کارگاه آموزشی تخصصی WISC-V

0
307
کارگاه آموزشی تخصصی WISC-V - مدرس پروفسور اکبر رضایی - مرکز جوانه رشد تبریز
کارگاه آموزشی تخصصی WISC-V - مدرس پروفسور اکبر رضایی - مرکز جوانه رشد تبریز

🟣 کارگاه آموزشی تخصصی WISC-V 

🌱 مقیاس هوشی وکسلر کودکان- ویرایش پنجم- ۶ تا ۱۶ سال

🌱 اجرا، نمره‌گذاری و تفسیر مقیاس‌های استدلال سیال، درک کلامی، پردازش دیداری فضایی، حافظه فعال، سرعت پردازش و مقیاس کل

🔴 مدرس: پروفسور اکبر رضایی- استاد تمام و عضو هیئت‌علمی دانشگاه

🟢 با توجه به اینکه ظرفیت کارگاه محدود است و اولویت با عزیزانی است که زودتر ثبت‌نام خود را قطعی کنند.

🟣 زمان برگزاری: پنج‌شنبه ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۱ از ساعت ۹ تا ۱۴

🔶🔶 آخرین مهلت تخفیف ثبت‌نام زودهنگام ۱۱ اسفندماه ۱۴۰۱

🟢 برای کسب اطلاعات بیشتر و ثبت‌نام با شماره همراه مرکز جوانه رشد تبریز ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ تماس بگیرید.

🔷🔷 شایان‌ذکر است که کلینیک روانشناسی جوانه رشد با مجوز رسمی سازمان نظام روانشناسی ایران فعالیت دارد.

کارگاه آموزشی تخصصی WISC-V – آزمون هوشی وکسلر کودکان (WISC)

آزمون هوش وکسلر برای کودکان – ویرایش پنجم، استاندارد ایران (WISC-V) یک ابزار بالینی جامع و جداگانه است که برای ارزیابی مهارت‌های استدلال کودکان ۶ تا ۱۶ سال استفاده می‌شود. نتایج آزمون شامل نمره ضریب هوشی کامل (IQ) و همچنین رتبه‌بندی و نمرات معادل برای شاخص‌های درک کلامی، فضایی دیداری، استدلال سیال، حافظه کاری و سرعت پردازش است.

WISC-V  را می‌توان برای اهداف شناسایی ناتوانی ذهنی، استعداد، ناتوانی‌های یادگیری خاص، قرار دادن در برنامه‌های تخصصی و مداخله بالینی استفاده کرد. ارزیابی معمولاً بین یک و نیم تا دو ساعت زمان نیاز دارد و با استفاده از iPad انجام می‌شود.

نمرات ارزیابی ما توسط روانشناسان باتجربه، تحلیل و گزارش می‌شود.

کارگاه آموزشی تخصصی WISC-V  – مهارت‌های ارزیابی‌شده با WISC-V

آزمون روان‌سنجی WISC-V اخیراً (۲۰۱۶) به‌روز شده است تا ۷۵ سال تحقیق و پیشرفت در زمینه ارزیابی فکری را در خود جای دهد و همچنین نیازهای عملی و بالینی جامعه معاصر را منعکس می‌کند.

WISC-V دارای ۱۰ خرده آزمون اصلی و خرده آزمون تکمیلی است:

 • شباهت‌ها و واژگان دو خرده آزمون اصلی هستند که نمره درک کلامی را تشکیل می‌دهند.
 • دو زیر آزمون اصلی بصری-فضایی عبارت‌اند از طراحی بلوک و پازل‌های بصری.
 • استدلال سیال با دو خرده آزمون اصلی، استدلال ماتریس و وزن‌های اشکال اندازه‌گیری می‌شوند.
 • فراخنای ارقام و فراخنای تصویر دو خرده آزمون اصلی حافظه کاری هستند و کدگذاری و جستجوی نمادها دو خرده آزمون اصلی سرعت پردازش هستند.

بااین‌حال، ۱۰ خرده آزمون اصلی به‌طور یکسان در ضریب هوش کامل یا نمره IQ نقش ندارند. ضریب هوشی در مقیاس کامل از هفت زیر آزمون اولیه تشکیل شده است.

 • شباهت‌ها
 • واژگان
 • طراحی بلوک‌ها،
 • استدلال ماتریسی
 • وزن‌های اشکال
 • فراخنای ارقام و رمزگذاری

هنگامی‌که ما در مورد IQ یک فرد صحبت می‌کنیم، به‌طورکلی به نمره FSIQ آن‌ها اشاره می‌کنیم. همچنین ممکن است یک نمره GAI دریافت کنید که مشابه یک FSIQ است. بااین‌حال، وزن کمتری بر حافظه کاری و سرعت پردازش می‌گذارد. اختلاف قابل‌توجه بین FSIQ و GAI کودک ممکن است نشان‌دهنده ناتوانی یادگیری باشد.

کارگاه آموزشی تخصصی حضوری و آنلاین WISC-V – اطلاعات بیشتر درباره شاخص‌های WISC-V

 • شاخص درک کلامی توانایی کودکان در دسترسی و به کار بردن دانش اکتسابی کلمات را می‌سنجد. به‌طور خاص، این نمره نشان‌دهنده توانایی کودکان در بیان کلامی مفاهیم معنادار، تفکر در مورد اطلاعات کلامی و بیان خود با استفاده از کلمات است.
 • شاخص دیداری-فضایی توانایی کودک را در ارزیابی جزئیات دیداری و درک روابط دیداری-فضایی برای ساختن طرح‌های هندسی از روی یک الگو اندازه‌گیری می‌کند. این مهارت مستلزم استدلال دیداری-فضایی، ادغام و ترکیب روابط جزء-کل، توجه به جزئیات دیداری، گاهی اوقات با استفاده از هماهنگی دست و چشم و کار سریع و کارآمد با اطلاعات دیداری است.
 • شاخص استدلال سیال توانایی کودک را در تشخیص رابطه مفهومی زیربنایی بین اشیاء دیداری و استفاده از استدلال برای شناسایی و اعمال قوانین می‌سنجد. شناسایی و کاربرد روابط مفهومی مستلزم استدلال استقرایی و کمی، هوش دیداری گسترده، پردازش هم‌زمان و تفکر انتزاعی است.
 • شاخص حافظه کاری توانایی کودک را برای ثبت، نگهداری و دست‌کاری اطلاعات دیداری و شنیداری اندازه‌گیری می‌کند. این تکالیف مهارت‌های فرد را در توجه، تمرکز و استدلال ذهنی و همچنین تمایز بینایی و شنوایی اندازه‌گیری می‌کند. این مهارت ارتباط تنگاتنگی با یادگیری و پیشرفت دارد.
 • شاخص سرعت پردازش، سرعت و دقت کودک در شناسایی دیداری، تصمیم‌گیری و اجرای تصمیم را اندازه‌گیری می‌کند. عملکرد مربوط به اسکن دیداری، تمایز دیداری، حافظه دیداری کوتاه‌مدت، هماهنگی بینایی حرکتی و تمرکز است. این مهارت ممکن است برای رشد کودک در خواندن و توانایی تفکر سریع به‌طورکلی مهم باشد. افرادی که سرعت پردازش کمتری دارند معمولاً به زمان بیشتری برای تکمیل کارهای مدرسه و سایر کارهای روزانه نیاز دارند. شاخص سرعت پردازش پایین نشان می‌دهد که یک کودک برای انجام برخی تکالیف، بیشتر از حد متوسط زمان صرف می‌کند. دانش‌آموزان بسیار وظیفه‌شناس، دانش‌آموزانی که اضطراب امتحان دارند یا کمال‌گرایان معمولاً بدون توجه به اینکه با چه سرعتی اطلاعات را پردازش می‌کنند، نمره پایین‌تری در PSI می‌گیرند.

نمره ضریب هوشی مقیاس کامل از هفت خرده آزمون مشتق می‌شود و توانایی را در پنج حوزه توانایی شناختی خلاصه می‌کند: شاخص‌های درک کلامی، دیداری-فضایی، استدلال سیال، حافظه کاری و شاخص‌های سرعت پردازش. امتیاز مقیاس کامل WISC–V یکی از راه‌های مشاهده عملکرد فکری و مهارت‌های استدلال کودک است. بالاترین امتیاز شاخص ممکن که می‌توان در استاندارد WISC-V به دست آورد ۱۵۵ است. بالاترین FSIQ ممکن ۱۶۰ است.

بهترین مرکز تست هوش و استعدادیابی کودکان در تبریز - کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی
بهترین مرکز تست هوش و استعدادیابی کودکان در تبریز – کلینیک روانشناسی جوانه رشد تبریز- پروفسور اکبر رضایی

جوانه رشد: تخصصی‌ترین مرکز تست هوش و استعدادیابی در تبریز | مشاوره انتخاب رشته پایه نهم به دهم و کنکور در تبریز | تست هوش جهش تحصیلی و تیزهوشان در تبریز | تشخیص و درمان اختلالات یادگیری و مشاوره تحصیلی در تبریز | آموزش هوش و استعداد تحلیلی تیزهوشان در تبریز | دارای مجوز از سازمان نظام روانشناسی ایران در تبریز | زیر نظر پروفسور اکبر رضایی، استاد تمام و عضو هیئت‌علمی دانشگاه، مؤلف و مترجم بیش از ۲۰۰ کتاب و مقاله علمی در حوزه روانشناسی

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید