دانش‌آموز در طول سال‌ها از این آزمون استعداد استفاده کرده‌اند و ۲۵۰۰ موسسه از آن برای کمک به دانش‌آموزان خود برای تشخیص بهترین رشته برای خود استفاده می‌کنند.

۸٫ ارزیابی ارزش‌های شخصی

ارزیابی ارزش‌های شخصی یک آزمون شغلی برای نوجوانان است که توسط مرکز ارزش‌های بارت اجرا می‌شود. آن‌ها برای شناسایی ارزش‌های شخصی کلی شما بر روی زمینه‌های زیر تمرکز می‌کنند:

 • شما کی هستید
 • آنچه را که شما عزیز می‌دانید
 • چه چیزی زیربنای تصمیمات شماست
 • چه چیزی شما را ناراحت می‌کند

در اینجا به برخی از مهم‌ترین مزایای این آزمون اشاره می‌کنیم:

 • خود شناسیاز طریق این ارزیابی، شما بیشتر متوجه خواهید شد که چه کسی هستید، چه انگیزه‌هایی دارید و حوزه‌هایی از زندگی که باید روی آن تمرکز کنید.
 • خودسازی . شما قادر خواهید بود متوجه شوید که ارزش‌های شما چگونه بر تصمیمات شما تأثیر می‌گذارد تا بهتر بتوانید خودتان را بهبود بخشید.

۹٫ تست شغلی آی پرسونیک

آزمون شغلی iPersonic نیازی به ثبت‌نام ندارد و فقط چهار مرحله دارد. درواقع می‌توانید این ارزیابی را در ۶۰ ثانیه به پایان برسانید. این توسط Felicitas Heyne، روانشناس و نویسنده پرفروش که وابسته به انجمن روانشناسی آمریکا (APA) انجمن روانشناسی آلمان (BDP) است، توسعه یافته است.

برای شناسایی نوع شغل خود، باید عبارات خاصی را بخوانید و انتخاب کنید که کدام‌یک برای شما مناسب است. در اینجا نتایج احتمالی وجود دارد:

 • متفکر تحلیلی
 • واقع‌گرا مصمم
 • ایدئالیست رویایی
 • متفکر پویا
 • انجام دهنده پر انرژی
 • ایدئالیست نامزد
 • رئالیست خوش‌اخلاق
 • متفکر پیشگام
 • آرمان‌گرای هماهنگ‌خواه
 • متفکر مستقل
 • انجام دهنده فردگرا
 • انجام دهنده آرام
 • رئالیست قابل‌اعتماد
 • انجام دهنده حساس
 • رئالیست اجتماعی
 • ایدئالیست خودبه‌خود

۱۰٫ جادوگر علاقه کار

Work Interest Wizard  یک آزمون استعداد شغلی برای دانش‌آموزان دبیرستانی است که برای شما مفید خواهد بود، چه برای ثبت‌نام دوگانه درخواست دهید یا نه. همان‌طور که به سؤالات پاسخ می‌دهید، به برنامه می‌آموزید که چه چیزی می‌خواهید باشید. سؤالات بعدی فقط بر اساس پاسخ‌های شماست.

در پاسخ به یک سؤال، ۸ گزینه دارید. شما نباید در پاسخ دادن خیلی مشتاق باشید زیرا هر سؤالی به شما کمک می‌کند شغل خود را در بین بیش از ۴۰۰ شغل مرتب کنید. کل لیست سؤالات آزمون ۲۰۰۰۰ سؤال است درحالی‌که گزینه‌های شغلی ۱۰۰۰ سؤال می‌باشد. ممکن است انتظار داشته باشید که قبل از اینکه مطابقت‌های دقیق ظاهر شود به ۱۵۰ سؤال پاسخ دهید.

۱۱٫ آزمون شغلی ۱۲۳

۱۲۳ Career Test یک آزمون معمولی استعداد شغلی شما برای دانش‌آموزان دبیرستانی نیست. از قالب معمولی چندگزینه‌ای پیروی نمی‌کند، در عوض، مجموعه‌ای از فعالیت‌ها را ارائه می‌دهد که به شما کمک می‌کند اولویت کاری خود را بفهمید. مطمئناً از پاسخ دادن به سؤالات لذت خواهید برد زیرا بسیار تعاملی است.

پس از اتمام کار، فهرستی از تطابق شغل و همچنین تفسیر دقیقی از نحوه هدایت شما به آن نتیجه دریافت خواهید کرد.

درنتیجه

دبیرستان می‌تواند هم سرگرم‌کننده و هم سازنده باشد. از این فرصت استفاده کنید و از همین حالا با استفاده از ۵ آزمون استعداد شغلی زیر برای دانش‌آموزان دبیرستانی، شغل خود را برنامه‌ریزی کنید. 

 1. تست شغلی نشانگر نوع مایرز-بریگز (MBTI).
 2. تست شغلی کد هلند
 3. آزمون شغلی ارزیابی انگیزشی پتانسیل شخصی (MAPP).
 4. مرتب کننده خلق‌وخوی کیرسی
 5. آزمون بررسی شغلی پرینستون
 6. تست شغلی CareerExplorer
 7. MyMajors
 8. ارزیابی ارزش‌های شخصی
 9. تست شغلی آی پرسونیک
 10. جادوگر علاقه کار
 11. ۱۱٫  123 آزمون شغلی

اگر این کار را انجام دهید، خود آینده شما مطمئناً به شما افتخار خواهد کرد و از این بابت از شما سپاسگزار خواهد بود. بر اساس نتایج ارزیابی‌های شغلی عالی دریافت خواهید کرد!

شما چی فکر می‌کنید؟ آیا هیچ سؤالی دارید؟ آیا توصیه‌ای از سایر آزمون‌های استعداد شغلی رایگان یا پولی دارید؟

لطفاً در نظرات خود را به مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز اطلاع دهید!

اهمیت انتخاب اصلی شما چیست؟
رشته شما موضوع اصلی تحصیل شما است و اگرچه تصمیم نهایی در حرفه یا زندگی شما نیست، اما تأثیر قابل‌توجهی بر جایی که می‌روید و مهم‌تر از آن، میزان درآمد شما دارد. تفاوت درآمد بین رشته‌های پردرآمد و پردرآمد قابل‌توجه است. این بدان معنی است که اگر پول انگیزه اصلی شما باشد، رشته شما تأثیر قابل‌توجهی بر درآمد آینده شما خواهد داشت.

بااین‌حال، رشته شما نباید تماماً در مورد پول باشد و به‌طور مشابه، شغل شما نباید در مورد یک رشته باشد. یک رشته شما را تا آخر عمر متعهد به داشتن عنوان شغلی نمی‌کند، به‌خصوص در دنیای امروزی که مکرر تغییرات شغلی است. بر اساس یک تحقیق، تنها ۲۷٫۳ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاه در شغلی مرتبط با رشته خود کار می‌کردند. بنابراین، درحالی‌که رشته شما ضروری است، تمام و آخر زندگی شما نیست.

نکاتی که باید قبل از انتخاب رشته خود در نظر بگیرید:

نقاط قوت و ضعف شما چیست؟
یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای انتخاب رشته این است که به مهارت‌های خود فکر کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر در ریاضیات عالی هستید، می‌توانید رشته حسابداری، اقتصاد، مهندسی، آمار یا سایر رشته‌های مرتبط را در نظر بگیرید. این به شما کمک می‌کند تا در رشته خود برتر باشید، زمان خود را در دانشگاه راحت‌تر کنید و شانس خود را برای دنبال کردن رشته به‌عنوان شغل افزایش دهید. روش دیگر این است که فعالیت‌هایی را در نظر بگیرید که واقعاً در آن‌ها عالی نیستید یا از انجام آن‌ها لذت نمی‌برید. اگر اعداد مناسب شما نیستند، بهتر است هر رشته‌ای را که به‌شدت به ریاضیات یا فیزیک متکی است را رد کنید.

از انجام چه‌کاری لذت می‌بری؟
خوب بودن در چیزی همیشه به معنای لذت بردن از آن نیست. انتخاب رشته‌ای که شما را به شغلی که دوست ندارید هدایت کند، احتمال بدبختی شما را در آینده افزایش می‌دهد. از سوی دیگر، یک رشته یا شغلی که بر روی موضوع یا فعالیتی تمرکز می‌کند که از انجام آن لذت می‌برید – چیزی که به آن علاقه دارید – به‌احتمال‌زیاد شما را خوشحال و درگیر می‌کند. به‌احتمال‌زیاد انگیزه و تمرکز بیشتری خواهید داشت، تجربه دانشگاهی بهتری خواهید داشت و پیوندهای محکمی با سایرین در رشته خود ایجاد خواهید کرد که در علایق شما مشترک هستند. علایق شما باید در تصمیم‌گیری شما در مورد رشته تحصیلی تأثیر بسزایی داشته باشد، اما باید آن‌ها را از “مثل” خود متمایز کنید.

بین دوست داشتن چیزی و علاقه داشتن به آن تفاوت وجود دارد. سلیقه ما در طول زمان تغییر می‌کند. آنچه در دبیرستان دوست دارید ممکن است با آنچه در کالج دوست دارید یا حتی شش ماه بعد در همان سال مشابه نباشد. از سوی دیگر، علایق شما عمیق‌تر است. آن‌ها به شما الهام می‌بخشند و به شما انگیزه می‌دهند. لذت بردن از علوم سیاسی کافی نیست تا بخواهید به دانشکده حقوق بروید. این در مورد تعهد به عدالت و انجام کار درست است.

ارزش‌های اصلی شما چیست؟
اعتقادات اساسی شما – چیزی که از آن دفاع می‌کنید – منظور ما از ارزش‌ها است. یک مأموریت یا یک مقصد. ازآنجایی‌که ارزش‌های شما تعیین می‌کنند که چگونه زندگی می‌کنید و موفقیت را چگونه تعریف می‌کنید، بدون شک باید بر تصمیم‌های کلیدی شما تأثیر بگذارند.

برای مثال، اگر هدف شما کمک به کودکان یتیم برای یافتن خانه‌های بهتر است، باید رشته‌ای را انتخاب کنید که به شما در رسیدن به آن هدف کمک کند، مانند مددکاری اجتماعی. اگر می‌خواهید در توسعه قوانین زیست‌محیطی بهبودیافته کمک کنید، قوانین محیط‌زیست را در نظر بگیرید. بااین‌حال، ازآنجایی‌که ارزش‌ها و دیدگاه‌ها بعداً در زندگی شکل می‌گیرند، همه آن‌ها را تا زمان انتخاب رشته درست نمی‌کنند.

خودت را در آینده کجا می‌بینی؟
وقتی این سؤال را خواندید، احتمالاً هول کردید. خوبه؛ هیچ‌کس دوست ندارد که از او خواسته شود، به‌خصوص زمانی که آن‌ها سعی دارند به‌تنهایی چیزی را کشف کنند. بااین‌حال، هرچقدر هم که ممکن است دردناک باشد، این موضوعی است که باید در انتخاب رشته موردتوجه قرار گیرد.

آیا قصد دارید در آینده در زمینه خاصی فعالیت کنید؟ یا اگر قبلاً در مورد رشته‌ای تصمیم گرفته‌اید، می‌بینید که در بلندمدت به آن متعهد می‌شوید، یا معتقدید که شغلتان را تغییر خواهید داد؟ اگرچه هیچ راهی برای پاسخ به این سؤالات با اطمینان ۱۰۰٪ وجود ندارد، اما باید آن‌ها را در نظر بگیرید.

چه دانشگاه‌هایی را مد نظر دارید؟
جای تعجب نیست که همه کالج‌ها در همه برنامه‌های اصلی کیفیت یکسانی ارائه نمی‌دهند. برخی از دانشگاه‌ها بیشتر پژوهش محور هستند و برنامه‌های برتر برای رشته‌های مهندسی، رباتیک، زیست‌شناسی، شیمی و سایر رشته‌ها دارند. دیگران به دلیل استراتژی‌های تجاری موفق خود موردتوجه قرار می‌گیرند.

دلایل مختلفی برای اهمیت این موضوع در انتخاب رشته وجود دارد. برای شروع، حضور در دانشگاهی که برای رشته‌ای که انتخاب کرده‌اید رتبه بالایی دارد، شانس شما را برای کار پس از فارغ‌التحصیلی افزایش می‌دهد. دوم، به‌احتمال‌زیاد توسط مربیان خوب آموزش می‌بینید که تجربه یادگیری شما را افزایش می‌دهد. همچنین به‌احتمال‌زیاد شبکه‌ای عظیم و قدرتمند از افراد همفکر تشکیل می‌دهید که در دنیای امروز بسیار مهم است. اگر قبلاً دانشگاهی را انتخاب کرده‌اید اما در مورد رشته‌ای تصمیم نگرفته‌اید، در مورد شناخته‌شده‌ترین رشته‌ها/رشته‌های دانشگاه پرس‌وجو کنید و ببینید آیا می‌توانید آن‌ها را به لیست امکانات خود اضافه کنید.

انتخاب رشته با تریبون

هنگام تصمیم‌گیری در مورد رشته، بدون شک انتخاب شخصی شماست. پس از همه، شما هستید که در حال مطالعه و کار بر روی آن هستید. بااین‌حال، توصیه‌های کارشناسان بسیار مفید است، زیرا این افراد می‌توانند در مورد رشته‌های تحصیلی خیلی بیشتر از آنچه خودتان می‌توانید بفهمید، به شما بگویند. همچنین می‌توانید از تست‌های روان‌سنجی برای کمک به تصمیم‌گیری اصلی‌تان استفاده کنید، زیرا به شما کمک می‌کنند چیزهایی را در مورد خودتان کشف کنید که ممکن است در غیر این صورت ندانید. ما توصیه نمی‌کنیم که تصمیم خود را بر اساس نتایج آزمایش قرار دهید، اما مطمئناً می‌توانند به شما ایده دهند که چه حوزه‌هایی با شخصیت شما همخوانی دارند.

در مرکز جوانه رشد تبریز ما از ابتدای تأسیس سازمان خود از فناوری آموزشی استفاده کرده‌ایم. مشاوران ما نتایج آزمون را با سال‌ها دانش و تجربه ترکیب می‌کنند تا شما را در تصمیم‌گیری مهم برای انتخاب رشته راهنمایی کنند. امروز برای تست APTS، SATB و MAB-II ثبت‌نام کنید و استعداد واقعی خود را کشف کنید.

آزمون‌های استعدادیابی برای دانش‌آموزان چیست؟

آزمون استعداد آزمونی است که برای تعیین مهارت یا تمایل یک فرد برای موفقیت در یک فعالیت خاص استفاده می‌شود. آزمون‌های استعداد فرض می‌کنند که افراد دارای نقاط قوت و ضعف ذاتی هستند و بر اساس ویژگی‌های ذاتی خود تمایل طبیعی به موفقیت یا شکست در زمینه‌های خاص دارند.

شش نکته برای کمک به دانش‌آموزان در انتخاب رشته

 1. علاقه‌ها و مهارت‌های خود را در نظر بگیرید.
 2. مشاغلی را بررسی کنید که احساسات و نقاط قوت شما را با هم ترکیب می‌کنند.
 3. بازار کار را بشناسید.
 4. از منابع شغلی آنلاین استفاده کنید.
 5. زمانی که به تغییر رشته فکر می‌کنید، از مشاور تحصیلی خود کمک بگیرید.
 6. در زمینه‌های موردعلاقه خود با افراد صحبت کنید.

استعداد، شخصیت و انگیزش : انتخاب رشته و هدایت تحصیلی- مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز

مشاوره تحصیلی و شغلی شاید بیش از هر عامل دیگر محرک بررسی رغبت‌ها بوده است. توجه به رغبت‌های فرد حائز اهمیت است. پیشرفت در هر کاری تابع میزان استعداد و علاقه است و گرچه همبستگی مثبتی بین این دو متغیر وجود دارد، بااین‌حال کسی که در یکی از این‌ها جایگاه بالاتری دارد الزاماً در متغیر دیگر جایگاه بالاتر نخواهد داشت. فرد بخصوصی ممکن است از استعداد کافی برای فعالیت در یکی از زمینه‌های تحصیلی، شغلی، یا تفریحی برخوردار باشد بی‌آنکه علاقه درخور توجهی به این فعالیت داشته باشد، یا برعکس ممکن است به کاری علاقه‌مند باشد که فاقد استعداد کافی برای موفقیت در آن است؛ بنابراین، هرگاه به‌جای اندازه‌گیری یکی از دو متغیر هر دور ا ارزیابی کنیم بهتر می‌توانیم میزان کارکرد فرد را پیش‌بینی کنیم.

از اوایل قرن بیستم، آزمون‌های استعداد برای سنجش توانایی‌های حرکتی، استدلال و … مورداستفاده قرار می‌گیرند. برخی از رایج‌ترین آزمون‌های استعدادیابی، سنجش‌هایی هستند که به‌عنوان آزمون‌های IQ معروف‌اند. در این مقاله قصد داریم اهداف استفاده از آزمون‌های استعداد ، شخصیت و انگیزش و رغبت و

هرچه شما در مورد خودتان بیشتر بدانید، انتخاب‌های شغلی شما به‌احتمال‌زیاد بهتر خواهد بود. در یک دنیای به‌شدت رقابتی، به نظر می‌رسد معقول باشد تا بدانید که به کدام سمت می‌خواهید بروید.

تا آنجایی که به این آزمون مربوط می‌شود، آنچه به معنای “شناختن خود” است، جنبه‌هایی است که مربوط به کار هستند؛ بنابراین این یک آزمون علمی و عملی است که روش منظمی را برای برقراری ارتباط بین ویژگی‌های مختلف افراد با فرصت‌های شغلی ارائه می‌دهد.

اگرچه این آزمون مبتنی بر پایه‌های علمی است، مرتبط ساختن ویژگی‌های افراد به موفقیت شغلی تا حدودی دشوار است؛ البته، روند مشخصی وجود دارد: همان‌طور که افراد خاص با علایق یا استعدادهای مشخص در یک ورزش یا بازی بهتر از دیگران هستند، بنابراین ویژگی‌های افراد در یک شغل خاص نسبت به سایر شغل‌ها مناسب‌تر هستند. بااین‌حال، بعضی افراد – و ممکن است شما – با موفقیت برخلاف این روند یا مسیر را طی کنید؛ بنابراین، باید از این آزمون به‌عنوان یک راهنما برای تفکر خود در مورد حرفه خود استفاده کنید. به‌هیچ‌وجه این آزمون به دنبال ارائه یک راه‌حل قطعی برای آنچه شما می‌توانید یا نمی‌توانید انجام دهید نیست.

ترکیبی از ویژگی‌های انگیزشی، توانایی و شخصیتی که می‌تواند موفقیت در هر شغلی را تعیین کنند، بسیار زیاد هستند؛ بنابراین، فقط فهرستی از آن‌هایی را که بر اساس تجربه، معقول به نظر می‌رسند، اجرا می‌شوند.

هرچه بیشتر شما ایده‌های خود را برای خودتان روشن می‌کنید، بهتر است. حتی اگر شما در این آزمون‌ها به دنبال راهنمایی حرفه‌ای باشید، این تنها می‌تواند راهنمایی کردن باشد. درنهایت، شما باید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما اهمیت دارد و این است که شما باید مسئولیت انتخاب‌هایی که انجام می‌دهید را قبول کنید.

آماده‌سازی موقعیت‌های انتخاب

اجرای آزمون‌های موقعیت و پرسشنامه‌های مشابه به متقاضیان یک فرایند متداول در مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز است. این مرکز همچنین به صاحبان شغلی موجود برای ایجاد آگاهی از توسعه بالقوه در شغل فعلی شخص یا به‌عنوان وسیله‌ای برای ارزیابی مناسب بودن برای فرصت‌های دیگر در یک سازمان می‌پردازد.

منظور از “سازمان‌ها”، بسیاری از صنایع، کسب‌وکارها، خدمات دولتی و مقامات، مدارس تجاری و غیره هستند. به‌طور خلاصه، امروزه تقریباً غیرممکن است که افراد بدون اجرای آزمون و پرسشنامه، وارد زندگی شغلی مطلوب خود شوند. استفاده از فرایندهای ارزیابی مبتنی بر آزمون و پرسشنامه در حال گسترش است.

در این مورد، دلایل زیادی برای آشنایی شما با این ابزارها و فرآیندهای مختلف آن وجود دارد. شما باید سعی کنید آن‌ها را تا آنجا که ممکن است برای خود عملی کنید. راه واضح برای شروع این است که هرگونه ترسی که ممکن است در مورد وضعیت «ارزیابی» داشته باشید از بین ببرید. هرچه بیشتر با این ابزارها آشنا شوید، احتمال کمتری وجود خواهد داشت که شما طوری عمل کنید و یا احساس خود را نشان دهید که واقعاً نیستید. همان‌طور که در یک مصاحبه قرار می‌گیرد، خودتان را در مسیری قرار می‌دهید که به مصاحبه گران اجازه می‌دهید شما را به‌وضوح درک کنند.

چرا سازمان‌ها از این ابزار استفاده می‌کنند؟

به‌سادگی، دلیل این است تا از استخدام افرادی که احتمالاً مناسب نیستند جلوگیری شود. هزینه‌های مالی مرتبط با تصمیم اشتباه در اشتغال قابل‌توجه است. معمولاً هزینه‌های عاطفی نیز باید موردتوجه قرار گیرد. هر چیزی که احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد، توسط سازمان‌ها به‌طورجدی موردتوجه قرار می‌گیرد.

امکان انتخاب میان گزینه‌های مختلف حس خوبی به همراه دارد و اعتمادبه‌نفس را تقویت می‌کند؛ اما درعین‌حال ممکن است که اخذ بهترین تصمیم، فشار زیادی را به افراد تحمیل کند.

برای انتخاب درست، باید مزیت‌های ارزشمندی را که موقعیت جدید در خود جای داده است، مشخص کنید و سپس گزینه‌ای را انتخاب کنید که به بهترین شکل این مزایا را پوشش می‌دهد. البته این فرایند دو بعد دارد: بعد منطقی و بعد احساسی. تنها درصورتی‌که هر دو بعد با یکدیگر همخوانی داشته باشند، احساس رضایت خواهید کرد.

کمک به بهبود عملکرد در محل کار

به‌طور گسترده، این آزمون‌ها به دو طریق ممکن است به شما کمک کند:

الف) افزایش اثربخشی شخصی

هر شغلی که در حال حاضر در آن شرکت می‌کنید یا قصد پیوستن را دارید، می‌توانید از فرصت‌هایی که در سازمان وجود دارد برای استفاده از رضایت شما از کار خود استفاده کنید. به‌عنوان‌مثال، کار شما همیشه نمی‌تواند آن‌طور که شما می‌خواهید باشد. شاید پرسشنامه‌های انگیزش نشان می‌دهد که شما باید از یک نوع فعالیت در کار خود بیشتر از دیگران استفاده کنید. شاید شخصیتی داشته باشید که کار را به شیوه‌ای دیگر انجام می‌دهد. شاید شما یک استعداد دارید که برای آن فضای کافی ندارید.

تغییرات در حرفه شما ممکن است اغلب بدون تغییر شغل خود به دست آیند. در بسیاری از موارد، تغییر تعادل مسئولیت‌های کاری برای ایجاد کیفیت مطلوب کار، به‌جای تغییر اساسی کار کل به دنبال انطباق با وظیفه فعلی است.

خوداثربخشی به معنای انتظارات متصور یک فرد در موفقیت در یک کار یا رسیدن به یک نتیجه ارزشمند از طریق فعالیت‌های فردی است؛ بنابراین خود اثربخشی یک فراینـد ذهنـی اسـت که شامل شناسایی هدف، برآورد تلاش و توانایی‌های لازم برای رسیدن به آن هدف و پیش‌بینی نتیجه آن می‌شود؛ بنابراین وقتی بحـث از فراینـدی ذهنـی اسـت، خـود اثربخشی ارتبـاطی تنگاتنگ با بحث ادراک دارد. چراکه ادراک چیزی نیست جز مجموعه برداشت‌های فـرد دربـاره خود و دیگران. این موضوع می‌تواند رفتارهای بعدی فرد را تحت تأثیر قرار دهد. مطالعات متعدد ارتباط بین احساس خود اثربخشـی و رفتـار را به‌خوبی نشـان داده‌اند. در حقیقت حتی اگر افراد توانایی‌های متعددی داشته باشـند درصورتی‌که خوداثربخشی آن‌ها پایین باشد نمی‌توانند رفتار خوبی داشته باشند. در حقیقت خوداثربخشی به‌نوعی در ارتباط مستقیم با عملکرد قرار می‌گیرد. چراکه وقتی افراد از احسـاس خوداثربخشـی بالایی برخوردار باشند طبعاً عملکرد کاری آن‌ها هم بالا خواهد رفت.

یافته‌های تحقیقات نشان می‌دهند که خود اثربخشی با موفقیت در رابطه است. بر این اساس خود اثربخشـی پـایین بـه معنـی عـدم موفقیت افراد است. در حقیقت وقتی افراد در سازمان دارای خود اثربخشـی پـایینی باشـند طبعاً وظائف سازمانی‌شان را به‌درستی انجام نداده که نتیجه آن نه‌تنها عدم موفقیـت آن‌ها در انجام وظائف سازمانی است بلکه موجب می‌شود تا سازمان هم به اهداف خـود دسـت نیابد. کـه این بسته به هر سازمانی می‌تواند متفاوت باشد. خوداثربخشی این وضعیت حتـی می‌تواند در صورت وجود توانایی در افراد هم اتفاق بیافتد. بر این اساس ممکن است افراد توانایی بـالایی در کاری خاص داشته باشند اما حس اثربخشی آنان پایین باشـد. احسـاس اثربخشـی بـالا تأثیری مثبت بر عملکرد و رفتار آنان دارد. عوامل متعددی موجب می‌شود تا افراد احسـاس اثربخشـی بالا یا پایینی برخوردار باشند. شناسـایی ایـن عوامـل می‌تواند در برنامه‌ریزی بـرای بهبـود اثربخشی مؤثر باشد. خود اثربخشی همچنین با خودتنظیمی و اسـتفاده از راهبردهـای مؤثر یـادگیری مـرتبط است. خود اثربخشی و استفاده از راهبردی شناختی به‌طور مثبت همبستگی متقابـل داشـته و موجب موفقیت می‌شوند. ازاین‌رو می‌توان گفـت خـود اثربخشی بالا در یادگیری افراد به‌خصوص در سازمان‌ها مهـم است. ازاین‌رو حضـور کارکنان خود اثربخش برای رسیدن سازمان به موفقیت سازمانی مؤثر خواهد بود.

ب) افزایش کارایی خود در کار با دیگران

شغل‌های بسیار اندکی امروزه به‌صورت کامل فنی هستند. هرچند مهارت‌های مناسب به همان اندازه که لازم بوده‌اند ضروری هستند، سازمان‌ها تأکید زیادی بر نحوه کارکرد کارکنان با یکدیگر دارند. آن‌ها می‌دانند که روابط خوب در کار می‌تواند بر سرعت انجام وظایف و همچنین کیفیت کار تأثیر بگذارد. این‌ها تأثیر زیادی بر سودآوری سازمان دارند و به همین دلیل برای سازمان‌ها مهم است، به‌ویژه کسانی که به دنبال رقبای خود هستند.

سازمان‌هایی که ممکن است شما را در این زمینه ارزیابی کنند، به‌طورکلی بسیار پیچیده هستند و همه می‌خواهند اجتماعی باشند. گاهی اوقات، آن‌ها می‌خواهند که مردم کمتر اجتماعی باشند، زیرا آن‌ها متوجه شده‌اند که کار به این صورت بهتر انجام می‌شود. فروشندگان ممکن است نیازی به اجتماعی شدن نداشته باشند، اما ممکن است لازم باشد که ازنظر اجتماعی اعتقاد داشته باشند. بسیاری از رهبران بسیار مؤثر شرکت‌هایی که هزاران کارمند دارند، بیشتر مستقل هستند تا اجتماعی. آنچه سازمان می‌خواهد این است که شما با دیگران به نحوی ارتباط برقرار کنید که شما را تبدیل به یک دارایی کند.

یکی از ویژگی‌های انسان سالم و موفق، مهارت و توانایی برقراری ارتباط مؤثر و سازنده با دیگران است. هراندازه ارتباطات مؤثرتری برقرار شود، کارکنان به‌احتمال کمتری دستخوش استرس می‌شوند. روابط بین افراد منبع بالقوه‌ای برای مقابله با ناکامی‌های شغلی به‌حساب می‌آیند. پس می‌توان چنین روابطی را که میان کارکنان به وجود می‌آید، برای مداخله در استرس به کار گرفت. نقش روابط میان فردی در حمایت اجتماعی آشکار است. شایان توجه است که روابط میان همکاران از راه ارتباط‌های گوناگون شکل می‌گیرد. ارتباطات میان همکاران سرچشمه‌ی حمایت عاطفی است و موجب می‌شود تا افراد در کارها به یکدیگر کمک کنند.

مناسب بودن شغلی

یکی از راه‌های بررسی اثر شخصی این است که از این آزمون‌ها استفاده کنید تا اطمینان حاصل کنید که خودتان را در موقعیتی قرار دهید که باانگیزه، توانایی و شخصیت شما سازگار باشد. اگرچه مردم گاهی به‌صورت منطقی از داشتن شغلی رضایت دارند، اما سخت است که آن را به بهترین نحو انجام داد، مگر اینکه واقعاً آنچه را که دارید انجام می‌دهید مطابق میل شما باشد. در کوتاه‌مدت، شما ممکن است دست خود را به فعالیت‌های بسیاری آغشته کنید، اما در درازمدت خسته‌کننده است اگر آنچه شما فکر می‌کنید بزرگراه وسیعی از رضایت شغلی است، تبدیل به یک بن‌بست شود.

تقریباً اجتناب‌ناپذیر است که شما به دنبال پیشرفت شغلتان، خودتان را نیز توسعه می‌دهید. منتظر خسته شدن خود نباشید. دیگران را به خاطر ندادن فرصت‌ها به شما سرزنش نکنید.

مهم‌ترین محور توسعه پایدار، نیروی انسانی است، تاکنون بشر محورهای مختلفی را برای دستیابی به توسعه پایدار مدنظر قرار داده است، ولی آنچه به اثبات رسیده، این است که بدون توجه به نیروی انسانی هیچ فرایندی به سمت نتیجه مطلوب حرکت نخواهد کرد. از میان عوامل تولید (زمین، فنّاوری، منابع انسانی، سرمایه و…) منابع انسانی باارزش‌ترین و نایاب‌ترین عامل در هر سازمان است که توجه نکردن به بهره‌وری منابع انسانی و توجه به عوامل دیگر، کاهش اثربخشی و کارایی سازمان را به بار خواهد آورد و باعث ‌رضایت نداشتن و افزایش ضایعات و حوادث میان آن‌ها خواهد شد.

امروزه مزیت سازمان‌ها برای پیشی گرفتن از یکدیگر، نه در به‌کارگیری فناوری جدید، بلکه در بالا بودن اعتمادبه‌نفس و میزان تعهد کارکنان به اهداف سازمانی نهفته است. میزان تعهد به سازمان و رضایت از شغل، از عوامل پنهان ولی تأثیرگذار در رفتار شغلی کارکنان است. توجه به تعهد نیروی انسانی، چه در بخش دولتی و چه در بخش خصوصی، اهمیت زیادی دارد. شناخت و نگهداری از منابع انسانی صرفاً نگه‌داشتن افراد در سازمان نیست، بلکه جوش دادن آن‌ها با سازمان و ایجاد هم‌بستگی متقابل فرد و سازمان است. چه‌بسا افرادی که سال‌ها در سازمانی می‌مانند، ولی عامل ماندن آن‌ها اجبار است و در این صورت نه‌فقط باری از دوش سازمان برنمی‌دارند، بلکه اگر فرصت بیابند، خواسته یا ناخواسته، بار سنگینی بر دوش سازمان  خواهند نهاد.

بدیهی است تعهد سازمان کارکنان زمانی ارزشمند خواهد بود که روی عملکرد و راندمان سازمان تأثیر مثبت داشته و موجب ارتقای بهره‌وری و بازدهی سازمان شود. یکی از عوامل مؤثر در تعهد سازمانی کارکنان درنظرگرفتن رضایت شغلی آنان است. تحقیقات نشان می‌دهد تعهد سازمانی، عملکرد کارکنان و بروندادهای سازمانی از قبیل تمایل به ترک خدمت، فروش و سودآوری مؤسسه و نیز غیبت کارکنان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، به‌طوری‌که وجود تعهد سازمانی موجب افزایش سودآوری مؤسسه و کاهش ترک خدمت می‌شود و با تأثیر بر عملکرد کارکنان به افزایش بهره‌وری، بهبود و افزایش کیفیت ارائه خدمات می‌انجامد. رضایت شغلی نیز یکی از عوامل بسیار مهم در موفقیت شغلی هر فرد است و موجب افزایش کارایی و نیز احساس رضایت در فرد می‌شود.

با توجه به اهمیت کار تیمی در سازمان‌ها، این آزمون‌ها به شما امکان می‌دهد تا از طریق بررسی شخصیت خود و نحوه «سبک» خودتان با دیگران ارتباط برقرار کنید. شکی نیست که شما یک سبک دارید و بنابراین رفتار شما بر دیگران اثر می‌گذارد. قضاوت این‌که آیا رفتار شما همیشه اثری را که شما دوست دارید را دارا است یا خیر بر عهده شماست.

یک راه برای درک اثربخشی شما این است که ببینید که سبک خودتان چگونه با دیگران تفاوت دارد. شما به‌خوبی می‌توانید مؤثرتر واقع شوید هنگامی‌که یاد بگیرید دیگران را به خاطر شیوه‌های مختلفشان ارزش‌گذاری کنید، بنابراین شما خواهید توانست راه‌هایی را برای تکمیل کردن و بهبود بخشیدن یکدیگر پیدا کنید.

کارکنان سازمان‌ها از جنبه‌های مختلف رفتار و شرایط جسمانی با یکدیگر تفاوت دارند. منظور از تفاوت‌های فردی، این است که هر فرد موجودی است منحصربه‌فرد، استثنایی و یگانه، به‌گونه‌ای که از پروتئین‌های سازنده موی هرکس تا شیارهای روی انگشتش، بدون همانند است. البته شاید کسانی را ببینیم که دارای شباهت‌های بسیاری نسبت به هم باشند، ولی بدون شک، به‌طور دقیق، یکسان و برابر نیستند و با اطمینان می‌توان گفت که ازلحاظ شخصیت و شناخت، دارای تفاوت‌هایی هستند که این تفاوت‌ها دربرگیرنده دیدگاه‌ها، نگرش‌ها و گرایش‌های گوناگون نیز می‌شود.

در یک موقعیت معین، ویژگی‌های فردی هر شخص موجب می‌شود که او رفتاری متناسب با خود اتخاذ کند. چون ویژگی‌های فردی می‌توانند به ‌صورت‌های کاملاً متفاوت و چندگانه جفت‌وجور شوند، بنابراین می‌توان انتظار داشت که در یک موقعیت معین، واکنش‌های متفاوتی وجود داشته باشد.

شما همچنین می‌توانید سبک خود را تغییر دهید. این کاملاً امکان‌پذیر است “اما”، ممکن است بپرسید “آیا این متناقض با دیدگاهی نیست که می‌گوید شخصیت ثابت و غیرقابل تغییر است؟” هرگز. اگرچه درست است که شخصیت در طول زمان تغییر نمی‌کند – پس از همه، مردم می‌آیند تا “ما را بشناسند” و با تکیه‌بر اثربخشی مستمر شخصی ما – این تنها آگاهی است که برای ایجاد تغییر لازم است؛ بنابراین، اگر برخی از جنبه‌های سبک خود را زیان‌آور می‌بینید، اگر بخواهید، مطمئناً می‌توانید تغییر دهید. آگاهی از جایی که در حال حاضر هستید و جایی که می‌خواهید بروید، از ضروریات حیاتی است.

سازگاری با موقعیت

سازگاری با موقعیت یعنی توانایی فرد در هم سو کردن رفتار خود با عوامل خارجی و موقعیتی. کسانی که چنین خصوصیتی دارند، می‌توانند رفتار خود را با عوامل محیطی و موقعیتی وفق دهند. آنان نسبت به علائم و نشانه‌های خارجی، حساسیت زیادی نشان می‌دهند و در موقعیت‌های گوناگون، رفتار متفاوتی دارند. راجرز سازگاری را این‌گونه تعریف کرده است: منظور از سازگاری، انطباق متوالی با تغییرات و ایجاد ارتباط بین خود و محیط به نحوی است که حداکثر خویشتن سازی را همراه با رفاه اجتماعی، ضمن رعایت حقایق خارجی، امکان‌پذیر سازد. به‌این‌ترتیب، سازگاری به معنی همرنگ شدن با جماعت نیست، سازگاری به معنی شناخت این حقیقت است که هر فرد باید هدف‌های خود را با توجه به چهارچوب‌های اجتماعی و فرهنگی تعقیب نماید.

می‌توان گفت، ناتوانی در سازگاری شغلی مسئله اساسی در سازمان‌های امروزی است. تخمین زده می‌شود که بین ٨٠ تا ٩٠ درصد سوانح صنعتی با عوامل شخصی مرتبط است. ترک خدمت، غیبت از کار، اعتیاد به مواد مخدر و… از مسائل رایج در بسیاری از سازمان‌های معاصر است. اگر افراد نتوانند با محیط کار سازگاری داشته باشند، این رفتار غیر مولد ادامه خواهد داشت.

مقایسه

استعدادهای نسبی فرد فقط در رابطه با دیگران حساس است. برای توضیح: شما نمی‌توانید بگویید یک شخص در کلمات نسبت به اعداد بهتر است، مگر اینکه شخص در کلمات بهتر از اعداد در مقایسه با دیگران باشد. یک راه دیگر وجود دارد: فردی که تعداد بسیار کمی از افراد بهتر از او هستند برای دریافت اطلاعات معنی‌دار است.

ناگزیر، مردم و استعدادها و توانایی‌های آن‌ها با دیگران مقایسه می‌شود. این راه جهان است.

تعریف برخی از اصطلاحات مربوط به هدایت و راهنمایی شغلی

تعریف راهنمایی

 • جریان کمک‌کننده‌ای است که به‌وسیله یک سلسله فعالیت‌های منظم و سازمان‌یافته به رشد متعادل و همه جنبه انسان بیانجامد و موجبات بهره‌گیری بیشتر از حداکثر توانائی‌های بالقوه فرد را در آموزش‌وپرورش فراهم آورد.

تعریف راهنمایی شغلی

 • نوع دیگری از راهنمایی است که بدان وسیله به فرد کمک می‌شود تا بر اساس شناخت استعدادها و محدودیت‌ها و نیز امکانات شغلی جامعه بتواند شغل مناسبی را انتخاب کند.

به نظر فرانک پارسونز بنیان‌گذار نهضت راهنمایی شغلی سه مرحله دارد:

 • شناخت کامل توانائی‌ها، رغبت و محدودیت‌های فردی.
 • شناخت مشاغل متعدد و امکانات شغلی جامعه.
 • برقراری سازش منطقی بین خصوصیات فردی و شرایط شغلی.

راهنمایی شغلی سه فعالیت مهم را انجام می‌دهد:

 • مراجع را در شناخت و تجزیه‌وتحلیل و توانایی‌ها و رغبت‌ها و خلق‌وخوی خود از طریق تشویق وی به مطالعه کتاب و بررسی مشاغل یاری می‌کند.
 • مراجع به خصوصیات مشاغل، فرصت‌های اشتغال، مقررات استخدامی و فرایند هریک از رشته‌های شغلی آشنا می‌شود.
 • مراجع با کمک راهنمای شغلی خصوصیات فردی را با ویژگی‌های شغلی مقایسه می‌کند و پس از تعیین رابطه بین آن دو، به انتخاب شغل مناسبی مبادرت می‌ورزد.

ضرورت راهنمایی‌های شغلی

 • برای تحول جامعه سنتی به صنعتی وجود افراد متخصص در زمینه گونان یک ضرورت اجتناب‌ناپذیری است.
 • امروزه پیشرفت علم و توسعه فنّاوری و تنوع و تعدد بیش‌ازحد مشاغل، انتخاب و تصمیم‌گیری شغلی را مشکل کرده است.

انتخاب

 • انتخاب شغل جریان مستمری است که در یک دوره طولانی و نه در یک لحظه به وقوع می‌پیوندد.
 • زمانی معنی‌دار می‌شود که چندین گزینه در اختیار فرد قرار گیرد و درانتخاب گزینه‌ها آزادی عمل و آگاهی داشته باشد.

عوامل مؤثر بر انتخاب شغل

 • دسته‌ای از عوامل به خود فرد مربوط می‌شود:

۱- وضع جسمانی

۲- استعداد

۳- رغبت

۴- امکانات فردی و اجتماعی عواملی نظیر شخصیت فرد، واقع‌نگری، امکانات محیطی و نیازهای جامعه نیز در راهنمایی شغلی و انتخاب شغل تأثیر بسزایی دارند.

مشکلات انتخاب شغل

 • عدم انتخاب – فرد هنوز شغلی را انتخاب نکرده و ترجیح‌های شغلی خود را نمی‌تواند مشخص سازد.
 • انتخاب نامناسب – شغلی را که انتخاب کرده با امکانات و خصوصیات شخصیتی او هماهنگی ندارد.

دلایل عدم انتخاب شغل

 • اختلال در رشد عاطفی و ذهنی فرد است.
 • وابستگی فرد است.
 • فقدان اطلاعات و آگاهی شغلی، ارائه اطلاعات شغلی و آگاهانیدن فرد می‌تواند در رفع این مشکل مؤثر افتد.

دلایل انتخاب نامناسب شغل

 • فرد به انتخاب شغلی راغب می‌شود که استعداد کافی برای انجام آن ندارد.
 • استعداد فرد با شغل انتخاب‌شده هماهنگ نیست.
 • رغبت و استعداد فرد در انتخاب شغل هم‌جهت نیستند.

آزمون‌های رغبت‌های، نگرش‌ها، ارزش‌ها

جهت‌گیری و درجه نیرومندی رغبت‌ها، نگرش‌ها، انگیزه‌ها و ارزش‌های فرد یکی از جنبه‌های مهم شخصیت اوست. این ویژگی‌های به‌صورت بارزی در سازگاری تحصیلی و شغلی، روابط فردی، درجه التذاذ و بهره‌مندی از فعالیت‌های غیر شغلی و سایر حوزه‌های مهم زندگی اثر می‌گذارند، گرچه برخی از آزمون‌ها به‌منظور اندازه‌گیری یکی از این متغیرها تهیه شده‌اند، بااین‌حال آزمون‌های موجود را نمی‌توان به‌صورت مشخصی به طبقات جداگانه‌ای از قبیل رغبت‌ها، نگرش‌ها و ارزش‌ها تقسیم کرد.

در اینجا اصل تداخل حکم‌فرماست، مثلاً پرسشنامه‌ای که برای ارزیابی نیرومندی نسبی ارزش‌های عملی، ذوقی، فکری، غیره تهیه شده است ممکن است وجه اشتراک زیادی با پرسشنامه‌های رغبت داشته باشد. درعین‌حال می‌توان گفت که چنینی پرسشنامه‌ای نمایشگر نگرش‌های فرد ذر زمینه علوم پایه، هنر برای هنر، کاربردهای عملی، غیره خواهد بود.

ارزیابی نظرها و نگرش‌ها اصولاً نخستین بار به‌عنوان مسئله‌ای در روانشناسی اجتماعی مطرح شد. نگرش فرد نسبت به گروه‌های مختلف به‌وضوح تلویحاتی ازلحاظ روابط گروهی او دارد. به همین سیاق ارزیابی و پیش‌بینی نظرات عامه مردم در زمینه انواع مسائل، مؤسسات و شیوه‌های کار هم ازنظر روانشناسان اجتماعی و هم ازنظر مدیران، سیاستمداران و سایر مسئولان اجرایی حائز اهمیت است. اندازه‌گیری نظرها و نگرش‌ها در زمینه تحقیقات بازاریابی و مطالعه روابط کارکنان نیز توسعه فراوانی یافته است.

استعدادها و توانایی‌ها

استعدادها نباید با توانایی‌ها اشتباه گرفته شود. من قبول می‌کنم این‌ها اغلب دشوار است که از هم جدا شوند. توانایی‌های روزمره استعداد نیستند. استعدادها درباره “پتانسیل” است که اکنون لازم نیست درک شوند.

 تعاریف متفاوتی از استعداد ارائه شده است. کلاین در کتاب راهنمای سنجش روانی، استعداد را چنین تعریف می‌کند: “استعداد، معمولاً به مجموعه‌ای از توانایی‌هایی اطلاق می‌شود که در فرهنگ‌های خاص با ارزش به شمار می‌رود”.

  استعدادها بر دو نوع‌اند: استعدادهای خاص و استعدادهای عمومی. استعدادهای خاص در موقعیت‌های خاص، باارزش شمرده می‌شوند. برای مثال، استعداد موسیقی برای کسی که می‌خواهد در یکی از رشته‌های موسیقی تخصص پیدا کند، نقش اساسی دارد. استعدادهای عمومی ممکن است در موقعیت‌های مختلف، باارزش شمرده شوند. استعداد کلامی ازجمله استعدادهای عمومی است که در بیشتر موقعیت‌ها نقش اساسی دارد. باوجوداین، استعداد کلامی در حرفه‌هایی مانند روزنامه‌نگاری، بیش از حرفه‌ی مکانیک اتومبیل در موقعیت شغلی مهم است.

فرانک برونو، استعداد را «توانایی بهره بری فوری از آموزش، تعلیم یا تجربه در یک محدوده مشخص از عملکرد» می‌داند. شفیع‌آبادی نیز استعداد را «توانایی بالقوه‌ای که فرد را برای انجام دادن کار، آماده می‌کند» دانسته است.

توانایی به مجموعه‌ای از واکنش‌های ذهنی و عینی که شخص را برای انجام کاری نمایان در زمانی مشخص قادر می‌سازد، اصطلاحاً توانایی گفته می‌شود. اساس این اصطلاح این است که شخص قادر است، آن کار را حالا انجام دهد و نیازی برای آموزش بیشتر ندارد؛ بنابراین تفکیک آن بااستعداد ضروری است. اصطلاح اخیر به سطح کارایی حاصل از میزان مشخصی آموزش اطلاق می‌شود.

به نظر می‌رسد اینکه ادعا شود که آزمون استعداد در پیش‌بینی هر چیز که به نظر من دارای محدودیت هستند، مفید نیست، حتی نظر خطرناکی است. اگر ما این دیدگاه را بپذیریم، هرگز افرادی را که دارای پتانسیل فراتر از مهارت‌هایی هستند که تاکنون نشان داده‌اند کشف نخواهیم کرد. شخصاً، دیدگاه ژنتیکی را مثبت‌تر می‌دانم. در بسیاری از موارد ژن‌ها خیلی بیشتر از ما آگاه هستند؛ و برای من، ارزشمندترین ژن، ژن تخیل است، زیرا آنچه ما می‌توانیم تصور کنیم، بدون شک خودمان انجام می‌دهیم.

بسیاری از مردم از خود می‌پرسند آیا آن‌ها برای چیزهایی که در حال حاضر از آن‌ها آگاه نیستند پتانسیل دارند. به همان دلیلی که من می‌خواهم به مهارت‌هایی که از طریق تجربه ظهور کرده‌اند نگاه کنم، به خاطر داشته باشید که تجربه برخی افراد بسیار متفاوت از دیگران است، بنابراین من می‌خواهم فرصت داشته باشم

آزمون استعداد راهی برای تلاش برای قرار دادن همه در یک میدان بازی است. حتی اگر هرگز چنین چیزی وجود نداشته باشد، زیرا زندگی هرگز نمی‌تواند چنین باشد، در دیدن آنچه اتفاق می‌افتد مزایایی وجود دارد. این یک راه برای تلاش برای “جمع‌آوری” چیزی است که معمولاً توسط بسیاری از متغیرهای دیگر، به‌ویژه معایب آموزشی یا تعصب، تحت تأثیر قرارگرفته، آلوده و تحریف‌شده است. این وسیله تلاش برای اطمینان از این است که برخی از ابزارها برای ارائه فرصت برای مردم اثبات منابعی که دارند، وجود دارد.

درست است بگویم که روزبه‌روز مردم بر دانش و مهارت‌های امروز تکیه می‌کنند، اما تحقیق در مورد اینکه آیا پتانسیلی وجود دارد که مردم از آن آگاهی ندارند، نیز صحیح است. اغلب کشف پتانسیل منجر به توسعه منافع یا علایق جدید می‌شود. هیچ نیازی به کنترل کردن یک یا دیگری وجود ندارد: آن‌ها باید مکمل باشند.

گاهی اوقات، این ترس وجود دارد که ممکن است افراد آزمون گیرنده دلسرد شوند، زیرا نمرات عالی که آن‌ها دوست دارند به دست نمی‌آورند. اگر ما ابزارها را بسیار حساس تلقی کنیم، ممکن است این حساسیت را بر روی آزمون گیرنده اتخاذ کنیم. هرچه بیشتر بتوانید “حساسیت‌زدایی” بکنیم، بهتر است.

مسئله اغلب این است که آیا نتیجه میانگین در آزمون کمتر از حد انتظار است؟ در وهله اول، فرد ممکن است دیدگاه واقع بینانه از توان بالقوه‌اش را بپذیرد؛ بنابراین، بهتر است که در یک حرفه‌ای که فقط به‌اندازه کافی خواستار است، موفق شویم تا اینکه بتوانیم به ورود به حرفه‌ای که واقعاً فراتر از توان بالقوه‌اش است، برسیم. جاه‌طلبی بیش‌ازحد می‌تواند استرس‌زا باشد بااین‌حال، هیچ‌چیز برای متوقف کردن چنین تلاشی وجود ندارد، اگر این انتخاب آن‌هاست، برای ادامه دادن و ترکیب کردن انتظارات دیگران است.

در جایگاه دوم، نمره کم واقعاً ممکن است به این معنی باشد که پتانسیل آن‌ها توسط آزمون‌ها مشخص نشده است. این موضوع به دلیل شکست آزمایش برای پیدا کردن این پتانسیل است، چراکه آزمون، پتانسیل منحصربه‌فرد آن‌ها را شناسایی نمی‌کند و یا به دلیل آنکه آزمایش آن‌ها در این مورد تأثیری نداشته است. آن‌ها ممکن است این کار را در زمان دیگری انجام دهند یا به دنبال شواهدی از آزمایش‌های دیگر یا از منابع جایگزین باشند.

اگر فردی فکر می‌کند که آزمون‌های توانایی بالقوه واقعی خود را شناسایی نمی‌کند، آزمون‌های معمولی – امتحانات، مصاحبه‌ها و سیستم‌های ارزیابی کار باقی مانده است. خوشبختانه، درنهایت، هر روشی که ما می‌توانیم برای کمک به آن‌ها استفاده کنیم، مردم کاری را انجام می‌دهند که دوست دارند انجام دهند. بعضی از آن‌ها آزمون‌های استعدادی را پیدا می‌کنند که به آن‌ها راهنمایی می‌دهد، اما افراد دیگر چنین نیستند.

مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز این افتخار را دارد که زیر نظر دکتر اکبر رضایی متخصص سنجش استعداد و مؤلف و مترجم کتاب‌های روان‌سنجی و با استفاده از آزمون‌های معتبر بین‌المللی در جهت شناسایی و کشف استعدادها و همچنین هدایت تحصیلی و شغلی گام‌های مؤثری را برای همشهریان عزیز بردارد.

تست‌های استعداد برای کودکان دوره ابتدایی و دانش‌آموزان دوره اول و دوم متوسطه

از اوایل قرن بیستم، تست‌های استعداد (aptitude tests) برای سنجش توانایی‌ها، قریحه، مهارت‌های حرکتی، استدلال و حتی توانایی‌های هنری مورداستفاده قرار می‌گیرند. افراد به دلایل مختلفی از تست‌های استعدادیابی استفاده می‌کنند؛ تست‌های استعداد فراتر از ارزیابی، به کامل کردن پروفایل کودک کمک می‌کنند. کودکان بزرگ‌تر ممکن است از انواع مختلف تست‌های استعدادی بهره‌مند شوند. با بزرگ شدن کودکان، انواع تست‌های استعداد نیز تغییر می‌کنند.

تست‌های IQ

برخی از معروف‌ترین تست‌های استعدادیابی، ارزیابی‌هایی هستند که به‌عنوان تست‌های IQ شناخته می‌شوند. اگرچه تست‌های IQ متعددی به‌صورت آنلاین یافت می‌شوند، بااین‌حال، فقط روانشناسان دارای مجوز باید آزمون  IQرا انجام دهند تا ظرفیت فرزند شما برای یادگیری را ارزیابی کنند. متداول‌ترین تست‌های IQ، تست هوش استنفورد بینه و مقیاس هوش وکسلر برای کودکان (WISC) است. از این تست‌ها برای کمک به تصمیم‌گیری در مورد اینکه کدام دانش‌آموزان از برنامه‌های ویژه بهره‌مند شوند، استفاده می‌شود.

تست‌های IQ از یادگیری‌های قبلی، حل مسئله، حافظه و استدلال برای تعیین ظرفیت کودک برای یادگیری استفاده می‌کنند. تست‌های IQ برخلاف برخی دیگر از آزمون‌های استعداد، به‌طورکلی توانایی هنری یا موسیقی یا خلاقیت را اندازه‌گیری نمی‌کنند.

همچنین این آزمون‌ها به دلیل سوگیری فرهنگی موردانتقاد قرار گرفته‌اند. کودکان با پایگاه اقتصادی- اجتماعی پایین و فرزندان اقلیت‌های نژادی نشان داده شده‌اند که بدون در نظر گرفتن هوش، در تست‌های IQ عملکرد ضعیف‌تری دارند.

تست‌های استعداد در برابر آزمون‌های پیشرفت

والدین نباید آزمون‌های پیشرفت را با تست‌های استعداد اشتباه بگیرند. استعداد، توانایی دانش‌آموز را برای کسب مجموعه‌ای از مهارت‌ها یا آموزش‌ها با اندازه‌گیری قریحه و تمایلات طبیعی دانش‌آموز مشخص می‌کنند.

آزمون‌های پیشرفت آنچه را که دانش‌آموزان در طول سال تحصیلی آموخته‌اند، اندازه‌گیری می‌کنند؛ تست‌های توانایی برای اندازه‌گیری توانایی بالقوه یادگیری استفاده می‌شوند.

تست‌های استعداد همچنین برای این طراحی شده‌اند که به دانش‌آموزان در مورد انواع مشاغلی که ممکن است برای آن‌ها مناسب‌ترین باشند یا بیشترین موفقیت را در آن‌ها داشته باشند، ایده‌هایی بدهند. تست‌های استعداد برخلاف آزمون‌های پیشرفت، حیطه‌های موضوعی در مدرسه را اندازه‌گیری نمی‌کنند و نمی‌توان برای موفقیت در آن‌ها خود را از قبل آماده کرد.

تست‌های استعداد برای دانش‌آموزان ابتدایی

برای دانش‌آموزان مقطع ابتدایی، معمولاً از آزمون‌های استعدادیابی برای سنجش شایستگی دانش‌آموزان در برنامه‌های ویژه، مانند کلاس‌های تیزهوشان و با قریحه یا برای آموزش ویژه استفاده می‌شود.
قریحه دانش‌آموزان مقطع ابتدایی را ممکن است با آزمون استعداد مهارت‌های کلامی و آزمون استعداد ریاضی مورد آزمون قرار داد.

تست‌های استعدادیابی برای دانش‌آموزان دوره اول دبیرستان

همانند کودکان دبستان، تست‌های استعدادیابی را می‌توان برای دانش‌آموزان دوره اول متوسطه یا مقطع راهنمایی قدیم جهت تشخیص واجد شرایط بودن برای برنامه‌های آموزش ویژه اجرا کرد. علاوه بر این، برای دانش‌آموزان دوره اول متوسطه ممکن است نتایج آزمون‌ها را در جهت هدایت تحصیلی و شغلی آتی کودکان استفاده کرد.
یکی از این آزمون‌ها، تست استعداد تفکیکی است که دانش‌آموزان را بر اساس استدلال کلامی، توانایی عددی، سرعت و دقت اداری، استدلال انتزاعی، استدلال مکانیکی، روابط فضایی، املایی و استفاده از زبان آزمون می‌کند.

تست‌های استعداد برای دانش‌آموزان دوره دوم دبیرستان

دانش‌آموزان دبیرستانی ممکن است برای تعیین علایق شغلی و مسیرهای شغلی احتمالی برای تحصیلات بعد از دوره متوسطه، درخواست اجرای آزمون‌های استعداد را داشته باشند. از جمله آزمون‌های استعداد شغلی می‌توان به آزمون استعداد تفکیکی و مجموعه آزمون‌های استعداد چندبعدی (MAB) اشاره کرد.

تست‌های استعداد یابی در تبریز کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز پروفسور اکبر رضایی

تست‌های استعداد یابی در تبریز: تست‌های استعداد سلاح مخفی استخدام‌کننده برای انتخاب کارمند است.

چرا؟ زیرا شرکت‌هایی که از تست استعداد برای استخدام استفاده می‌کنند، عملکرد و بهره‌وری کارکنان بالاتر و صرفه‌جویی قابل‌توجهی در هزینه‌ها مشاهده می‌کنند.

و این به این دلیل است که تست‌های استعداد، توانایی‌های ذهنی داوطلب را ارزیابی می‌کنند و مهارت‌هایی را که در رزومه یا توصیه‌نامه‌ها نشان داده نمی‌شوند، برجسته می‌کنند.

آن‌ها به شما کمک می‌کنند تا پاسخ سؤالاتی مانند “آیا یک نامزد می‌تواند انتزاعی فکر کند؟” یا «چقدر راحت می‌توانند مفاهیم پیچیده را درک کنند؟»، «چقدر سریع یاد می‌گیرند؟» و «چقدر با تغییر سازگار هستند؟»

استخدام‌کنندگان سعی می‌کنند این مهارت‌ها را در طول فرآیند مصاحبه ارزیابی کنند، اما همیشه آسان نیست. با آزمایش مستقیم توانایی‌های شناختی یک نامزد، می‌توانیم سطحی از وضوح را به فرآیند استخدام اضافه کنیم.

این مقاله راهنمای نهایی شما برای استفاده از تست‌های استعداد برای انتخاب کارمند است. اگر می‌خواهید یاد بگیرید چگونه از تست‌های استعداد برای استخدام کارمندان بهتر استفاده کنید، همه‌چیزهایی را که باید بدانید را پوشش می‌دهد.

ما به شما کمک می‌کنیم زیربنای نظری تست‌های استعداد و چرایی مؤثر بودن آن‌ها را درک کنید و همچنین نکات عملی در مورد نحوه استفاده از آن‌ها به عنوان بخشی از فرآیند استخدام، با مثال‌های آزمایشی، بایدها و نبایدها به شما ارائه می‌کنیم؛ و سایر منابع مفید

فهرست مطالب:

تست استعداد چیست؟

چرا استخدام‌کنندگان باید از ارزیابی استعداد برای استخدام استفاده کنند؟

چرا انواع مختلفی از تست‌های استعداد وجود دارد؟

انواع تست‌های استعداد

راهنمای گام‌به‌گام استخدام با استفاده از تست‌های استعداد

بایدها و نبایدها: نکات تست استعداد

ابزارها و منابع تست استعداد

تست‌های استعداد را بخشی از فرآیند استخدام خود قرار دهید

تست استعداد چیست؟

تست استعداد یک تست قبل از استخدام است که برای اندازه‌گیری مهارت‌های شناختی داوطلب استفاده می‌شود.

تست‌های استعداد بخشی از مجموعه رو به رشد تست‌های غربالگری نامزدها هستند که نه‌تنها به شناسایی داوطلبان بهتر کمک می‌کنند، بلکه در واقع فرآیند استخدام را تسریع و ساده‌تر می‌کنند.

به همین دلیل است که ۷۶ درصد از سازمان‌هایی که بیش از ۱۰۰ کارمند دارند، از نوعی تست غربالگری هنگام ارزیابی نامزدهای شغلی خارجی استفاده می‌کنند.

تست استعداد چه چیزی را می‌سنجد؟

تست‌های استعداد، توانایی‌های ذهنی داوطلب را در دسته‌های مختلف اندازه‌گیری می‌کنند.

این تست‌ها آنچه را که شما می‌دانید اندازه‌گیری نمی‌کنند، بلکه نحوه تفکر شما را اندازه‌گیری می‌کنند.

به معنای واقعی کلمه، تست‌های استعداد برای اندازه‌گیری مهارت‌های ذهنی مانند:

 • توجه به جزئیات: یک نامزد در هنگام پردازش اطلاعات جدید چقدر به جزئیات توجه می‌کند؟
 • حل مسئله: یک نامزد چقدر از اطلاعات برای تصمیم‌گیری صحیح استفاده می‌کند؟
 • تفکر انتقادی: یک نامزد چقدر مسائل منطقی را حل می‌کند و به‌صورت تحلیلی فکر می‌کند؟
 • استدلال عددی: یک نامزد چقدر خوب با اعداد کار می‌کند و آن‌ها را تفسیر می‌کند؟
 • درک مطلب: یک داوطلب چقدر پیام‌های کلیدی یک متن را درک می‌کند؟
 • استدلال فضایی: یک نامزد چقدر می‌تواند روابط فضایی بین اشیاء یا فضا را درک کند، به خاطر بسپارد و استدلال کند؟

در زمینه استخدام، تست‌های استعداد احتمال موفقیت یک نامزد در شغل خود را اندازه‌گیری می‌کنند:

برای نقش‌های ارشد، آن‌ها توانایی یک نامزد را برای فکر کردن روی پای خود یا تصمیم‌گیری‌های پیچیده با متغیرهای زیادی اندازه‌گیری می‌کنند.

برای نقش‌های خردسال، آن‌ها می‌توانند نامزدهای با پتانسیل بالایی را شناسایی کنند که سریع آموز هستند اما هنوز فرصتی برای اثبات خود نداشته‌اند.

استعداد چگونه آزمون می‌شود؟

استعداد معمولاً از طریق تست‌های کوتاه و چندگزینه‌ای اندازه‌گیری می‌شود. تست‌ها می‌توانند از پازل‌های منطقی، مسائل ریاضی یا سؤالات درک مطلب تشکیل شوند.

مانند انواع دیگر تست‌های روان‌سنجی قبل از استخدام، یک تست استعداد می‌تواند برای آزمایش یک مهارت فردی (مثلاً استدلال عددی) طراحی شود یا می‌تواند به عنوان یک تست هوش عمومی که هر دسته از هوش را پوشش می‌دهد، شکل‌بندی شود.

سؤالات به‌خودی‌خود دشوار نیستند، اما معمولاً یک محدودیت زمانی در تست تعبیه شده است که داوطلب را مجبور می‌کند سریع فکر کند. در بیشتر موارد، تست‌های استعداد تنها ۱۰ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد.

سرعت سریع تست‌ها دنیای واقعی را شبیه‌سازی می‌کند که در آن باید صدها بار در روز تصمیمات سریع و منطقی بگیریم، بنابراین به‌طور دقیق عملکرد یک نامزد در محل کار را پیش‌بینی کنیم.

در مرکز جوانه رشد تبریز ما توانایی‌های شناختی اصلی را به تست‌های ۱۰ دقیقه‌ای تقسیم کرده‌ایم که می‌توانند به عنوان بخشی از یک بسته ارزیابی به داوطلبان بالقوه ارائه شوند. این به شما امکان می‌دهد تست‌هایی را انتخاب کنید که بیشترین ارتباط را با نقشی که برای آن استخدام می‌کنید دارند.

تست استعداد: راهنمای نهایی برای استخدام‌کنندگان

تست‌های استعداد در کتابچه مجموعه آزمون‌های نیمرخ استعداد موجود است.

نتایج تست استعداد به‌صورت نمرات خام یا صدک ارائه می‌شود.

با نمرات خام، می‌توانید نامزدهایی را که از آستانه مشخصی برخوردارند، از قبل بررسی کنید. برای مثال، می‌توانید فقط داوطلبانی را بپذیرید که حداقل به ۲۰ سؤال از ۲۵ سؤال صحیح پاسخ دهند.

از سوی دیگر، درصدها، یک نامزد را نسبت به سایر نامزدها ارزیابی می‌کنند. به‌عنوان‌مثال، شما ممکن است انتخاب کنید که فقط به کاندیداهایی در صدک ۵۰ یا بالاتر نگاه کنید، به این معنی که در نیمه بالای همه داوطلبان آزمون شده امتیاز کسب می‌کنند.

آیا تست استعداد همان تست هوش است؟

بله و خیر.

ازنظر فرهنگی، ما اغلب از اصطلاح “IQ” برای اشاره به تست هوش عمومی یک فرد – توانایی آن‌ها در درک مفاهیم و حل مشکلات استفاده می‌کنیم. در این مفهوم آزاد، یک تست هوش و یک تست استعداد مشابه هستند.

بااین‌حال، اصطلاح فنی “IQ” (ضریب هوش) به‌طور خاص به نمره شما در تست استعداد نسبت به میانگین جمعیت اشاره دارد. ازنظر تاریخی، این نسبت به سایر تست دهندگان هم سن شما محاسبه می‌شود. امروزه، ضریب هوشی به این صورت محاسبه می‌شود که چند انحراف معیار از میانگین تست گیرنده فاصله می‌گیرید.

به عبارت ساده‌تر، IQ تنها یک راه برای توصیف نتیجه یک تست استعداد است که هوش تست شونده را می‌سنجد.

چرا استخدام‌کنندگان باید از ارزیابی استعداد برای استخدام استفاده کنند؟

هیچ فرمول محرمانه‌ای برای استخدام هر بار کاندیدای عالی وجود ندارد، اما استخدام‌کنندگان باید از هر ابزاری که روند استخدام را بهبود می‌بخشد، استفاده کنند.

تست‌های استعداد تنها یکی از ابزارهای موجود هستند، اما ممکن است بر اساس اثربخشی، کمتر مورد استفاده قرار گیرند.

در اینجا هفت دلیل وجود دارد که چرا باید از همین الان استفاده از تست‌های استعداد را شروع کنید:

 1. ۱٫       تست‌های استعداد عملکرد شغلی را پیش‌بینی می‌کند

یکی از قانع‌کننده‌ترین دلایل استفاده از تست‌های استعداد این است که آن‌ها پیش‌بینی کننده قوی عملکرد شغلی هستند.

به‌عنوان‌مثال، در سال ۱۹۹۸، فرانک ال. اشمیت ۱۹ تکنیک مختلف انتخاب کارکنان را بر روی توانایی آن‌ها در پیش‌بینی عملکرد شغلی اندازه‌گیری کرد.

او رایج‌ترین روش‌هایی را که استخدام‌کنندگان برای انتخاب داوطلبان استفاده می‌کنند، ارزیابی کرد: سطح تحصیلات، تجربه شغلی، مصاحبه‌های شغلی ساختاریافته و بدون ساختار، تست‌های دانش شغلی و تست‌های استعداد.

تحقیقات اشمیت نشان داد که استعداد قوی‌ترین پیش‌بینی کننده عملکرد شغلی است.

 •  تست‌های استعداد یادگیری و حل مسئله را اندازه‌گیری می‌کنند

تست‌های استعداد در پیش‌بینی عملکرد شغلی مؤثر هستند، زیرا به‌طور قابل‌اعتمادی پیش‌بینی می‌کنند که یک نامزد در هنگام پیمایش در یک محیط کاری دائماً در حال تغییر چقدر چابک است.

اغلب، عملکرد شغلی شما با سرعتی که می‌توانید در کار یاد بگیرید به‌جای آنچه قبلاً می‌دانید تعیین می‌شود.

هرچه توانایی‌های شناختی کارمندان بالاتر باشد، سریع‌تر یاد می‌گیرند، سریع‌تر با تغییرات سازگار می‌شوند و راه‌حل‌های مؤثرتری برای مشکلات جدید پیدا می‌کنند.

 •  تست‌های استعداد به شما کمک می‌کند توان بالقوه خود را شناسایی کنید

رزومه‌ها به ما می‌گویند که یک نامزد قبلاً چه‌کاری انجام داده است – نه لزوماً توانایی آن‌ها.

این امر به‌ویژه در هنگام استخدام برای موقعیت‌های تازه‌ای که احتمالاً تعداد کمی از کاندیداها دارای تجربه قبلی هستند مفید است.

با استخدام یادگیرندگان سریع و انباشتن سازمان خود با افراد باهوش، مطمئن خواهید شد که در هر سطحی از سلسله‌مراتب شرکت، کارمندان درخشانی دارید.

 •  تست‌های استعداد باعث صرفه‌جویی در زمان و هزینه می‌شود

در بالا دیدیم که یک تست ارزیابی شناختی ده‌دقیقه‌ای به‌اندازه یک مصاحبه شغلی یک‌ساعته پیش‌بینی می‌کند.

اما مطالعه اشمیت در سال ۱۹۹۸ همچنین مشخص کرد که تست‌های ارزیابی شناختی مقرون به‌صرفه‌ترین روش برای استخدام کارمندان عالی هستند. به این دلیل که پیش از غربالگری متقاضیان بر اساس توانایی‌های شناختی به شما کمک می‌کند از مصاحبه با نامزدهای بیش‌ازحد اجتناب کنید و در زمان و در نتیجه در هزینه شما صرفه‌جویی می‌کند.

تست‌های استعداد به‌راحتی و با قیمت مناسب به‌صورت حضوری در مرکز جوانه رشد تبریز انجام می‌شوند. با هزینه اندک برای هر تست، می‌توانید ساعت‌ها وقت سازمانی را به دست آورید.

۵٫ تست‌های استعداد از سوگیری جلوگیری می‌کنند – زمانی که به‌درستی استفاده شوند

هر استخدام‌کننده باید فعالانه برای جلوگیری از تعصب به عنوان بخشی از فرآیند استخدام خود تلاش کند. تست‌های استعداد به اضافه کردن دیدگاه عینی به استخدام کمک می‌کند.

اما حتی افراد با فرصت‌های برابر نیز ممکن است دارای سوگیری‌های ناخودآگاهی در مورد هوش باشند که باعث می‌شود آن‌ها با نامزدها رفتار نابرابر داشته باشند.

به‌عنوان‌مثال، یک استخدام‌کننده ممکن است به دلیل کلیشه‌های اجتماعی به‌طور ناخودآگاه از کاندیداهای مرد برای نقش‌های فنی یا نامزدهای زن برای نقش‌های فردی-شخصی حمایت کند.

نمونه دیگری از سوگیری، تصمیم‌گیری بر اساس لهجه شخصی است، زیرا ممکن است نشانگر پیشینه اجتماعی و تحصیلی آن‌ها باشد. یک مصاحبه‌کننده ممکن است بر اساس لهجه یک نامزد، فرضیات ناعادلانه و ناخودآگاهی در مورد هوش یک نامزد داشته باشد.

حتی ممکن است در توانایی خود برای ارزیابی کاندیداها کاملاً عینی باشید و به دلیل تعصبات سیستمی موجود در بافت اجتماعی ما همچنان با تعصب استخدام کنید.

به‌عنوان‌مثال، هنگام کنترل ساعات کار، اشتغال همسر و سایر عوامل، زنان ۸٫۵ ساعت بیشتر در هفته را صرف فعالیت‌های خانگی می‌کنند و در صورت اختلال در نظم و ترتیب معمول مراقبت از کودک، سه برابر بیشتر احتمال دارد از کار مرخصی بگیرند. مطمئناً این تأثیر منفی طولانی‌مدت بر رزومه زنان خواهد داشت.

وقتی همه این عوامل شروع به جمع شدن می‌کنند، به‌عنوان یک استخدام‌کننده باید آن را قبول کنید!

با استفاده از تست‌های استعداد، می‌توانید یک نامزد را برای هوش واقعی‌شان ارزیابی کنید و نه فهرستی از شغل‌های گذشته‌شان را و فرآیند استخدام را استاندارد کنید تا ایده‌های ناخودآگاه شما در مورد اینکه هوش ممکن است چگونه به نظر برسد را حذف کنید.

بااین‌حال، نشان داده شده است که برخی از تست‌های هوش استاندارد، سوگیری نسبت به فرهنگ‌ها و پیشینه‌های خاص را نشان می‌دهند. بعداً در راهنمای خود به این موضوع باز خواهیم گشت.

 • تست‌های استعداد داوطلبان را تحت تأثیر قرار می‌دهد

وقت گذاشتن برای بررسی کامل کارمندان بالقوه نشان می‌دهد که برای استخدام نامزدهای مناسب ارزش قائل هستید.

شما نشان می‌دهید که آینده‌نگر هستید، بدون تعصب عمل می‌کنید و هر کاری که شرکت شما انجام می‌دهد به‌خوبی اندیشیده شده است.

با استفاده از ابزار غربالگری مدرن، پرسیدن سؤالات متفکرانه و دادن توانایی به نامزدها برای نشان دادن هوش خود، به نامزدها نگاهی مثبت به نحوه کار در شرکت خود می‌دهید.

 • تست‌های استعداد، حفظ را بهبود می‌بخشد

تست‌های استعداد می‌توانند با کمک به شما در استخدام و تحت تأثیر قرار دادن نامزدهای مناسب از همان ابتدا، حفظ سازمانی شما را بهبود بخشند؛ و حفظ کارکنان اغلب یکی از بزرگ‌ترین KPIهای تیم منابع انسانی (شاخص عملکرد کلیدی) است.

به این دلیل که هزینه از دست دادن یک کارمند می‌تواند از ده‌ها میلیون تومن تا دو برابر حقوق سالانه آن‌ها باشد.

این ممکن است بیش‌ازحد به نظر برسد، اما بعدازاینکه هزینه تبلیغات نقش، مصاحبه، غربالگری، استخدام، حضور در هیئت‌مدیره، آموزش، زمان مدیریت، بهره‌وری ازدست‌رفته، از دست دادن تعامل، از دست دادن خدمات مشتری، افزایش خطاها، هزینه‌های آموزشی مداوم و تأثیر فرهنگی را در نظر گرفتید. می‌توانید ببینید که چگونه هزینه‌ها شروع به افزایش می‌کند!

چرا انواع مختلفی از تست‌های استعداد وجود دارد؟

هنگامی‌که خود را متقاعد کردید که زمان شروع استفاده از تست‌های استعداد فرا رسیده است، به سرعت متوجه خواهید شد که تست‌های مختلفی وجود دارد – و این همان چیزی است که در بخش بعدی به آن خواهیم پرداخت.

اما چرا این‌طور است؟

تست‌های استعداد برای سنجش هوش ساخته می‌شوند. متأسفانه روانشناسان، عصب شناسان و فیلسوفان نمی‌توانند در مورد اینکه هوش واقعاً چیست به توافق برسند.

حتی با وجود اینکه هیچ نظریه جهانی اثبات شده‌ای در مورد هوش وجود ندارد، می‌توانیم توافق کنیم که هوش چندوجهی است و بنابراین نمی‌توان آن را در یک تست ساده کرد.

قبل از اینکه به اجرای تست‌های استعداد بپردازید، درک برخی از نظریه‌های اساسی هوش و اینکه چرا تست‌ها به دسته‌های مختلف شناختی تقسیم می‌شوند، مفید است.

آیا یک هوش عمومی وجود دارد؟

نظریه‌های اولیه در مورد هوش یک هوش عمومی را فرض می‌کردند که وجود تست‌های هوش عمومی‌تر را توجیه می‌کرد.

چارلز اسپیرمن مدافع اولیه نظریه اطلاعات عمومی بود. او دریافت که عملکرد یک فرد در یک نوع کار شناختی با توانایی آن‌ها در سایر وظایف شناختی ارتباط زیادی دارد.

این امر او را به این نظریه سوق داد که افراد دارای هوش عمومی هستند که تحت تأثیر توجه، سرعت، حافظه و تجسم قرار دارد. او این هوش عمومی را «عامل g» نامید.

آیا هوش چندگانه وجود دارد؟

اما اگر هیچ شکل واحدی از هوش وجود نداشته باشد چه؟ در آن صورت، استخدام‌کنندگان می‌خواهند توانایی‌های شناختی مختلفی را هنگام بررسی نامزدها آزمون کنند.

هوارد گاردنر برای اولین بار نظریه هوش‌های چندگانه را در کتاب خود در سال ۱۹۸۳ چارچوب‌های ذهن: نظریه هوش‌های چندگانه ارائه کرد.

بر اساس تحقیقات آسیب مغزی، تاریخچه تکاملی و تعدادی از عوامل دیگر، او پیشنهاد کرد که هوش باید به هشت استعداد متمایز تقسیم شود که ارتباط قوی با یکدیگر ندارند.

او هشت توانایی مختلف را پیشنهاد کرد:

موزیکال-ریتمیک

بصری-فضایی

کلامی-زبانی

ریاضی منطقی

جسمی- حرکتی

میان فردی

درون فردی

طبیعت‌گرایانه

درحالی‌که نظریه گاردنر مطمئناً تنها مدل پذیرفته‌شده هوش انسانی نیست، اکثر نظریه‌های مدرن حداقل نوعی از هوش‌های چندگانه را شامل می‌شوند.

در نتیجه، استخدام‌کنندگان اغلب از تست‌های جداگانه برای ارزیابی مهارت‌های مختلف ازجمله مهارت‌های کلامی، مهارت‌های ریاضی، منطق و حتی خلاقیت یا هوش هیجانی استفاده می‌کنند.

هرچه تنوع بیشتری در تست‌های خود استفاده کنیم، احتمال بیشتری وجود دارد که داوطلبانی را با طیف گسترده‌ای از توانایی‌های شناختی شناسایی کنیم.

ازآنجایی‌که جنبه‌های مختلف هوش بسیار زیاد است، تست‌های استعداد مختلفی نیز برای مطابقت با آن‌ها وجود دارد.

انواع تست‌های استعداد

در مرکز جوانه رشد تبریز ما شش تست مختلف استعداد داریم که داوطلبان را بر اساس آن‌ها می‌سنجد:

توجه به جزئیات و دقت

حل مسئله

تفکر انتقادی

استدلال عددی

درک مطلب

استدلال فضایی

استعداد چگونه آزمون می‌شود؟

در اینجا توضیحی سریع در مورد آنچه هر تست اندازه‌گیری می‌کند و نقش‌هایی که برای آن‌ها مناسب‌تر هستند ارائه شده است؛ اما به خاطر داشته باشید، این مهارت‌های شناختی تقریباً برای هر موقعیتی مفید هستند. همچنین پیوندهایی به نمونه‌هایی از تست‌های استعداد برای انتخاب کارمندان اضافه می‌کنیم.

توجه به جزئیات و دقت

توجه به جزئیات چیزی فراتر از توجه است: توانایی دریافت حجم زیادی از اطلاعات و فیلتر کردن سریع جنبه‌های نامربوط آن است.

ما اطلاعات زیادی را در کار روزمره به ما می‌رسانیم – بیشتر آن سروصدا – بنابراین توانایی تمرکز فقط بر موارد مهم می‌تواند به هرکسی کمک کند تا در نقش خود برتر باشد.

مهارت‌های تحت پوشش:

تست غربالگری توجه به جزئیات توانایی داوطلب را در موارد زیر بررسی می‌کند:

اطلاعات تطبیق: آیا آن‌ها می‌توانند اظهارات را با اطلاعات پشتیبانی مرتبط مطابقت دهند؟

اطلاعات فیلتر: آیا آن‌ها می‌توانند نکات کلیدی را از پاراگراف‌های طولانی استنتاج کنند؟

مقایسه عبارات: آیا آن‌ها می‌توانند تفاوت بین دو قطعه اطلاعات مشابه را تشخیص دهند؟

ارزیابی سازگاری: آیا آن‌ها می‌توانند یک قطعه متن را ازنظر سازگاری منطقی آن ارزیابی کنند؟

مربوط به:

توجه به جزئیات تقریباً برای هر شغلی ضروری است، اما برای مشاغلی که آخرین جزئیات مهم هستند، بسیار مرتبط است و انجام یک اشتباه کوچک می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد. این شامل نقش‌هایی مانند:

نمایندگان خدمات مشتری

دستیاران اداری

آزمون‌کنندگان و توسعه‌دهندگان نرم‌افزار

حسابداران و تحلیلگران مالی

نویسندگان و ویراستاران

نمونه سؤال تستی:

نمونه سؤال تست توجه به جزئیات

حل مسئله

حل مسئله توانایی تصمیم‌گیری هوشمندانه بر اساس داده‌های موجود است. همچنین توانایی تعریف و ارزیابی یک مشکل را در وهله اول در برمی‌گیرد.

اینکه چگونه یک فرد موقعیت‌های جدید را مدیریت می‌کند تا حد زیادی به مهارت‌های حل مسئله او بستگی دارد.

مهارت‌های تحت پوشش:

تست‌های حل مسئله توانایی داوطلب را در موارد زیر ارزیابی می‌کند:

اولویت‌بندی وظایف: ایجاد و تنظیم برنامه

منطقی فکر کنید: داده‌ها را تفسیر کنید و از منطق برای تصمیم‌گیری استفاده کنید

قوانین را تفسیر کنید: بر اساس مجموعه‌ای از قوانین، ترتیب را اولویت‌بندی و اعمال کنید

نتیجه‌گیری: اطلاعات متنی و عددی را برای نتیجه‌گیری تجزیه‌وتحلیل کنید

مربوط به:

توانایی حل مسئله برای هر نقشی که شامل مدیریت متغیرهای دائماً در حال تغییر با ضرب‌الاجل‌های تنگاتنگ است، کلیدی است، به‌ویژه وقتی صحبت از خدمات به مشتریان می‌شود. نقش‌های نمونه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پشتیبانی مشتری

کارکنان مهمان‌نوازی

مدیران پروژه و محصول

کارمندان خدمات درمانی

مدیران

مهندسان

تفکر انتقادی

تفکر انتقادی توانایی حل مسائل استدلال استقرایی و قیاسی است.

در محل کار، این به معنای توانایی شناسایی، تجزیه‌وتحلیل و به‌کارگیری اطلاعات به شیوه‌ای معنادار است. تست‌های تفکر انتقادی همچنین به‌طور غیرمستقیم حافظه کاری داوطلب را ارزیابی می‌کنند، زیرا کسانی که نمره خوبی کسب می‌کنند تمایل دارند اطلاعات زیادی را در یک لحظه در ذهن خود نگه دارند.

مهارت‌های تحت پوشش:

ارزیابی تفکر انتقادی توانایی داوطلب را در موارد زیر مورد آزمایش قرار می‌دهد:

از استدلال قیاسی استفاده کنید: از اطلاعات ارائه شده نتیجه‌گیری صحیح بگیرید

توالی‌ها را تفسیر کنید: ترتیب یا چیدمان اقلام را درک کنید

تعیین علت و معلول: ایجاد ارتباط بین اقدامات و نتایج

تشخیص مفروضات: مشخص کنید چه ادعایی در یک بیانیه مطرح شده یا نشده است

مربوط به:

تست‌های تفکر انتقادی برای نقش‌های پیچیده‌ای که به درجه بالایی از تفکر تحلیلی یا مستقل نیاز دارند، مرتبط هستند. این شامل نقش‌هایی مانند:

وکلا

مدیران اجرایی

دانشمندان

توسعه‌دهندگان

استدلال عددی

استدلال عددی توانایی یک نامزد برای کار مؤثر با اعداد است.

تست‌های استدلال عددی توانایی داوطلب را در نتیجه‌گیری از نمودارها، جداول، دنباله اعداد و متن ارزیابی می‌کند. این مهارت‌ها به‌ویژه برای نقش‌هایی که نیاز به نتیجه‌گیری مبتنی بر داده‌ها دارند، مهم هستند.

مهارت‌های تحت پوشش:

تست‌های خواندن عددی توانایی داوطلب را در موارد زیر ارزیابی می‌کند:

اعداد، کسرها و درصدها را تفسیر کنید

درک الگوهای اعداد

متن و جداول را تفسیر کنید

نمودارها، نمودارها و نمودارها را تفسیر کنید

مربوط به:

استدلال عددی برای نقش‌هایی که با داده‌ها سروکار دارند بسیار مهم است، خواه داده‌های مالی مانند بودجه‌ها و پیش‌بینی‌ها، یا تفسیر داده‌های کارکنان از صفحات گسترده بهره‌وری باشد. این شامل نقش‌هایی مانند:

مدیران مالی

مهندسان

محققین

معماران

تحلیلگران کسب‌وکار

درک مطلب

درک مطلب توانایی خواندن و تفسیر سریع و دقیق اطلاعات از یک قطعه متن است.

درک مطلب در محل کار بسیار ارزشمند است، زیرا برای تفسیر ایمیل‌ها، یادگیری مهارت‌های جدید آنلاین و هضم سریع اطلاعات مفید است.

مهارت‌های تحت پوشش:

تست‌های درک مطلب، توانایی داوطلب را در موارد زیر ارزیابی می‌کند:

فکر اصلی یک متن را مشخص کنید

بر اساس یک قطعه استنباط کنید

مربوط به:

درک مطلب مخصوصاً برای نقش‌هایی که شخصی تمام روز را پشت کامپیوتر کار می‌کند بسیار کلیدی است – زیرا اکثر محتوایی که مصرف می‌کنند، ازجمله ارتباطات، متن است.

دانشمندان و محققین

معلمان

ویراستاران

نمایندگان خدمات مشتری

استدلال فضایی

استدلال فضایی توانایی درک، به خاطر سپردن و استدلال در مورد روابط فضایی بین اشیاء در فضا است. این تست مهارت‌های تفکر تحلیلی داوطلبان را ازنظر اشیا و فضا نشان می‌دهد.

مربوط به:

مهارت‌های استدلال فضایی نقش مهمی در مشاغل مرتبط با علوم، فناوری، مهندسی و ریاضی (STEM) بازی می‌کنند، مانند:

مهندسان مکانیک

مهندسان شیمی

محققین

طراحان

معماران

راهنمای گام‌به‌گام استخدام با استفاده از تست‌های استعداد

اگر مطمئن نیستید که چگونه تست‌های استعداد را در فرآیند استخدام خود ادغام کنید، در اینجا یک راه آسان برای شروع وجود دارد.

 1. ۱٫       تست‌های استعداد مناسب را انتخاب کنید – مرتبط‌ترین تست‌های استعداد را بر اساس نیازهای نقشی که برای آن استخدام می‌کنید انتخاب کنید. به‌عنوان‌مثال، اگر نقشی شامل ارتباطات زیادی از طریق ایمیل باشد، می‌توانید تست درک مطلب را اجرا کنید.
 • یک معیار ایجاد کنید – اگر شما مبنایی برای مقایسه آن‌ها داشته باشید، نمرات توانایی‌های شناختی داوطلبان شما بسیار روشن‌تر خواهد بود. کارمندان فعلی خود را با عملکرد بالا آزمایش کنید و از امتیازات آن‌ها برای ایجاد معیاری برای ظاهر یک نامزد واجد شرایط استفاده کنید.
 • داوطلبان خود را آزمون کنید – یکی از مزایای اصلی استفاده از تست‌ها برای استخدام این است که آن‌ها به روند غربالگری به میزان قابل‌توجهی سرعت می‌بخشند. تست استعداد خود را با یک تست نقش خاص جفت کنید تا کاندیداهایی را که برای موقعیتی که برای آن استخدام می‌کنید مناسب‌تر نشان دهند.
 •  نتایج را ارزیابی کنید – هر نامزد را نسبت به معیاری که ایجاد کرده‌اید ارزیابی کنید. اگر نامزدی خیلی پایین‌تر از معیار است، حذف او را از رقابت در نظر بگیرید. اگر معیار را رعایت کردند، دعوت به مصاحبه را در نظر بگیرید.
 •  مصاحبه با نامزدهای واجد شرایط – با هر نامزدی که معیار اولیه را پشت سر گذاشته است مصاحبه کنید. اگر نقاط ضعف یا قوت خاصی در تست داوطلب وجود داشت، در طول مصاحبه سؤالاتی را بپرسید که عمیق‌تر شوند. همچنین می‌توانید هر نقطه‌ضعفی را با مراجع شغلی آن‌ها پیگیری کنید.
 • تصمیم بگیرید – از نتایج تست استعداد در ترکیب با هر ارزیابی دیگری که انجام داده‌اید، ازجمله مصاحبه و بررسی مرجع استفاده کنید. تست استعداد هرگز نباید تنها عامل تعیین‌کننده باشد.
 •  معیارهای خود را به روز کنید – با گذشت زمان، به ارزیابی نمرات تست با عملکرد بالا ادامه دهید و معیارهای خود را تنظیم کنید. هر چه داده‌های بیشتری به دست آورید، قدرت بیشتری برای تصمیم‌گیری هوشمندانه دارید.

با استفاده ازاین‌روش، در کمترین زمان به سمت استخدام کارکنان بهتر خواهید رفت.

بایدها و نبایدها: نکات تست استعداد

درحالی‌که تست‌های استعداد ابزار قدرتمندی هستند، باید به عنوان بخشی از فرآیند استخدام هوشمند مورد استفاده قرار گیرند.

آزمون‌ها به‌تنهایی داده‌های مفیدی را در اختیار شما قرار می‌دهند، اما کاری که با آن داده‌ها انجام می‌دهید، بخش مشکل است.

در اینجا نحوه به دست آوردن بیشترین ارزش از تست استعداد آورده شده است.

به‌صورت شفاف تست کنید

اگر به عنوان بخشی از فرآیند استخدام از کاندیداها آزمون می‌کنید، باید در مورد علت آن تا حد امکان شفاف باشید.

داوطلبان شایستگی این را دارند که بدانند چه چیزی در حال آزمایش است، داده‌هایی که از آن‌ها جمع‌آوری می‌کنید، چگونه نمرات تست آن‌ها بر تصمیمات شما تأثیر می‌گذارد و چگونه می‌توانید پس از استخدام از آن داده‌ها استفاده کنید.

با شفاف بودن، از هرگونه مشکل حقوقی یا حریم خصوصی احتمالی جلوگیری می‌کنید.

شما باید در تمام ارتباطات خود با داوطلبان مثبت و دوستانه رفتار کنید تا آن‌ها را در مورد تست(هایی) که باید انجام دهند هیجان‌زده کنید. آزمون‌ها برای ترساندن کسی نیست.

درنهایت، این یک فرصت عالی برای جلب اعتماد با نامزد با نشان دادن اینکه فرهنگ شرکت شما باز و صادق است، است.

و همان‌طور که در بالا ذکر کردیم، به کاندیداها نشان می‌دهد که به جذب افراد عالی و عملکردهای بالا به سازمان خود اهمیت می‌دهید.

از نتایج آزمون استفاده کنید

رد کردن نمرات پایین یک نامزد می‌تواند آسان باشد زیرا آن‌ها واقعاً خوب مصاحبه کرده‌اند یا رزومه طولانی از دستاوردهای گذشته دارند.

اگر انتخاب می‌کنید که از تست‌های استعداد به عنوان بخشی از فرآیند استخدام استفاده کنید، باید به استفاده واقعی از نتایج تست اختصاص دهید.

با نظارت بر عملکرد کارکنان در طول زمان، معیارهای داخلی خود را به روز کنید.

هرچه بیشتر بتوانید نمرات تست را با موفقیت داخلی مرتبط کنید، بیشتر از سازمانی در مورد اثربخشی آن‌ها استقبال خواهید کرد.

فقط به نتایج آزمون تکیه کنید

گفته شد، بی‌دلیل نباشید. نتایج تست باید به عنوان یک ورودی در فرآیند استفاده شود – به عنوان یک تکه از پازل.

ثابت شده است که تست‌های استعداد زمانی که در ترکیب با سایر ابزارهای استخدامی مورد استفاده قرار می‌گیرند، موفقیت بیشتری را پیش‌بینی می‌کنند، بنابراین تنها به نمرات تست تکیه نکنید.

و به یاد داشته باشید که تست‌ها واقعاً چه چیزی را اندازه‌گیری می‌کنند: هوش و توانایی یادگیری. در برخی نقش‌ها، تجربه و انباشت دانش بیش از توانایی یادگیری چیزهای جدید اهمیت دارد.

حلال مشکل بودن همیشه جایگزین بهتری برای دانستن پاسخ مشکل نیست.

نکن: برای هر نقشی تست‌های یکسانی بده

ازآنجایی‌که تست‌های استعداد مهارت‌های تفکر بالاتر داوطلب را اندازه‌گیری می‌کنند، برای مشاغل پیچیده با نیازهای آموزشی بالاتر مناسب‌تر هستند.

برای نقش‌های ارشد یا نقش‌های رهبری، باید از تست‌های متنوعی استفاده کنید.

برای نقش‌های خردسال، فقط باید از تست‌هایی استفاده کنید که مربوط به آن نقش هستند. برای مثال، ممکن است بخواهید یک توسعه‌دهنده سطح ابتدایی را روی استدلال عددی و حل مسئله آزمایش کنید، اما ممکن است احساس کنید که رد کردن از تست درک مطلب مشکلی ندارد.

انجام ندهید: تأثیر نامطلوب ایجاد کنید یا تعصبات را تقویت کنید

یکی از اهداف اصلی استفاده از تست‌های استعداد، استخدام بدون سوگیری است.

اما اگر تعصب درست در تست تعبیه شود چه؟

در سال ۲۰۱۱، بری، کلارک و مک کلور دریافتند که در برخی از تست‌های استعداد تفاوت‌های زیرگروهی وجود دارد. مطالعه آن‌ها نشان داد که نمرات تست شرکت‌کنندگان سفیدپوست به‌طور مستقیم با عملکرد شغلی آن‌ها نسبت به نمرات تست شرکت‌کنندگان سیاه‌پوست یا اسپانیایی‌تبار مرتبط است.

به‌عبارت‌دیگر، تست‌هایی که آن‌ها مطالعه کردند به‌طور ناخواسته به نفع داوطلبان سفیدپوست بود. به این می‌گویند ایجاد اثر نامطلوب.

طبق گفته انجمن مدیریت منابع انسانی، تأثیر نامطلوب یا نامطلوب “زمانی رخ می‌دهد که یک تصمیم، رویه یا خط‌مشی به‌طور نامتناسبی اثر منفی بر یک گروه محافظت‌شده داشته باشد، حتی اگر تأثیر نامطلوب ممکن است غیرعمدی باشد.”

بنابراین، فقط به این دلیل که شما قصد داشتید این آزمایش عاری از تعصب باشد، به این معنی نیست که واقعاً این‌طور است.

غیرمعمول نیست که سوگیری سامانمند در تست‌های استاندارد گنجانده شود. برای مثال، شواهد مستندی وجود دارد که نشان می‌دهد دانش‌آموزان سیاه‌پوست در ایالات‌متحده در تست‌های استاندارد نمره ضعیف‌تری نسبت به دانش‌آموزان سفیدپوست دارند.

و برای ترکیب این اثر، استیل و آرونسون نشان دادند که سیاه‌پوستان آمریکایی در تست‌ها عملکرد بدتری دارند، زمانی که به سادگی این کلیشه را یادآوری می‌کنند که انتظار می‌رود در تست‌ها نسبت به دانش‌آموزان سفیدپوست عملکرد بدتری داشته باشند.

و این به مسابقه محدود نمی‌شود. در یک مطالعه در سال ۱۹۹۹، زنان در هنگام مواجهه با کلیشه‌های منفی، توانایی‌های ریاضی خود را مورد آزمایش قرار دادند. زنانی که دقیقاً قبل از شرکت در تست، این کلیشه را یادآوری کردند که زنان در ریاضیات بدتر از مردان هستند، نسبت به گروه کنترل در تست عملکرد بدتری داشتند.

بدون پرداختن به تمام مکانیسم‌های اجتماعی و روان‌شناختی پشت این اثرات، ما همچنان می‌توانیم اذعان کنیم که آگاهی از این موضوع که آزمایش‌های ما ممکن است یک زیرگروه را بر دیگری ترجیح دهد دلیل کافی برای احتیاط در هنگام استفاده از آن‌ها است.

انجام دهید: تأثیر نامطلوب را اندازه‌گیری کنید

بنابراین چه‌کاری می‌توانیم انجام دهیم تا از ایجاد تأثیر نامطلوب یا تداوم تعصبات جلوگیری کنیم؟

اول از همه، از تست‌های استعداد به عنوان تنها بخشی از فرآیند استفاده کنید. داشتن معیارهای مختلف انتخاب، احتمال سوگیری در سیستم را کاهش می‌دهد.

ثانیا، ارتباطاتی را که به عنوان بخشی از مراحل آزمایش خود ارسال می‌کنید، موشکافی کنید. اطمینان حاصل کنید که ناخواسته کلیشه‌ای را مطرح نکنید یا از زبان جنسیتی استفاده نکنید که ممکن است بر نمرات تست تأثیر بگذارد.

درنهایت، ما واقعاً می‌توانیم تأثیر نامطلوب را اندازه‌گیری کنیم. در اینجا یک فرآیند چهار مرحله‌ای است که توسط SHRM بیان شده است:

با تقسیم تعداد داوطلبانی که تست استعداد را پشت سر می‌گذارند بر تعداد کل متقاضیان آن گروه، نرخ انتخاب را برای هر زیرگروه متقاضی (اعم از نژاد، جنسیت یا دسته دیگر) محاسبه کنید.

گروهی را که بالاترین میزان انتخاب را دارند تعیین کنید. این گروه به خط پایه شما تبدیل خواهد شد.

نسبت تأثیر را با مقایسه بالاترین گروه با زیرگروه‌های دیگر محاسبه کنید. نرخ انتخاب هر زیرگروه را بر نرخ انتخاب بالاترین گروه تقسیم کنید.

تعیین کنید که آیا هر گروهی کمتر از ۸۰ درصد از بالاترین میزان انتخاب است. اگر آن‌ها هستند، ممکن است نشان‌دهنده تأثیر نامطلوب باشد.

به‌عنوان‌مثال، نرخ انتخاب در جدول زیر نشان می‌دهد که نامزدهای قفقازی با نرخ دو برابر نامزدهای لاتین تبار استخدام می‌شوند که نشان‌دهنده تأثیر نامطلوب آن است.

نرخ انتخاب زیرگروه‌ها

اگر تأثیر نامطلوب دیدید، فرآیندهای خود را تنظیم کنید یا معیارهای انتخاب خود را برای اطمینان از حذف هرگونه سوگیری احتمالی از فرآیند استخدام خودتنظیم کنید.

ابزارها و منابع تست استعداد

ابزارهای زیادی برای کمک به ارائه تست‌های استعداد به داوطلبان شما وجود دارد.

تست‌های استعداد مرکز روانشناسی جوانه رشد تبریز

در مرکز روانشناسی جوانه رشد تبریز ما یک کتابخانه کامل از تست‌های غربالگری نامزدها داریم. ما نه‌تنها تست‌های استعداد داریم، بلکه تست‌هایی را در دسته‌های زیر ارائه می‌دهیم:

ارزیابی تناسب فرهنگی (در واقع، ما ترجیح می‌دهیم آن‌ها را به عنوان ارزیابی‌های “افزودن فرهنگ” در نظر بگیریم)

با استفاده از آزمون‌های مرکز جوانه رشد، می‌توانید با انتخاب یا ایجاد تست‌هایی که بیشترین ارتباط را با آن نقش دارند، ارزیابی‌هایی را برای نقش‌های شغلی خاص ایجاد کنید.

نتایج ارزیابی بلادرنگ را دریافت خواهید کرد که به شما امکان می‌دهد به‌راحتی توانایی‌های شناختی نامزدهای خود را مقایسه کنید.

.

تست‌های استعداد را بخشی از فرآیند استخدام خود قرار دهید

هیچ پیش‌بینی کننده بهتری برای موفقیت شغلی نسبت به عملکرد بالا در تست استعداد وجود ندارد؛ بنابراین اگر از تست‌های استعداد به عنوان بخشی از فرآیند استخدام خود استفاده نمی‌کنید، وقت آن رسیده است که شروع کنید.

مرکز روانشناسی جوانه رشد تبریز به شما کمک می‌کند تا تست‌های استعداد را برای متقاضیان خود ارسال کنید که به شما امکان می‌دهد بهترین نامزدها را برای سازمان خود به روشی سرگرم‌کننده، آسان و فوق‌العاده مؤثر شناسایی کنید.

برای شروع استفاده از تست‌های استعداد مرکز روانشناسی جوانه رشد تبریز می‌توانید با شماره همراه مرکز ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ تماس بگیرید و وقتی برای انجام تست رزرو کنید.

تست استعداد چیست؟

تست استعداد یا ارزیابی استعداد یک تست قبل از استخدام است که برای سنجش مهارت‌های شناختی داوطلب مانند استدلال فضایی، استدلال کلامی، درک مطلب، حل مسئله، توجه به جزئیات، تفکر انتقادی و استدلال عددی استفاده می‌شود.

تست استعداد چه چیزی را می‌سنجد؟

تست‌های استعداد، توانایی تست‌دهنده را برای تفکر به روش‌های مختلف (مانند استدلال فضایی، استدلال کلامی، درک مطلب، حل مسئله، توجه به جزئیات، تفکر انتقادی و استدلال عددی) اندازه‌گیری می‌کنند. ارزیابی توانایی‌های شناختی به تعیین استعداد تست شونده در استفاده از مهارت‌های شناختی برای حل مشکلاتی که ممکن است در محل کار با آن مواجه شوند کمک می‌کند.

استعداد چگونه آزمون می‌شود؟

هیچ ارزیابی یک اندازه برای همه توانایی‌های شناختی وجود ندارد. هر استعداد به سؤالات مختلفی برای سنجش مهارت‌های یک نامزد نیاز دارد. به‌عنوان‌مثال، سؤالات درک مطلب شامل خواندن، پردازش، ارزیابی و یادآوری اطلاعات نوشته‌شده برای شناسایی فکر اصلی یک متن یا استنتاج بر اساس یک قطعه است. سؤالات استدلال شفاهی از داوطلبان می‌خواهد تا روابط منطقی بین کلمات را شناسایی کرده و از اطلاعات مکتوب نتیجه‌گیری دقیق کنند.

نمونه‌ای از توانایی‌های شناختی چیست؟

نمونه‌هایی از توانایی‌های شناختی شامل مهارت‌هایی مانند استدلال فضایی، استدلال کلامی، درک مطلب، حل مسئله، توجه به جزئیات، تفکر انتقادی و استدلال عددی است.

تست‌های استعداد

انواع تست

تست‌های استدلال عددی توسط کارفرمایان برای سنجش توانایی شما در انجام وظایفی که شامل اعداد است استفاده می‌شود و یکی از بخش‌های اصلی هر تست ارزیابی روان‌سنجی است.

سؤالات از عملیات ساده حسابی مانند جمع و تفریق تا سؤالات پیچیده‌تر را شامل می‌شود که در آن‌ها باید اطلاعات عددی ارائه شده به‌صورت جداول، نمودارها و نمودارها را تفسیر کنید.

تست‌های توانایی عددی در بین کارفرمایان محبوب هستند، زیرا بسیاری از مشاغل نیاز دارند که حداقل برخی اوقات با اعداد کار کنید. اگر برای شغلی درخواست می‌دهید که شامل کار روزانه با ارقام است، کارفرما توانایی عددی شما را به عنوان یک پیش‌بینی‌کننده با ارزش عملکرد شما در آن شغل در نظر می‌گیرد.

در تست‌های استدلال عددی، معمولاً با نمودارها، جداول، دنباله‌های اعداد و متن سروکار دارید. این‌ها حاوی داده‌های خام موردنیاز برای پاسخ به یک سؤال کتبی هستند، اما اغلب باید چندین عملیات را روی آن داده‌ها انجام دهید تا به پاسخ برسید. آن‌ها همچنین ممکن است شامل سؤالاتی باشند که در آن‌ها یک مسئله ریاضی در کلمات مطرح شده است و وظیفه شما این است که منطق لازم را برای یافتن راه‌حل به کار ببرید.

در تست‌های کارشناسی ارشد و سطح مدیریت اغلب از شما انتظار می‌رود که به سؤالات تفسیر داده‌ها پاسخ دهید. این‌ها به شکل نمودارها و نمودارهایی هستند که باید آن‌ها را بفهمید و سپس تفسیر کنید. به‌عبارت‌دیگر، به‌جای اینکه چه محاسباتی را اعمال کنید، باید نحوه دریافت پاسخ را بررسی کنید.

تست‌های استدلال عددی

برای کمک به شما در مورد اینکه تست توانایی عددی شامل چه چیزهایی می‌شود، در اینجا یک تست تمرینی برای شروع شما وجود دارد:

دو نوع سؤال عددی وجود دارد که به‌طور منظم در تست‌های روان‌سنجی ظاهر می‌شوند:

سؤالات سرعت – با زمان نامحدود، اکثر افرادی که در این تست‌ها شرکت می‌کنند می‌توانند به تمام سؤالات با موفقیت پاسخ دهند. بااین‌حال، زمان مجاز برای تکمیل تست به‌قدری کوتاه است که حتی از توانمندترین فرد نیز انتظار نمی‌رود آن را تمام کند. این بدان معنی است که نتیجه به تعداد پاسخ‌های صحیح در زمان نسبتاً کوتاه مجاز بستگی دارد.

تست قدرت – شامل سؤالاتی است که سختی آن‌ها متفاوت است. انتظار نمی‌رود هیچ‌کس تمام پاسخ‌های صحیح را دریافت کند، حتی با زمان نامحدود. در عمل، زمان معین اما کافی برای تست‌های قدرت تعیین می‌شود.

برخی از اشکال کمیاب‌تر تست‌های استدلال عددی محدودیت زمانی و/یا نمره منفی ندارند (پاسخ‌های نادرست از نمره کل شما کسر می‌شود، نه اینکه فقط نمره صفر بگیرید).

بسته به ارائه‌دهنده، تست‌های استدلال عددی را می‌توان در خانه یا در یک مرکز ارزیابی انجام داد. گاهی اوقات هر دو – بسیاری از سازمان‌ها از روشی برای مقابله با تقلب استفاده می‌کنند که داوطلبان را ملزم می‌کند تا تست دیگری را در مرکز ارزیابی حضوری انجام دهند. اگر امتیاز خانگی و حضوری تفاوت فاحشی داشته باشند، زنگ خطر به صدا درمی‌آید.

مدت‌زمان هر تست توانایی عددی که از شما خواسته می‌شود به عوامل متعددی ازجمله تعداد تست‌های دیگری که در روز شرکت می‌کنید بستگی دارد. بااین‌حال، اکثر تست‌ها حدود ۳۰ تا ۴۰ دقیقه طول می‌کشند و حدود ۳۰ تا ۴۰ سؤال دارند.

سؤالات مورد استفاده در تست‌های توانایی عددی را می‌توان به چهار نوع اصلی طبقه‌بندی کرد:

محاسبات عددی – این سؤالات شامل اصول اساسی حساب شامل جمع، تفریق، ضرب، تقسیم، درصد، نسبت، کسر و اعشار است. برای کسب امتیاز خوب در این سؤالات، باید بدون استفاده از ماشین‌حساب محاسباتی سریع و دقیق انجام دهید.

تخمین عددی – تخمین عددی در بسیاری از مشاغل فنی که باید به سرعت و دقیق مقادیر مواد و غیره را تخمین بزنید، ضروری است. این سؤالات از شما می‌خواهد که پاسخ‌های سؤالات عددی ساده را برآورد کنید. شما نباید سعی کنید پاسخ‌ها را محاسبه کنید. این کار زمان زیادی را می‌گیرد و شما را از پاسخ دادن به سؤالات کافی برای کسب نمره خوب بازمی‌دارد.

استدلال عددی – این سؤالات به‌جای توانایی شما در انجام محاسبات، توانایی استدلال شما را آزمایش می‌کنند. به‌عبارت‌دیگر، به‌جای اینکه به شما گفته شود که چه محاسباتی را باید اعمال کنید، باید نحوه دریافت پاسخ را بررسی کنید. آن‌ها همیشه شامل تعدادی سؤال از سری اعداد هستند که در آن‌ها باید بررسی کنید که کدام عدد یا اعداد در این مجموعه وجود ندارد. آن‌ها همچنین شامل سؤالات متنی هستند که در آن‌ها یک مسئله ریاضی در کلمات مطرح می‌شود و وظیفه شما این است که منطق لازم را برای یافتن پاسخ به کار ببرید.

تفسیر داده‌ها – اکثر مشاغل مدیریتی و نظارتی از شما می‌خواهند که داده‌های ارائه شده در نمودارها، جداول و نمودارها را برای تصمیم‌گیری روزانه تفسیر کنید. این تست‌ها معمولاً از نمودارهای دایره‌ای، نمودارهای خطی، نمودارهای پراکنده و جداول داده‌ها استفاده می‌کنند که برای پاسخ به سؤالات باید تفسیر کنید. سؤالات پیچیده‌تر ممکن است داده‌ها را در یک قالب (مانند جدول) و زیرمجموعه‌ای از این داده‌ها را در قالب دیگری (مانند نمودار دایره‌ای) نشان دهند. برای پاسخ به سؤالات، باید بتوانید به‌صورت منطقی به این دو عنصر اشاره کنید.

این مقاله به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌راحتی می‌توانید در زمینه‌هایی که احساس می‌کنید ضعیف هستید تمرین کنید و در کمترین زمان بیشترین سود را به شما می‌دهد؛ بنابراین، هر تست حاوی سؤالات بیشتری از هر نوع است که در یک تست واقعی دریافت می‌کنید.

همچنین تضمین می‌کند که شما حداکثر در معرض طیف وسیعی از سبک‌ها و انواع سؤالات تا حد ممکن قرار بگیرید. مهم است که به یاد داشته باشید که یک تست واقعی حاوی ترکیبی از انواع سؤال است.

چرا کارفرمایان از این تست‌ها استفاده می‌کنند؟

تست‌های روان‌سنجی سابقه طولانی تحقیقاتی در پشت خود دارند. یک همبستگی قوی بین عملکرد در این تست‌ها و عملکرد در محل کار باعث شده است که شرکت‌ها در سراسر جهان روی آن‌ها به عنوان بخش مهمی از فرآیند استخدام خود سرمایه‌گذاری کنند.

بسیاری از کارفرمایان باید بدانند که شما پایه محکمی از مهارت‌های پایه ریاضی دارید.

این مهارت‌ها (محاسبه درصدها، نسبت‌ها، کسری‌ها، سود، درآمد و غیره) تقریباً در هر زمینه‌ای از کسب‌وکار حیاتی هستند.

کارفرمایان از تست‌های توانایی عددی در درجه اول به دلیل موارد زیر استفاده می‌کنند:

سابقه اثبات شده آن‌ها در نشان دادن عملکرد محل کار

استفاده آن‌ها از مهارت‌های ریاضی مرتبط با شغلی که برای آن درخواست می‌کنید

این واقعیت که این تست‌ها به‌طورکلی کاملاً منصفانه هستند

آن‌ها بر اساس چیزی جز توانایی و تمرین خام شما نیستند

به این دلایل و بیشتر، بسیاری از کارفرمایان حتی می‌گویند که برای این تست‌های استعداد بیشتر از مدارک دانشگاهی ارزش قائل هستند.

استخدام‌کنندگان شرکت می‌دانند که استخدام‌های جدید آن‌ها لزوماً دانش زیادی در صنعت یا شغل خاص ندارند. این چیزی است که با تجربه می‌آید. نکته کلیدی برای آن‌ها این است که متقاضیانی را انتخاب کنند که پایه‌هایی را داشته باشند که به آن‌ها اجازه می‌دهد با محیط سازگار شوند و مهارت‌ها و دانش موردنیاز خود را به دست آورند.

شرکت‌ها در درجه اول به درک شما از اصول اولیه علاقه‌مند هستند. آن‌ها همچنین در حال بررسی این هستند که شما با چه سرعتی می‌توانید تحت‌فشار کار کنید. این نوع از محاسبات باید به‌گونه‌ای باشد که می‌توانید هر زمان که نیاز باشد سریع و دقیق انجام دهید.

چه چیزی تست‌های توانایی عددی را چالش‌برانگیز می‌کند؟

تست‌های توانایی عددی اغلب سخت‌ترین نوع تست استعداد برای بسیاری از داوطلبان است. این به چند دلیل کلیدی است که در اینجا به آن‌ها اشاره می‌کنیم:

محدودیت زمانی

به‌طور متوسط، شما معمولاً بین ۴۵ ثانیه تا ۲ دقیقه برای پاسخ به هر سؤال فرصت دارید.

در سطح پایین‌تر این مقیاس، واقعاً سخت است. تست‌های زیادی وجود دارد که در آن‌ها رسیدن به انتها یک شاهکار است.

داشتن توانایی و اعتمادبه‌نفس برای تفسیر داده‌ها، تصمیم‌گیری در مورد آنچه باید انجام شود و سپس انجام سریع آن عملیات چالش‌برانگیز است، بنابراین تمرین ضروری است.

عملیات چندگانه

بسیاری از سؤالات پاسخ مستقیمی نخواهند داشت. به‌عنوان‌مثال، برای رسیدن به جواب، فقط باید دو عدد را ضرب کنید.

این مهارتی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود و فقط از تمرین ناشی می‌شود. ممکن است در جمع، ضرب، درصدها و غیره واقعی باشید، اما اگر نتوانید به سرعت و به‌دقت تشخیص دهید دقیقاً کدام عملیات را باید انجام دهید و به چه ترتیبی انجام دهید، باز هم عقب خواهید ماند.

ریاضی

گاهی اوقات خود مهارت‌های ریاضی می‌توانند دشوار باشند – به‌خصوص اگر ریاضیات قوی‌ترین حوزه شما نباشد.

وقتی دو مشکل قبلی را در نظر بگیرید – محدودیت زمانی و درک نحوه پاسخ به سؤال – فشار موقعیت به‌راحتی می‌تواند عملکرد خوب را دشوار کند.

تأمین‌کنندگان مختلف تست‌های استدلال عددی

همه تست‌های عددی یکسان ایجاد نمی‌شوند. درحالی‌که هدف همه آن‌ها آزمایش مجموعه‌ای از مهارت‌های مشابه است، هر سازنده تست ایده‌های خود را در مورد بهترین روش برای انجام آن دارد.

به عنوان بخشی از آمادگی خود، اگر بتوانید دریابید که شرکتی که برای آن درخواست می‌دهید از چه ارائه‌دهنده تستی استفاده می‌کند، می‌توانید حتی بیشتر روی تمرین خود تمرکز کنید.

سؤالات محاسبات عددی

سؤالات محاسبات عددی شامل اصطلاحات و روش‌های ریاضی و اصول اساسی حساب است، مانند:

اضافه

منها کردن

ضرب

بخش

درصدها

نسبت‌ها

کسری

اعداد اعشاری

این نوع تست را می‌توان به عنوان یک تست سرعت دسته‌بندی کرد و برای تعیین عدد اولیه شما استفاده می‌شود. شما مجاز به استفاده از ماشین‌حساب نخواهید بود.

اگر حسابی خیلی زنگ‌زده هستید، جداول زمان تا ۱۲ را دوباره یاد بگیرید و محاسبات ضرب، تقسیم و درصد را تمرین کنید. تمرین می‌تواند نمرات تست شما را برای انواع تست‌های استعداد بهبود بخشد، بنابراین تا جایی که می‌توانید نمونه‌های بیشتری را امتحان کنید.

این سؤالات به‌طور مستقیم برای بسیاری از مشاغل اداری و دفتری قابل‌اجرا هستند، اما می‌توانند به عنوان جزئی از تست‌های فارغ‌التحصیل و مدیریت نیز ظاهر شوند.

سرعت پاسخ دادن به این سؤالات معیار مهمی است، زیرا اکثر افراد می‌توانند با توجه به زمان نامحدودی که در آن پاسخ دهند، به نمره بسیار بالایی دست یابند؛ بنابراین می‌توانید انتظار ۲۵ تا ۳۵ سؤال را در ۲۰ تا ۳۰ دقیقه داشته باشید.

محاسبات ساده

شما می‌توانید با تمرین محاسبات ذهنی خود تا زمانی که سریع و مطمئن باشید به پیشرفت بزرگی در نمرات خود برسید. امتیاز شما در تست‌های سرعت ساده بسیار تحت تأثیر توانایی شما در جمع، تفریق، ضرب و تقسیم سریع و دقیق خواهد بود.

در یک تست معمولی از ۶۰ سؤال ترکیبی، ممکن است نیاز به انجام بیش از ۲۰۰ عملیات ضرب و تقسیم جداگانه داشته باشید. دانستن جداول ضرب خود (حداکثر جدول ده برابری) و قادر به دادن پاسخ فوری به هر عملیاتی ضروری است.

کلمه کلیدی در اینجا “فوری” است. اکثر مردم می‌توانند به حدود ۸۰ درصد از این عملیات پاسخ فوری بدهند و چند ثانیه طول می‌کشد تا به بقیه آن فکر کنند. این چند ثانیه اضافی در طول تست جمع می‌شود، جایی که پاسخ دادن به یک سؤال می‌تواند شامل سه یا چهار مورد از این عملیات ساده باشد.

انتخاب رشته پایه نهم به دهم – مرکز مشاوره جوانه رش

دانش‌آموزان پایه نهم که در آستانه انتخاب رشته قرار دارند، اولین تصمیم مهم زندگی خود را برای آینده تحصیلی و شغلی می‌گیرند. تصمیمی که اگر با سهل و ساده‌انگاری همراه باشد، ممکن است انگیزه دانش‌آموز را برای ادامه تحصیل کمتر کند. دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به مقطع دهم باید پس از اتمام امتحانات پایانی خردادماه خود انتخاب رشته کنند. در انتخاب رشته پایه دهم، نمرات ۳ سال دوره اول دبیرستان اول، آزمون مشاوره‌ای، علاقه و نظر دانش‌آموز و… تأثیرگذار است. برای انجام این امر، باید در زمان مقرر که از سوی آموزش‌وپرورش مشخص می‌شود، به سامانه پادا به نشانی pada.medu.ir مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهند.

انتخاب رشته نهم به دهم می‌تواند آینده تحصیلی دانش‌آموزان را رقم بزند، پس در انجام این فرآیند همه جوانب امر را به‌دقت بسنجید.

انتخاب رشته نهم به دهم در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته نهم به دهم در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

انتخاب رشته نهم به دهم در تبریز – مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز

بعدازاین‌که امتحانات خردادماه نیمسال دوم تحصیلی پایه نهم تمام شد، دانش‌آموزان باید از طریق شرکت در آزمون‌های مشاوره‌ای و تکمیل فرم هدایت تحصیلی، نسبت به انجام انتخاب رشته خود اقدام کنند.

انتخاب رشته پایه نهم در سال‌های گذشته به‌صورت اینترنتی، از طریق سامانه همگام انجام می‌شد اما برای سال جاری، دانش‌آموزان باید از طریق سایت پادا به تکمیل فرم‌های مربوطه بپردازند.

 • ورود به سایت پادا به  آدرس اینترنتی pada.medu.ir  و انتخاب گزینه “آموزشی” با توجه به فلش.

 از میان آیکون‌های قابل‌مشاهده گزینه “مشاهده کارنامه” را انتخاب کنید.

 • نام کاربری، کلمه عبور و کد امنیتی را در فیلدهای مربوطه وارد نموده و در انتها بر روی گزینه “ورود کاربران” کلیک نمایید.
 • فشردن کلید “انتخاب رشته پایه نهم و رؤیت فرم شماره ۶ رشته تحصیلی” و دریافت فایل اولویت‌بندی
 • انتخاب رشته تحصیلی و مدرسه

شرایط انتخاب رشته هریک از رشته‌های تحصیلی نهم به دهم

بر اساس تغییراتی که در انتخاب رشته دوران متوسطه صورت گرفت، دانش‌آموزان پایه نهم باید بدانند تمام نمرات سه سال دوران متوسطه اول همچنین ضریب درس‌ها برای تمامی رشته‌ها یکسان است. انتخاب رشته نهم به رتبه دانش‌آموز بستگی دارد، برای مثال اگر دانش‌آموزی رتبه لازم برای انتخاب رشته در علوم تجربی را ندارد، می‌بایست در گروه‌های فنی و یا انسانی و… دست به انتخاب بزند.

سهمیه‌های مؤثر در این مرحله شامل مناطق، ایثارگران، جانبازان، خانواده شهدا و رزمندگان است و افرادی که از آن‌ها برخوردارند، در اولویت پذیرش قرار می‌گیرند. برای انتخاب رشته نهم به دهم، 100 امتیاز در نظر گرفته‌شده و بسته به این‌که دانش‌آموز چه امتیازی کسب می‌کند، باید رشته موردنظر را انتخاب نماید. در ادامه، می‌توانید نحوه تقسیم‌بندی این امتیازها را مشاهده کنید.

امتیازات انتخاب رشته نهم به دهم ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲
معیارامتیاز
سوابق تحصیلی۳۵
آزمون‌های مشاوره‌ای۳۰
نظر دانش‌آموز۱۰
نظر معلمان۱۰
نظر مشاور۱۰
نظر والدین۵
 • آزمون‌های مشاوره‌ای اعم از استعداد، رغبت، شخصیت و ارزش‌های تحصیلی – شغلی دانش‌آموز طی 6 مرحله در طول ۳ سال تحصیلی هفتم، هشتم و نهم برگزار می‌شود.
 • برای ورود به هر یک از رشته‌های تحصیلی شاخه نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش بایستی موفق به کسب حداقل میانگین دروس تخصصی در هر سه پایه هفتم، هشتم و نهم شوید که برای پایه هفتم و هشتم با ضریب ۱ و پایه نهم با ضریب ۳ اعمال خواهد شد.

معرفی رشته‌ها برای انتخاب رشته نهم به دهم

رشته‌های دوره متوسطه دوم شامل 3 مجموعه نظری، فنی و حرفه‌ای و کاردانش است که هرکدام دارای زیرشاخه‌هایی هستند. در ادامه تمامی رشته‌ها و شرایط ورود به آن‌ها را ذکر کرده‌ایم.

رشته‌های شاخه نظری

شاخه نظری که طرفداران زیادی در بین دانش‌آموزان دارد، شامل رشته‌های ریاضی و فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و معارف اسلامی است. برای ورود به هر یک از این رشته‌ها بایستی نمره لازم را کسب نمایید.

رشته علوم انسانی

دانش‌آموزان و یا والدین توجه داشته باشند که داشتن نقاط قوت در درس‌های ادبیات و عربی لازمه تحصیل در این رشته می‌باشد و همچنین علاقه و توانایی در درس‌های حفظی نیز باید موردتوجه قرار بگیرد. البته اکثر دانش‌آموزان برای فرار از درس ریاضی به رشته علوم انسانی پناه می‌برند، درحالی‌که تحصیل در این رشته نیز به کسب توانایی به‌طور سطحی در درس‌های ریاضی نیازمند است.

افرادی که در رشته علوم انسانی فارغ‌التحصیلمی شوند، می‌بایست به برگ خریدهای روابط عمومی قوی و سخنوری، حفظیات قوی و به‌طورکلی مهارت‌های ارتباطی توجه داشته و آن‌ها را تا حدودی کسب نمایند. چراکه رشته‌های دانشگاهی علوم انسانی اعم از روانشناسی، حقوق علوم اجتماعی، اقتصاد، مشاوره، مدیریت و… نیازمند دستیابی به این مهارت‌ها می‌باشد.

شرایط پذیرش در رشته علوم انسانی
عنوان دروسشرایط
مجموع نمرات مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربیحداقل ضریب ۴۲
زبان و ادبیات فارسیضریب ۴ و حداقل نمره ۱۴
مطالعات اجتماعیضریب ۳ و حداقل نمره ۱۳
عربیضریب ۲ و حداقل نمره ۱۲
معدلحداقل ۱۴

رشته علوم و معارف اسلامی

اگر به موضوعات و درس‌های عربی، فقه و تفسیر قرآن علاقه‌مند هستید، می‌توانید در انتخاب رشته پایه نهم، رشته علوم و معارف اسلامی را انتخاب نمایید. این رشته هم مانند علوم انسانی نیازمند توانایی در زمینه حفظیات می‌باشد و فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در دانشگاه‌های علوم و حدیث و حوزه علمیه مشغول به تحصیل شوند.

شرایط پذیرش در رشته علوم و معارف اسلامی
عنوان دروسشرایط
مجموع نمرات مطالعات اجتماعی، زبان و ادبیات فارسی و عربیحداقل ضریب ۴۲
زبان و ادبیات فارسیضریب ۴ و حداقل نمره ۱۴
مطالعات اجتماعیضریب ۳ و حداقل نمره ۱۳
عربیضریب ۲ و حداقل نمره ۱۲
معدلحداقل ۱۴

رشته علوم تجربی

رشته تجربی یکی از رشته‌هایی است که هم در دوران دبیرستان و هم در انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ متقاضی بالاتری نسبت به سایر رشته‌ها دارد. چنانچه علاقه‌مند به تحصیل در این رشته هستید، باید بدانید که داشتن نقاط قوت در درس‌های زیست‌شناسی، ریاضی، فیزیک و شیمی برای موفقیت شما ضروری است. دانش‌آموزان این رشته باید تا حدودی به حفظیات نیز علاقه‌مند بوده و کنجکاوی و اشتیاق بالایی نسبت به بررسی موجودات زنده و عوامل مؤثر در زندگی آن‌ها از خود نشان دهند و نداشتن علاقه در این زمینه بعدها موجب نارضایتی آن‌ها خواهد شد.

شرایط پذیرش در رشته علوم تجربی
عنوان دروسشرایط
مجموع نمرات ریاضی و علوم تجربیحداقل ضریب ۴۲
ریاضیضریب ۳ و حداقل نمره ۱۳
علوم تجربیضریب ۳ و حداقل نمره ۱۴
معدلحداقل ۱۴

رشته ریاضی و فیزیک

رشته ریاضی و فیزیک به توانایی بالای دانش‌آموز در دو درس ریاضی و فیزیک نیازمند است؛ بنابراین داشتن پایه قوی در این دو درس و همچنین شیمی برای موفقیت در این رشته الزامی می‌باشد. علاوه بر این موارد، دانش‌آموزان باید قدرت تجسمی بالایی نیز داشته باشند تا در رشته‌های دانشگاهی به مشکل بر نخورند. به همین خاطر توصیه می‌کنیم، اگر در این درس‌ها نمرات خوبی کسب نکرده‌اید، رشته‌های دیگری را برای تحصیل انتخاب نمایید.

شرایط پذیرش در رشته ریاضی و فیزیک
عنوان دروسشرایط
مجموع نمرات ریاضی و علوم تجربیحداقل ضریب ۴۲
ریاضیضریب ۳ و حداقل نمره ۱۴
علوم تجربیضریب ۳ و حداقل نمره ۱۳
معدلحداقل ۱۴

رشته‌های شاخه فنی و حرفه‌ای

اگر علاقه‌مند به تحصیل در این شاخه هستید، باید بدانید که رشته فنی و حرفه‌ای دارای 4 زیرگروه هنر، مدیریت و خدمات، صنعت و کشاورزی می‌باشد. با انتخاب رشته‌های تحصیلی فنی و حرفه‌ای ۱۴۰۱ – ۱۴۰۲ تقریباً می‌توانید به‌تمامی رشته‌های ریاضی و فیزیک در دانشگاه راه یابید؛ اما شما شانس قبولی در دانشگاه خوب و درجه‌یک کشور را در مقطع کارشناسی ارشد از دست می‌دهید.

چنانچه به کارهای عملی علاقه داشته و دوست دارید که زودتر وارد بازار کار شوید، رشته فنی و حرفه‌ای بهترین گزینه برای انتخاب رشته در پایه نهم می‌باشد. همچنین توجه داشته باشید، کسانی که در این رشته تحصیل می‌کنند، کارهای عملی و خلاقانه را می‌توانند به‌خوبی انجام دهند و برای انجام درست‌کارها حتماً مشاغل مهندسی با تحصیلات عالی لازم نیست.

شرایط پذیرش در رشته فنی و حرفه‌ای
عنوان دروسشرایط
مجموع نمرات ریاضی، علوم تجربی و حرفه‌وفنحداقل ضریب ۳۰
ریاضیحداقل نمره ۱۰ بدون تبصره
معدلحداقل ۱۲

رشته‌های شاخه کاردانش

رشته‌های تحصیلی شاخه کاردانش شباهت زیادی با رشته‌های فنی و حرفه‌ای دارند، اما در این شاخه رشته‌های جزئی‌تر را هم می‌توانید انتخاب نمایید. یکی از ویژگی‌های رشته‌های کاردانش این است که برای کسب دیپلم آن‌ها می‌توان با ثبت‌نام دوره‌های فنی و حرفه‌ای در آموزشگاه‌هایی که مجوز خود را از سازمان فنی و حرفه‌ای دریافت کرده‌اند، آن را دریافت کرد. تفاوتی که بین رشته‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش وجود دارد، این است که فارغ‌التحصیلان فنی و حرفه‌ای راحت‌تر وارد بازار کار شده و درس‌های سخت‌تری نسبت به کاردانش می‌گذرانند، اما واحدهای کارگاهی این رشته‌ها بیشتر می‌باشد.

شرایط پذیرش در رشته کاردانش
عنوان دروسشرایط
مجموع نمرات ریاضی و کار و فن‌آوریحداقل ضریب ۳۶
ریاضیضریب ۲
کار و فن‌آوریضریب ۳
معدلحداقل ۱۲

مشاوره انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم به دهم ۱۴۰۱ – 1402

برای انتخاب رشته موفق توجه به علاقه و آینده شغلی رشته موردنظر بسیار مهم می‌باشد، بااین‌حال بسیاری از دانش‌آموزان اطلاع دقیقی از رشته انتخابی خود ندارند، پس مشورت با والدین و مشاوره تحصیلی می‌تواند به شما در امر انتخاب رشته صحیح کمک کند. انتخاب رشته نهم به دهم، یکی از مراحل مهم دانش‌آموزان برای انتخاب کردن حرفه موردنظر است که در سال‌های گذشته با سیستم مخصوص به خود امتیازبندی شده است.

 • آگاهی از توانایی‌ها و استعداد خود: دانش‌آموزان باید به شناخت دقیق از خود دست یابند. به نمراتی که در سال‌های قبل کسب کرده‌اند، توجه کرده و وضعیت تحصیلی خود را در نظر بگیرند. اگر بخواهند رویایی نگاه کنند هرگز نمی‌توانند توانایی‌های واقعی خود را شناخته و رشته مناسبی برای خود انتخاب کنند. در این مورد می‌توانند با والدین و مشاوران مدرسه خود مشورت نموده و همچنین ساعاتی را به ارزیابی توانایی‌های خود در مدرسه وزندگی‌شان اختصاص دهند.
 • بررسی رشته موردعلاقه خود با توانایی‌ها و امکانات موجود: دانش‌آموزان باید خود را در رشته موردعلاقه خود ببینند و بررسی کنند که آیا می‌توانند با توجه به امکانات استعداد و شرایط موجود در این رشته تحصیل نمایند؟ پس یکی از معیارهای مهم در انتخاب رشته داشتن علاقه و اشتیاق می‌باشد.
 • شناخت دقیق رشته‌ها: دانش‌آموزان بایستی با تحقیق از معلمان و مشاوران مدرسه خود بتوانند شناخت دقیقی نسبت به رشته‌ها، ضریب و دروس مهم آن‌ها کسب کنند.
 • دانش‌آموزانی که نمره لازم در امتحانات خردادماه جهت ورود به رشته دلخواه خود را کسب نکرده باشند، می‌توانند جهت مجاز شدن برای ورود به رشته، مجدداً در آزمون مربوطه شرکت کنند.

دانش‌آموزانی که هدایت تحصیلی پایه نهم را انجام داده و شرایط لازم برای انتخاب رشته را دارند، جهت داشتن یک انتخاب رشته موفق بایستی پارامترهای مهمی از جمله بازار کار، شغل و درآمد آن رشته را بررسی نموده و سپس با آگاهی کامل، این فرآیند را انجام دهند. البته موفقیت در هر شغلی به توانایی‌ها و تلاش هر فرد در آن زمینه بستگی دارد و لذا با توجه به موفقیت افراد دیگر تصمیم‌گیری نکنید.

اعتراض به نتایج انتخاب رشته نهم به دهم 

نحوه اعتراض به نتایج انتخاب رشته نهم به دهم در سال ۱۴۰۱ به دو صورت حضوری و غیرحضوری می‌باشد:

اعتراض به‌صورت غیرحضوری

برای اعتراض به نتایج انتخاب رشته نهم به دهم به‌صورت اینترنتی، متقاضیان می‌بایست به سایت پادا مراجعه نموده و گزینه دریافت کارنامه را انتخاب نمایند. با توجه به این‌که نتایج انتخاب رشته نهم به دهم در سال جاری در سامانه pada.medu.ir  صوت نپذیرفته است، این قسمت در سامانه مذکور فعلاً در دسترس نیست.

اعتراض به‌صورت حضوری

اما نحوه اعتراض حضوری دانش‌آموزانی که به انتخاب رشته تحصیلی خویش معترض هستند به این‌گونه است که ابتدا می‌بایست به مدارس خویش مراجعه نموده  و فرمی در این خصوص دریافت نمایند و پس‌ازآن به ادارات کل نواحی آموزش‌وپرورش استان‌ها مراجعه کنند.

برای ثبت اعتراض به نتایج انتخاب رشته پایه نهم به دهم در مناطق مختلف آموزش‌وپرورش کمیسیون ثبت‌نام برگزار می‌شود، به این صورت که پرونده دانش‌آموزان برای ثبت اعتراض آنان موردبررسی قرار خواهد گرفت. دانش‌آموزانی که مطابق با جدول امتیازات هدایت تحصیلی موفق به اخذ امتیاز بالایی شده‌اند اما در مرحله نخست، نتوانستند نمره موردنیاز خود را کسب نمایند، می‌توانند اعتراض خود را به نتایج هدایت تحصیلی ثبت نموده تا بتوانند برای نام‌نویسی در رشته موردنظر خود اقدام کنند و این گمان نیز وجود دارد

انتخاب رشته نهم به دهم ۱۴۰۱ چه زمانی انجام می‌شود؟

پس از اتمام امتحانات پایانی خردادماه، زمان انتخاب رشته دانش‌آموزان پایه نهم برای ورود به پایه دهم فرا می‌رسد.

چه سهمیه‌هایی در انتخاب رشته پایه نهم به دهم مؤثر می‌باشند؟

سهمیه‌های مناطق، ایثارگران جانبازان خانواده شهدا و رزمندگان از جمله سهمیه‌های مهم در انتخاب رشته این پایه هستند.

برای انتخاب رشته‌های شاخه نظری در پایه نهم به دهم داشتن چه معدلی شرط است؟

انتخاب این رشته‌ها مشروط به داشتن حداقل معدل ۱۴ می‌باشد.

انتخاب رشته در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
انتخاب رشته در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید