سبک APA – راهبردهایی برای بهبود نوشتار – ویرایش هفتم- ۲۰۲۰

0
1522
دپارتمان مشاوره آماری - مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز
دپارتمان مشاوره آماری - مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز

سبک APA – راهبردهایی برای بهبود نوشتار ویرایش هفتم- ۲۰۲۰ – دکتر اکبر رضایی

نوشتن خوب مهارتی است که از طریق تمرین آموخته می‌شود. در این مقاله راهبردهایی را برای بهبود نوشتار شما بر اساس سبک APA ارائه می‌دهیم. این راهبردها می‌توانند به متخصصانی که در حال آماده کردن مقاله برای ارسال به مجلات هستند و همچنین به دانشجویانی که مقالاتی را برای کار عملی کلاسی تدوین می‌کنند، کمک کند.

خواندن برای یادگیری از طریق مثال

خواندن یکی از مؤثرترین شیوه‌ها برای بهبود نوشتار نویسندگان است زیرا آن‌ها را قادر می‌سازد تا از طریق مثال یاد بگیرند. به‌عنوان‌مثال، دانشجویی که تکلیف نوشتن مقاله مروری از پیشینه پژوهشی برای او در نظر گرفته شده است، از خواندن سایر مقالات مروری پیشینه‌های پژوهشی بر اساس سبک APA (ازجمله بخش‌های مرور پیشینه پژوهشی آثار طولانی‌تر) می‌تواند بهره‌مند شود تا روش‌های متعدد سازمان‌دهی و بحث اطلاعات را مشاهده کند. به همین ترتیب، نویسنده‌ای که لازم است اطلاعات آماری پیچیده را در یک جدول ارائه دهد، از این‌که چگونه سایر نویسندگان اطلاعات مشابهی را در جداول خود سازمان داده‌اند، سود می‌برد. خواندن دقیق در حوزه مطالعه انتخابی خود به شما کمک می‌کند نه‌تنها در مورد تحولات جدید در این حوزه باخبر شوید بلکه راه‌های انتقال مؤثر اطلاعات را نیز بیاموزید.

دپارتمان مشاوره آماری - مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز
دپارتمان مشاوره آماری – سبک APA – مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز

نوشتن بر اساس یک طرح کلی یا رئوس مطالب

با نوشتن از یک طرح کلی مطمئن می‌شوید که جریان مقاله شما منطق تحقیق یا ایده‌هایتان را منعکس می‌کند. ایجاد و استفاده از یک طرح کلی به شما کمک می‌کند تا ایده‌های اصلی را مشخص کنید، ایده‌های فرعی را تعریف کنید، بر نوشتار خود متمرکز شوید، از ذکر موارد نامربوط اجتناب کنید و چیزی را فراموش نکنید. در طرح کلی همچنین می‌توانید عناوین اصلی و عناوین فرعی را که در مقاله خود استفاده خواهید کرد، مشخص کنید. طرح کلی می‌تواند اشکال مختلفی به خود بگیرد، ازجمله قالب سنتی با عناوین عددی رومی یا نقشه مفهومی.

خواندن مجدد پیش‌نویس

خواندن مجدد نوشته‌های خودپف پس‌ازاینکه چند ساعت یا چند روز کنار گذاشته‌اید، این امکان را به شما می‌دهد تا از دیدگاه جدیدی به آن اثر نگاه کنید. در گام‌های بعدی، خواندن مقاله با صدای بلند نیز ممکن است خطاهایی را که قبلاً از آن غافل بوده‌اید، نشان دهد و ممکن است به تقویت لحن و سبک نوشتار شما کمک کند. همچنین می‌توانید بخش‌های مقاله خود را به ترتیب معکوس بخوانید (از نتیجه‌گیری شروع کنید و به بخش مقدمه یا معرفی برسید) تا اطمینان حاصل کنید استدلال‌ها را به‌صورت مناسب مطرح کرده‌اید. هنگام نوشتن، وقت کافی به این امر اختصاص دهید تا بتوانید از مزایای این راهبردها استفاده کنید.

کمک گرفتن از همکاران خود

پس‌ازاینکه پیش‌نویس مقاله خودتان را مجدداً خواندید، نسخه تجدیدنظر شده آن را در اختیار یکی از همکاران خود جهت داوری انتقادی قرار دهید- ترجیحاً به شخصی که در این حوزه مرتبط مطالعاتی داشته و مقاله‌ای منتشر کرده است اما با اثر شما آشنا نیست. حتی بهتر است نظر انتقادی دو نفر از همکار خود را بگیرید و به صورت مقدماتی فرایند داوری مجله را بر اساس سبک APA اجرا کنید. دانشجویان نیز تشویق می‌شوند از استادان و همکلاسی‌های خود بازخورد دریافت کنند.

کار کردن با ویراستاران فنی مجلات و مراکز نشر

برخی از نویسندگان، به‌ویژه نویسندگان جدید و کسانی که به زبانی غیربومی می‌نویسند، ممکن است از کمک‌های اضافی در مورد نویسندگی خود بهره‌مند شوند. آن‌ها ممکن است از یک ویراستار برای بررسی و تصحیح مقاله خود بر اساس سبک APA کمک بگیرند یا به یک مربی در مرکز نشر دانشگاه مراجعه کنند. ویراستار فنی یا مربی مرکز نشر می‌تواند در استفاده از اصطلاحات زبان، سازمان‌دهی و دیگر حیطه‌ها کمک کند. ما استفاده از این خدمات را برای نویسندگانی که به‌طور مداوم در انتشار مطالب خود با موانع روبرو می‌شوند یا دانشجویانی که مایل به موفقیت بیشتر در کلاس هستند، توصیه می‌کنیم. دانشجویان باید سیاست‌های کلی موسسه خود را بررسی کنند تا ببینند کدام کمک‌ها قابل‌قبول هستند.

دپارتمان مشاوره آماری - مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز
دپارتمان مشاوره آماری – سبک APA – مرکز مشاوره جوانه رشد تبریز

بازنگری مقاله

بازنگری یا تجدیدنظر کردن پیش‌نویس برای تبدیل‌شدن به یک مقاله بی‌عیب و نقص، وقت و تلاش زیادی می‌طلبد. نویسندگان باید یک برنامه تجدیدنظر تهیه کنند. بهتر است با یک تصویر بزرگ شروع کنید و بعد به سراغ جزئیات بروید. سؤالات گسترده زیر را هنگام بررسی مقاله خود در نظر بگیرید:

  • آیا نکته اصلی یا تز مقاله شما روشن است؟ آیا استدلال‌ها به‌طور منطقی از تز شما پیروی می‌کنند؟
  • آیا اطلاعات به‌خوبی سازمان‌دهی شده‌اند؟
  • برای دانشجویان، آیا پیش‌نویس با پارامترهای تکالیف مطابقت دارد؟ اگر سرفصل‌هایی (rubric) برای انجام تکالیف وجود دارد، آیا مقاله به هر یک از عناصر آن اشاره می‌کند؟
  • آیا برای نویسندگانی که به دنبال انتشار هستند، آیا پیش‌نویس متناسب با سبک مجله و الزامات قالب‌بندی آن است؟

در سطح جزئیات، جملات را ازلحاظ درست بودن دستور زبان و کاربرد بررسی کنید. همچنین اشتباهات املایی و گرامری را با استفاده از کارکرد خودکار املا و دستور زبان برنامه پردازش ورد خود بررسی کنید. اگرچه بررسی الکترونیکی نمی‌تواند جای نمونه‌خوانی دقیق را بگیرد (زیرا ممکن است کلمات درست ازنظر املایی به‌صورت غلط استفاده شده باشند)، اما ممکن است احتمال خطاهای تایپوگرافی در مقاله منتشرشده یا تکلیف ارائه‌شده را کاهش دهد. سبک APA از دیکشنری مریام- وبستر و دیکشنری روانشناسی APA به‌عنوان مرجع خود در زمینه املای درست کلمات استفاده می‌کند. کارکردهای بررسی گرامر برای شناسایی ساختار جملات مشکل‌ساز مفیدند. البته به خاطر داشته باشید که دستور زبان پیچیده است و کارکردهای بررسی گرامرها مصون از خطا نیستند.

اگرچه کتاب راهنمای انتشار بسیاری از جنبه‌های دستور زبان و کاربرد آن را موردتوجه قرار می‌دهد، اما بر حوزه‌هایی تمرکز می‌کند که نویسندگان آثار علمی بیشترین مشکل را دارند. برای سؤالات گرامری که در کتاب راهنمای انتشار نیامده‌اند، با یک مرجع گرامری قابل‌اعتماد مراجعه کنید.

منبع: راهنمای نشر APA– ویرایش هفتم، ۲۰۲۰

ترجمه دکتر اکبر رضایی، ۱۳۹۹

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید