آلبرت بندورا – استاد دانشگاه استنفورد – علائق – کتاب‌ها و افتخاراتش

0
2516
آلبرت بندورا
آلبرت بندورا

آلبرت بندورا در شهر کوچکی به نام موتدیر در ایالت آلبرتای کانادا متولد شد. بعد از دریافت درجه کارشناسی‌اش از دانشگاه بریتیش کلمبیا، او به کشور امریکا رفت. او درجه دکتری خودش را در رشته روانشناسی بالینی از دانشگاه آیوا در سال ۱۹۵۲ دریافت کرد؛ جایی که در آنجا از یادگیری اجتماعی و تقلیدِ میلر و دولارد (۱۹۴۱) تحت تأثیر قرار گرفت. سال بعد او به عضو هیئت‌علمی دانشگاه استنفورد درآمد. در حال حاضر نیز او استاد دانشگاه استنفورد است.

علائق بندورا

علاقه‌مندی بندورا به روانشناسی اجتماعی و رشد، او را به مطالعه یادگیری در کودکان سوق داد. این علاقه‌مندی منجر به انجام چندین مطالعه مهم درباره نقش تقلید در یادگیری انسان شد. به همراه لئونارد برکویتز، او یکی از پیشگامان رویکرد یادگیری اجتماعی است؛ که بر اهمیت تقلید و میانجی‌های شناختی در یادگیری تأکید می‌کند.

بر این اساس، بندورا نظریه جامعی دربارۀ یادگیری مشاهده‌ای تدوین کرد؛ و آن را گسترش داد تا اکتساب و عملکرد راهبردها و رفتارها و مهارت‌های مختلف را شامل شود. اصول شناختی اجتماعی به یادگیری مهارت‌های شناختی، حرکتی، اجتماعی و خودنظم‌دهی و همچنین به موضوعات خشونت (زنده، فیلم)، رشد اخلاقی، آموزش‌وپرورش، بهداشت و درمان و ارزش‌های اجتماعی به‌کاربرده شده است.

دریافت مدال علمی ملی

کتاب‌های بندورا

بندورا نویسندۀ پرکاری است. او کار خود را با کتاب یادگیری اجتماعی و رشد شخصیت شروع کرد که در سال ۱۹۶۳ با کمک ریچارد والترز نوشته بود. او کتاب‌های دیگری ازجمله اصول تغییر رفتار (۱۹۶۹)، پرخاشگری: تحلیل یادگیری اجتماعی (۱۹۷۳)، نظریه یادگیری اجتماعی (۱۹۷۷ ب) و بنیاد‌های اجتماعی تفکر و عمل: نظریه شناختی اجتماعی (۱۹۸۶) تألیف کرده است.

بندورا نظریه خود را با انتشار کتاب خود به نام خودکارآمدی: تمرین کنترل (۱۹۹۷) گسترش داد؛ و در آن به روش‌های مورداستفاده افراد برای کنترل رویدادهای مهم زندگی خودشان از طریق خودنظم‌دهی افکار و اعمال خودشان پرداخت. فرایندهای اساسی شامل انتخاب اهداف و قضاوت در مورد پیامدهای مورد انتظار اعمالشان، ارزیابی پیشرفت به‌سوی اهداف و خودنظم‌دهی افکار، هیجان‌ها و اَعمال می‌باشند.

افتخارات بندورا

ازجمله افتخارات دیگر آلبرت بندورا، بورس تحقیقی در سال ۱۹۷۲، جایزه از انجمن روانشناسی امریکا در سال ۱۹۷۳، ریاست انجمن روانشناسی امریکا در سال ۱۹۷۴ و جایزه مک‌کین کتل در سال ۱۹۷۷ هستند. همچنین او در چندین انجمن علمی، سمت‌هایی دارد؛ و عضو هیئت تحریریه ۱۷ نشریه علمی است. بندورا در سال ۲۰۱۵ مدال علمی ملی را از دستان باراک اوباما رئیس‌جمهور آمریکا دریافت کرد. او هم‌اکنون به همراه خانواده‌اش در استنفورد در ایالت کالیفرنیای آمریکا ساکن است؛ و به تدریس و فعالیت‌های علمی خود ادامه می‌دهد.

مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز
مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید