پیام رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره به مناسبت روز روان‌شناس و مشاور

0
1250
نهم اردیبهشت روز روانشناس و مشاوره گرامی باد
نهم اردیبهشت روز روانشناس و مشاوره گرامی باد

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره جمهوری اسلامی ایران، دکتر حاتمی رئیس سازمان نظام روان‌شناسی در نهم اردیبهشت، مصادف با سالروز تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره در یک گفتگوی تلویزیونی، پیام مهمی خطاب به جامعه روان‌شناسان و مشاوران کشور به شرح زیر ارائه کردند:

سالروز تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره و روز روان‌شناس و مشاور را خدمت همه روان‌شناسان، مشاوران، اساتید و دانشجویان رشته‌های روان‌شناسی و مشاوره در سراسر کشور تبریک و شادباش عرض می‌نمایم. از خدمات ارزشمند روان‌شناسان و مشاوران در سالی که گذشت و بخصوص ایام کرونایی تقدیر می‌نمایم.

دکتر حاتمی بیان کردند که در این روزهای کرونایی و در شرایطی که به کنترل نسبی بیماری دست‌یافته‌ایم، عرض می‌نمایم بخشی از این موفقیت را مدیون تلاش روان‌شناسان و مشاوران هستیم. همان‌طور که در دو ماه گذشته شاهد آن بودیم روان‌شناسان و مشاوران با همت خود یک پویش ملی ایجاد کردند و به صورتی خودجوش و با محوریت سازمان نظام در همه استان‌ها، ارگان‌ها و نهادها فعالیت‌های بزرگی انجام دادند.

اکنون باید فضای کرونایی و پسا کرونایی را تبدیل به فرصتی بزرگ برای مطرح کردن روان‌شناسی و مشاوره در سراسر کشور و در سطح ملی نمایید. لذا جایگاه اصلی روان‌شناسی و مشاوره وضعیت فعلی نیست ضرورت دارد این جایگاه را به خط مقدم سلامت کشور ارتقا یابد، چراکه بحث پیشگیری بسیار اهمیت دارد و مسئله “بیماری کرونا” اهمیت پیشگیری و نقش روان‌شناسان و مشاوران در آن را برای مسئولین و مردم آشکار کرد.

وی افزود: در دوران پسا کرونا، روان‌شناسان و مشاوران هستند که می‌توانند در صف مقدم حضور داشته باشند. چراکه در این دوران، با مباحثی چون خود مراقبتی، دیگر مراقبتی و مسائل باقیمانده از دوران کرونایی مواجه هستیم که باید مدیریت شود.

رئیس انجمن مطالعات روان‌درمانی ایران گفت: ما هرساله سالروز تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره را جشن می‌گیریم، مراسماتی را در سراسر کشور و توسط شوراهای استانی برگزار می‌نماییم. در سال جاری تصمیم داشتیم، بعد از مراسم بزرگی که در تالار وحدت داشتیم، آن را تکرار نماییم، اما متأسفانه شرایط کرونا امکان برگزاری حضوری را از ما گرفت اما به‌هرحال فضای مجازی این امکان را به ما می‌دهد که این روز را با سبکی مجازی گرامی بداریم.

یکی از اهداف سازمان این است که با بزرگداشت این روز بزرگ، هویت روان‌شناسی و مشاوره در کشور نهادینه شود، در اذهان جامعه فرهنگ‌سازی کنیم و سازمان را به مردم، مسئولین، نهادها و ارگان‌ها معرفی کنیم. هر نفر از روان‌شناسان و مشاوران به‌نوبه خود رسالتی بزرگ بر دوش دارند که باید علم روان‌شناسی و مشاوره را هر چه بیشتر و مفیدتر معرفی کنند. هرکدام از ما یک نماینده و یک شاخه‌ای از درخت تنومند روان‌شناسی و مشاوره هستیم و همه ما یک سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره هستیم.

دکتر حاتمی اشاره کردند: روان‌شناسان و مشاوران عزیز باید بدانند همان‌طور که هویت ما در خانواده شکل گرفته است، هویت اجتماعی ما در روز نهم اردیبهشت ایجاد شده است؛ بنابراین برای گرامیداشت از هویت اجتماعی خود، باید حرکتی جمعی داشته باشیم. از زحمات اساتید خود قدردانی نماییم، از طریق فضاهای مجازی جلساتی برگزار شود.

سازمان نظام روانشناسی و مشاوره
سازمان نظام روانشناسی و مشاوره

اما در سال جاری به احترام درگذشتگان و شهدای ویروس کرونا خصوصاً روانشناسان و مشاورانی که دیگر در بین ما نیستند همکارانمان در سازمان نظام روانشناسی هیچ جشنی در تهران و استان‌ها نه حقیقی و نه مجازی توسط سازمان نظام روانشناسی و مشاوره و روانشناسان و مشاوران برگزار نخواهد شد.

وی افزود: پس از تأسیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور، شاهد تحولاتی در عرصه رشته‌های روانشناسی و مشاوره بوده‌ایم. رشته روان‌شناسی و مشاوره در مقایسه با رشته‌های هم‌طراز جایگاهی فراتر و ارزشمندتر یافته است.

رئیس سازمان نظام گفت: سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور در یک سال گذشته شاهد تغییرات زیادی در عرصه‌های مختلف بوده است ما موفق شده‌ایم سازمان را در عرصه‌ ملی و حاکمیتی مطرح کنیم و به مسئولین مختلف در خصوص جایگاه این سازمان و نقشی که می‌تواند در فرایند پیشگیری، درمان، تشخیص و توان‌بخشی جامعه داشته باشد، گفتگو نماییم. اکنون حاکمیت پذیرفته که سازمان نظام روانشناسی و مشاوره یک سازمان با سرمایه اجتماعی خیلی مهم و تأثیرگذار است.

همچنین در سال گذشته ما موفق شدیم فراکسیون سلامت روان را در مجلس شورای اسلامی راه‌اندازی نماییم، جلسات زیادی را با نمایندگان محترم مجلس و وزرا داشته باشیم. همان‌طور که ملاحظه کردید، معاون اول محترم ریاست جمهوری نامه‌ای را به استان‌ها مرقوم نموده‌اند و از استانداران در سراسر کشور خواسته‌اند که جایگاه والای سازمان را ارج نهند و با سازمان در استان‌ها همکاری داشته باشند. سازمان در حال حاضر تثبیت‌شده و در جایگاه ممتازی قرار دارد.

دکتر حاتمی افزود: در بعد داخلی هم ما ساختار سازی جدیدی در سازمان طراحی کردیم و مصاحبه‌های کمیسیون‌ها را تا پنج برابر افزایش دادیم. طبق جلسه‌ای که در سازمان داشتیم، مقرر شد که از ۱۵ اردیبهشت به بعد، کمیسیون‌های تخصصی فعالیتشان را آغاز کنند. مطمئناً با کمک استان‌ها نوبت‌دهی را کاهش خواهیم داد.

وی افزود: ما در بعد نظارت موفقیت‌های بزرگی را کسب کرده‌ایم. تا سال گذشته همه در فضای مجازی خودشان را روان‌درمانگر و درمانگر معرفی می‌کردند و هیچ ارگانی در کشور نیز مانع آن‌ها نبود تا اینکه سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره با آن‌ها برخورد نمود. البته باید پذیرفت که شرایط کرونایی کار ما را سخت‌تر کرده و این به معنای آن نیست که ما کار خودمان را انجام ندهیم. برای فضاهای مجازی برنامه‌های جدی‌تری خواهیم داشت. با صداوسیما و رسانه‌های دیگر، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، نیروی انتظامی، بهزیستی و سایر ارگان‌ها، تفاهم‌نامه‌هایی در حال انعقاد هستیم. همین‌جا من عرض می‌کنم در کشور هیچ‌کس نمی‌تواند فعالیت روان‌شناسی و مشاوره انجام دهد مگر اینکه با مجوز سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره باشد.

دکتر حاتمی گفت: بعضی ارگان‌ها مانند سازمان بهزیستی مجوزهایی می‌دهند که این مجوزها برای تأسیس موسسه و مرکز است و در قانون هم آمده آن موسسه و مرکز را حتماً مدیر فنی‌اش باید پروانه معتبر از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره داشته باشد. بعضی‌ها فکر نکنند که اگر مجوزی را از یک ارگانی یا نهادی گرفتند، می‌توانند با آن فعالیت روان‌شناسی و مشاوره داشته باشند. آن مؤسسات و مراکزی که تاکنون مجوز گرفتند، حتماً مجدداً اعتباربخشی می‌شوند.

ما به جد دنبال این قضیه در سال جاری هستیم، همان‌طور که هیچ‌کس بدون اجازه سازمان نظام پزشکی نمی‌تواند فعالیت دارویی انجام دهد، بدون مجوز سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره فعالیت روان‌شناسی و مشاوره ممنوع است ارگان‌ها و نهادهای حاکمیتی حق دادن مجوز فعالیت روانشناسی و مشاوره ندارند، حتی مشاوره‌های تلفنی و مشاوره‌های مجازی و همه این‌ها با مجوز نظام روان‌شناسی و مشاوره امکان‌پذیر است این در قانون سازمان مصوب مجلس شورای اسلامی مستتر است.

دانشیار دانشگاه خوارزمی گفت: در بخش‌های مختلفی مثل بخش آموزش، سازمان اقدامات مدونی در نظر دارد. شرایط فعلی دیگر قابل‌قبول نیست، افرادی سودجو در فضاهای مجازی سوءاستفاده می‌کنند و در قالب کارگاه‌های آنلاین، آفلاین و غیره به‌وفور گذاشته می‌شود و این افراد هیچ‌گونه مجوزی از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره ندارند، نظارتی بر آن‌ها هم نیست. یا می گویند ما مجوز از وزارت علوم و قابل ترجمه داریم. همه این‌ها برای استفاده مالی است. ما باید در وهله اول سعی کنیم بخش آموزش را در سازمان فعال کنیم و کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی را در تهران و استان‌ها راه‌اندازی کنیم. در وهله دوم هم نظارت کنیم که اگر مراکز روان‌شناسی و مشاوره قصد برگزاری کارگاه دارند، از سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره مجوز دریافت کنند. البته طرح نظارت و توانمندسازی حرفه ایی را دنبال خواهیم کرد شورای مرکزی تصویب نماید.

رئیس سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور گفت: در نظر داریم که نظام ارجاع، راهنمایی و مداخله در بحران را در سازمان نظام روان‌شناسی راه‌اندازی نماییم. با مخابرات مکاتبه کرده‌ایم. این یک برنامه وسیع است که شرایط کرونایی آن را تسهیل کرده است. بحث تعرفه‌های سال جاری را انشالله به‌زودی اعلام خواهیم کرد و سعی می‌کنیم که تعرفه‌ها رضایت‌بخش باشد، به گونه‌ای که هم روان‌شناسان و مشاوران فعالیت خودشان را انجام دهند و هم مردم بتوانند از این خدمات استفاده کنند.

تمرکز ما در سال ۹۹ بیشتر بر روی موضوع پساکرونا می‌باشد. کمیته مداخله در بحران سازمان برای مدیریت عوارض روانی حاصل از کرونا و شرایط پس از کرونا شکل گرفته است و کارگروه‌های مختلف در این زمینه فعالیت می‌نمایند که از روان‌شناسان و مشاوران تقاضا داریم حتماً همراهی و همکاری نمایند و ما از توانمندی‌های شما استفاده نماییم.

روابط عمومی سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره کشور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید