فواید درمان شناختی رفتاری (CBT) برای نوجوانان

0
1710
فواید درمان شناختی رفتاری (CBT) برای نوجوانان

نویسنده: امی مورین، ۲۰۲۰

ترجمه: بیتا ملکی، دانشجوی دکتری روانشناسی تربیتی، ۱۴۰۰

رفتار درمانی شناختی که اغلب تحت عنوان (شناختی رفتاری)CBT شناخته می شود، نوعی روان درمانی است که بر ایجاد ارتباط بین افکار، رفتار و احساسات متمرکز است. روان درمانی هایی که از (شناختی رفتاری )CBT استفاده می کنند به افراد کمک می کند تا الگوهای ناکارآمد را شناسایی و تغییر دهند. (شناختی رفتاری) CBT اغلب در نوجوانان استفاده می شود. می تواند در درمان طیف وسیعی از مسائل از جمله اختلالات خوردن، سو مصرف مواد، اضطراب و افسردگی موثر باشد.

درمان شناختی رفتاری (CBT) / اصول اساسی CBT

اصول اساسی  CBT

CBT مبتنی بر این ایده استوار است که بین افکار، رفتار و احساسات ارتباط روشنی وجود دارد. مثالی در اینجا آورده شده است:

فکر: از نظر اجتماعی ناجورم (بی دست و پا)

احساس: مضطرب

رفتار: نوجوان هنگامی که در یک مهمانی است تنها در گوشه ای می نشیند

نوجوانی که فکر می کند ناجور هست ممکن است از تماس چشمی خودداری کرده و از مکالمه دور شود. سپس، هنگامی که آنها تعاملات اجتماعی مثبتی ندارند، اعتقاد آنها به اینکه از نظر اجتماعی ناجور یا بی دست و پا هستند تقویت می شود.

هدف CBT این است که با تغییر نحوه تفکر یا رفتار یک نوجوان، این چرخه را بشکند. یک روان درمانگر ممکن است به نوجوان کمک کند تا با یک آزمایش رفتاری فرضیات منفی را به چالش بکشد. به عنوان مثال، نوجوانی که فکر می کند از نظر اجتماعی بی دست و پا هست ممکن است برای شروع مکالمه با پنج نفر جدید به چالش کشیده شود. اگر آنها موفقیت هایی را تجربه کنند، ممکن است این باور که از نظر اجتماعی بی دست و پا هستند، چندان قوی نباشد.

علاوه بر این، درمانگر ممکن است به آنها کمک کند تا افکار خود را تغییر دهند. وقتی آنها به خود می گویند، “مردم فکر می کنند من عجیب‌وغریب هستم “، ممکن است به خود یادآوری کنند، “همه متفاوت هستند و مشکلی نیست.” تغییر افکار آن‌ها می‌تواند اضطرابی را که تجربه می‌کنند کاهش دهد.

مرتبط با: اگر نوجوان شما به بیماری روانی مبتلا است چه باید کرد.

https://www.verywellmind.com/what-to-do-if-you-think-teen-has-a-mental-illness-4109573

CBT چگونه کار می‌کند ؟

نوجوانان غالباً باورهای اصلی تحریف‌شده‌ای در مورد خوددارند. CBT به مقابله و اصلاح آن تحریفات کمک می‌کند. نوجوانی که معتقد است لیاقت ندارند، همیشه می‌تواند به دنبال شواهدی باشد که این باور را تقویت کند. به‌عنوان‌مثال، اگر آن‌ها در یک آزمون نمره بدی بگیرند، ممکن است فکر کنند که این به دلیل احمق بودنشان است؛ و اگر دوستی با آن‌ها تماس نگرفت، ممکن است تصور کنند این دلیل است که دوست دیگر آن‌ها را دوست ندارد. یک روان‌درمانگر با استفاده از CBT به بیمار کمک می‌کند آن الگوهای فکری ناسالم را که به مشکلات بهداشت روان کمک می‌کنند، شناسایی کند. یک درمانگر ممکن است مجموعه‌ای از سوال ها را بپرسد و از بیمار بخواهد برای کمک به شناسایی افکار ناکارآمد، سوابقی را ثبت کند. در جلسات بعدی، از تکنیک‌های خاص استفاده می‌شود که روش‌های جدیدی برای تفکر در مورد الگوهای فکری ناسازگارانه و رفتارها آموزش می‌دهد و ممکن است منجر به روش‌های موثرتری در تأمین نیازهای فرد شود.

مرتبط با: بازسازی شناختی چیست؟

https://www.verywellmind.com/what-is-cognitive-restructuring-3024490

فواید CBT

CBT به نوجوانان کمک می‌کند تا یاد بگیرند چگونه محیط خود را متفاوت تفسیر کنند. در مقایسه با سایر رویکردهای درمانی، CBT کوتاه‌مدت است. بعضی‌اوقات، فقط تعداد اندکی جلسه لازم است. همچنین بسیار مسئله محور است و این بدان معناست که در حال حاضر با موضوعاتی سروکار دارد. ارائه‌دهندگان خدمات درمانی احتمالاً کودکی یک نوجوان را اصلاح نمی‌کنند یا به دنبال معنای پنهان در رفتارشان نیستند. در عوض، جلسات بر روی کمک به نوجوان با مشکلات فعلی متمرکز است.

این نوع درمان می‌تواند مزایایی مانند:

  • الگوهای فکری منفی را تغییر دهید.
  • پاسخ‌های مثبت به استرس را شناسایی کنید.
  • ارتباط با دیگران را بهبود ببخشید.
  • عزت‌نفس را بهبود ببخشید.
  • افکار را قطع کنید که منجر به اعتیاد یا سایر رفتارهای خود تخریبی می‌شود.
  • ترس را کاهش دهید.
درمان شناختی رفتاری (CBT) / چگونه یک درمانگر پیدا کنیم؟

چگونه یک درمانگر پیدا کنیم؟

اگر نوجوان شما با مشکل روانی یا مشکل رفتاری دست‌وپنجه نرم می‌کند، با پزشک خود صحبت کنید. یک پزشک می‌تواند هرگونه مشکلات پزشکی احتمالی را که باعث بروز این مسئله می‌شود، رد کند و شمارا به یک درمانگر شناختی ارجاع دهد. یک درمانگر رفتاری شناختی احتمالاً می‌خواهد با شما و نوجوانتان مصاحبه کند تا درک بهتری از مسئله فعلی پیدا کند. سپس، جلسات ممکن است فقط شامل نوجوان شما باشد یا ممکن است درمانگر بخواهد شما یا سایر اعضای خانواده در آن شرکت کنید. CBT اغلب شامل تکالیف درسی است. مشارکت دادن والدین در حمایت از تلاش‌های یک نوجوان برای انجام تکالیف می‌تواند از مهم‌ترین موارد برای بهتر شدن باشد. در مورد اینکه چگونه می‌توانید به بهترین شکل از درمان نوجوان خود حمایت کنید حتماً با درمانگر صحبت کنید.

مرکز مشاوره روانشناسی جوانه رشد با بهره گیری از اساتید هیات علمی دانشگاه های تبریز می تواند در جهت کمک به حل مشکلات روانشناختی کودکان، نوجوانان و بزرگسالان با استفاده از درمانهای جدیدی از جمله درمان شناختی رفتاری (CBT) گامهای موثری بردارد. هم اکنون با مرکز جوانه رشد تبریز با شماره همراه ۰۹۱۴۶۳۴۷۰۹۸ تماس بگیرید و وقت مشاوره خودتان را رزرو کنید.

مرتبط با: برنامه‌های آنلاین درمانی برای کودکان

https://www.verywellmind.com/best-online-therapy-for-kids-4800984

منبع www.verywellmind.com

مطلب قبلیADHD (بیش فعالی ) چگونه تشخیص داده می‌شود؟
مطلب بعدیراهکارهایی برای آموزش هوش هیجانی (EQ) به کودکان
🔸عضو هیئت‌علمی و دانشیار دانشگاه 🔸 درمانگر شناختی رفتاری 🔸 عضو سازمان نظام روانشناسی و مشاوره 🔸 مؤلف و مترجم کتاب‌های تخصصی روانشناسی 🔸 مؤلف بیش از 100 مقاله تخصصی علمی پژوهشی و ISI در حوزه‌های مختلف روانشناسی 🔸 دارای دکترای تخصصی روانشناسی تربیتی از دانشگاه علامه طباطبایی تهران 🔸 حوزه فعالیت: مشاوره تحصیلی، یادگیری، انگیزشی، کنکوری، انتخاب رشته، برنامه ریزی درسی، مدیریت زمان، راهبردها و تکنیک های یادگیری، سبک های یادگیری، خودنظم دهی تحصیلی 🔸 مشاوره کودک و نوجوان 🔸 سنجش روان تربیتی 🔸 تست هوش، حافظه 🔸 سنجش خلاقیت 🔸 استعدادیابی 🔸 سنجش ویژگی های شخصیتی و علائق 🔸 مشاوره فردی 🔸 مشاوره آماری، پژوهشی، SPSS 🔸

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید